Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Choroby => Wątek zaczęty przez: F_lipa11 w 11.02.2019, 18:57:48 pm

Tytuł: żółwica po przejściach, delikatnie uginający się pancerz
Wiadomość wysłana przez: F_lipa11 w 11.02.2019, 18:57:48 pm
Witam,
wczoraj na giełdzie w Warszawie kupiłem samicę żółwia greckiego, zgodnie z datą urodzenia na dokumencie CITES ma 10 lat. Kupiłem ją od osoby, która trzymała zwierzaka w osobnym terrarium, w którym podłoże było złe i przez prawdopodobnie parę lat nie było lampy UVB, tylko grzewcza. żółwica jest lekko spłaszczona i ma małe piramidki, ogólnie jeżeli chodzi o zewnętrzny wygląd pancerza to nie ma tragedii. dziób mocno przerośnięty, gadzina jest wychudzona. Podobno ostatnio była u weterynarza, który ją odrobaczył, podciął pazury i dał jakąś "bombę witaminową" (chyba dożylnie). Zdecydowałem, że uratuję gadzinę. Ma apetyt i jest ruchliwa, mimo ogromnego problemu z jedzeniem (przez przerośnięty dziób). jednak dzisiaj przed kąpielą zauważyłem, że plastron delikatnie się ugina przy mocniejszym naciśnięciu. W sumie nie ma się co dziwić... Jestem na jutro umówiony do dr. Maluty. co mogę na razie dla niej zrobić?
Pilne!
pozdrawiam

P.S.
teraz żółw ma obszerne terrarium, podłoże - ziemia z gliną, ma też metahalogen, utrzymuję wilgotność poprzez codzienne spryskiwanie 50-70%, każdy posiłek podaję z wapniem. Wcześniejszej diety nie znam, ale na 99% była bardzo zła.   
Tytuł: Odp: żółwica po przejściach, delikatnie uginający się pancerz
Wiadomość wysłana przez: Kamil56 w 12.02.2019, 13:16:37 pm
Skoro jutro idziesz do specjalisty to w zasadzie nie rób nic.
Błąd w twoim przypadku polegał na tym że skoro to nowy żółw to do czasu badania kału trzeba było go trzymać na ręcznikach papierowych. Jeśli okaże się że ma pasożyty to całe podłoże pójdzie do kosza.
Tytuł: Odp: żółwica po przejściach, delikatnie uginający się pancerz
Wiadomość wysłana przez: Pawelek w 13.02.2019, 20:24:00 pm
Jak tam z żółwikiem ??
Tytuł: Odp: żółwica po przejściach, delikatnie uginający się pancerz
Wiadomość wysłana przez: F_lipa11 w 14.02.2019, 16:19:04 pm
ma zaawansowaną MBD  :(. na szczęście pani weterynarz powiedziała, że szanse na wyzdrowienie są duże. Co tydzień jeździmy na zastrzyk z wapnia. Każdy posiłek dostaje z wapnem. Żółwica wciąż jest bardzo aktywna  :)
Może kupię jej sunluxa, wtedy będę pewien, że gad otrzymuje wystarczające ilości UVB, które teraz będzie jej bardzo potrzebne... co o tym myślicie?
Tytuł: Odp: żółwica po przejściach, delikatnie uginający się pancerz
Wiadomość wysłana przez: F_lipa11 w 15.02.2019, 16:05:31 pm
a ile µW/cm3 daje sunlux przy odległości około 65 cm od skorupy?
Tytuł: Odp: żółwica po przejściach, delikatnie uginający się pancerz
Wiadomość wysłana przez: F_lipa11 w 24.06.2019, 11:43:03 am
Witam ponownie. Na początku czerwca robiliśmy biochemię krwi. Stosunek wapnia do fosforu ustabilizował się. Żółwica przebywa od 2 miesięcy na dworze, wszystko jest na dobrej drodze. Mam pytanie czy 5 miesięcy kwarantanny wystarczy (żółw był urodzony w niewoli w prywatnej hodowli, najprawdopodobniej od kilku lat nie miał styczności z innymi żółwiami, był odrobaczany, nie wykazywał żadnych objawów wirusów, zarobaczenia czy innych chorób zakaźnych)?
Tytuł: Odp: żółwica po przejściach, delikatnie uginający się pancerz
Wiadomość wysłana przez: heres w 24.06.2019, 20:44:51 pm
Myślę że tak, standard dla kwarantanny to 3 miesiące.