Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:36:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Amelka i Helga - gady po przejściach  (Przeczytany 6921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Amelka i Helga - gady po przejściach
« dnia: 17.04.2019, 21:48:03 pm »
Ta dwójka moich żółwi zdecydowanie zasłużyła na osobny temat. Zacznijmy od starszej. Amelka - 24 letnia żółwica stepowa trafiła do mnie 6 lat temu, w czerwcu 2013 roku. Dostałem ją od weterynarza, który leczył mojego poprzedniego żółwia lamparciego. Żółwik ten umarł po miesiącu od zakupu, ponieważ pochodził ze sklepu zoologicznego (a-mustela), jednak dokładna przyczyna jego śmierci nie jest znana, bo ten vet nie znał się na gadach. Prawdopodobnie stres, robaczyca i zbyt miękki plastron przyczyniły się w największym stopniu do jego zgonu. Ale wracając do Amelki: jako że vet nie znał się na gadach, trzymał ją w złych warunkach - w plastikowym pudełku po klockach lego, na trocinach jak dla gryzoni. Nie miała żadnych lamp, a do jedzenia dostawała głównie sałatę i arbuza, lecz to nie koniec jej przeżyć: wcześniej, żółw po kilkuletniej tułaczce został znaleziony (już z mocnymi deformacjami) w ogródku znajomego tego weterynarza. Natomiast dopiero niedawno okazało się, że dodatkowo gadzinka była potrącona przez samochód! Wnioskujemy to z przemieszczeń kawałków plastronu i karapaksu oraz lekko krzywo zrośniętego złamania przedniej łapy.
Nie pamiętam całego przebiegu leczenia u pani doktor Ledwoń, Amelia na pewno miała duże problemy z wątrobą, bardzo zaawansowane MBD, krzywicę i zwyrodnienie stawów - ciągnęła tylne nogi za sobą. Wreszcie, 2 lata temu, pani doktor Maluta (do której od tamtej pory chodzimy), powiedziała, że Amelka jest całkiem zdrowa. Teraz, co roku składa w pełni rozwinięte jaja, chodzi i je normalnie, nie różni się niczym (poza mocnymi deformacjami) od innych żółwi.
Czas na Helgę. Helga - niemal 10 letnia żółwica grecka trafiła do mnie 10 lutego tego roku. Kupiłem ją na giełdzie od pana z Alle Terra, który 2 tygodnie wcześniej odkupił ją od pewnej pani (robił jej kiedyś terraria, ale w tamtym momencie ona chciała mu je oddać, a żółwia sprzedać do zoologicznego, więc pan ulitował się nad nią), a teraz szukał dla gadzinki lepszego domu. U tej „pewnej pani” terrarium nie spełniało wymagań - nie było lampy UVB, podłoże i dieta były bardzo nieodpowiednie, a ponadto gad nigdy nie wychodził na słońce. Skutkiem są problemy: na szczęście deformacje nie są aż tak mocne jak w przypadku Amelki, gadzina jest trochę
spłaszczona, ma małe piramidki, a także miękki plastron oraz problemy z chodzeniem, a dziób był tak przerośnięty, że doprowadziło to do deformacji dolnej szczęki. 
Od razu rozpoczęliśmy leczenie. Niestety nie było to łatwe, gdyż żółw nie chciał nic jeść - skubał jeden liść i odchodził.
Dwa tygodnie później, nagle „odpalił”. Zaczął jeść nawet susz! Od tej pory żółwica zachowuje się normalnie, tak jak inne żółwie. Co tydzień jeździmy na zastrzyki z wapnia, naświetlamy ją sunluxem. Mam nadzieję, że w przyszłości i ona zacznie składać jaja.  :)

Jutro zrobię zdjęcia i wstawię fotki.
 
Pozdrawiam

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Amelka i Helga - gady po przejściach
« Odpowiedź #1 dnia: 17.04.2019, 23:31:55 pm »
Świetnie ze trafiły na kogo takiego ja TY.
Fotki wstaw koniecznie.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Amelka i Helga - gady po przejściach
« Odpowiedź #2 dnia: 18.04.2019, 14:37:48 pm »
Dzięki. Myślę, że na tym forum jest wiele bardzo dobrych, pomocnych ludzi.
Oto fotki, wszystkie z dzisiaj z balkonu: najpierw Amelka, potem Helga

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Amelka i Helga - gady po przejściach
« Odpowiedź #3 dnia: 18.04.2019, 14:43:15 pm »
ciąg dalszy  :)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Amelka i Helga - gady po przejściach
« Odpowiedź #4 dnia: 18.04.2019, 14:44:29 pm »
niestety jest jakiś błąd i muszę wysyłać po jednym. :( jeszcze jedno zdjęcie Amelki

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Amelka i Helga - gady po przejściach
« Odpowiedź #5 dnia: 18.04.2019, 14:46:20 pm »
czas na Helgę

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Amelka i Helga - gady po przejściach
« Odpowiedź #6 dnia: 18.04.2019, 14:47:30 pm »
Helga 2

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Amelka i Helga - gady po przejściach
« Odpowiedź #7 dnia: 18.04.2019, 14:48:12 pm »
I ostatnia Helga 3

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Amelka i Helga - gady po przejściach
« Odpowiedź #8 dnia: 11.08.2019, 14:16:47 pm »
Mały update: żółwie od maja są na wybiegu. Stosunek wapnia do fosforu u Helgi się unormował już 2 miesiące temu. Niestety plastron wciąż delikatnie się ugina (mimo to widać znaczną poprawę), sposób poruszania się również pozostawia wiele do życzenia. U Amelki wszystko dobrze, czekam na jaja. Nie staram się rozmnożyć tego żółwia, jednak niezapłodnione jaja są przez nią regularnie składane.
P.S.
Dzisiaj na obiad podano letnią sałatkę: liście winogron, liście budlei davida, liście mniszka, liście rozchodnika okazałego, liście nasturcji. Wszystko drobno posiekane, dokładnie wymieszane z agrobsem (pre alpin testudo herbs) i posypane wapniem bez witaminy D3.