Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:30:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Badanie kału  (Przeczytany 3539 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Badanie kału
« dnia: 13.07.2018, 14:07:11 pm »
Profilaktycznie chciałbym zrobić badanie kału, dzwoniłem do weta którego mam praktycznie pod nosem i dowiedziałem się że powinienem dostarczyć kał z trzech dni bo jaja pasożytów mogą nie być wydalone w jednej próbce (wet nie robi badań samodzielnie tylko wysyła do laboratorium). Moje pytanie brzmi, jak to zrobić ponieważ moja żółwica wypróżnia się właśnie co 3 dni. Jak sobie z tym radzicie? dajecie jedną próbkę?
:)

Offline ŻółwikAntoś

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Badanie kału
« Odpowiedź #1 dnia: 13.07.2018, 17:33:06 pm »
Moja robi codziennie. Tak właśnie zbieram z kilku dni. Ostatnio dałam z dwóch dni. Zbieram do kubeczka, wkładam do lodówki. Nastepnego dnia to samo i zanosze.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Badanie kału
« Odpowiedź #2 dnia: 15.07.2018, 17:23:59 pm »
Kał gadów do badania powinien być świeży, tutaj masz instrukcję od doświadczonego parazytologa egzotycznego: http://www.vet-kajman.pl/baza-wiedzy/jak-przygotowac-material-do-badania-parazytologicznego-kal.html
Nie masz gdzieś lekarza, który zrobi badanie sam na miejscu? Jest to o niebo tańsze i szybsze, przy wysyłce do zewnętrznego laboratorium jest większe ryzyko błędu przedlaboratoryjnego.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Badanie kału
« Odpowiedź #3 dnia: 16.07.2018, 08:41:20 am »
Mam, mieszkam w okolicy warszawy. Kontakt mam też z oazą, pytam profilaktycznie bo mam weterynarza prawie pod domem. Jak usłyszałem że Pani w sumie może zbadać sama ale woli jak to zrobią specjaliści to.... 
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Badanie kału
« Odpowiedź #4 dnia: 16.07.2018, 20:21:46 pm »
Jeśli możesz zawieźć do Warszawy, do leć od razu do Dawida Jańczaka w Kajmanie, jego tekst podlinkowałam :)