Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:32:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]  (Przeczytany 34617 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #15 dnia: 03.10.2009, 09:48:23 am »
Super hodowla!!! zazdroszcze maluszkow... ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #16 dnia: 03.10.2009, 13:26:29 pm »
a rozrosną mu się te płytki z czasem, jak myślisz? tak że nie będą mu już uciskały na te mięśnie i zacznie używać tych nóżek?

znaczy się ja już rozmawiałam z weterynarzem na ten temat , tylko tak pytam jak Ty sądzisz? jak mocne są te deformacje.

Offline elegans

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 5
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #17 dnia: 03.10.2009, 19:52:57 pm »
torf kokosowy moze byc. jednak podlozem, ktore znakomicie odzwierciedli sciolke lasow tropikalnych jest kora przekompostowana. wysoka wilgotnosc utrzyma warstwa mchu torfowca, lisci.

co do maluszka... nie mam zielonego pojecia, co moze byc przyczyna tego, ze nie uzywa tylnych konczyn. przewodnictwo nerwowe ma zachowane (reaguje na dotyk), konczyny sa silne i to jest wlasnie najbardziej zastanawiajace.

pozdrawiam!  
« Ostatnia zmiana: 03.10.2009, 19:54:59 pm wysłana przez elegans »
GG: 4654076

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #18 dnia: 03.10.2009, 22:39:40 pm »
co do maluszka... nie mam zielonego pojecia, co moze byc przyczyna tego, ze nie uzywa tylnych konczyn. przewodnictwo nerwowe ma zachowane (reaguje na dotyk), konczyny sa silne i to jest wlasnie najbardziej zastanawiajace.

wiesz, zapewne jest to problem tego, że płytki pancerza uciskają na mięśnie nóg, dlatego nie może nimi się swobodnie posługiwać. są szanse, że z czasem te płytki rozrosną się na tyle żeby mógł używać nóżek, ale jeżeli ma to nastąpić to potrzebuje ćwiczeń stymulujących mięśnie tych nóg do pracy, tak żeby, kiedy odzyska możliwość poruszania nóżkami, nogi nie były samymi kośćmi i skórą. nóżki można szczypać, rozciągać, poruszać nimi w wodzie podczas kąpieli i takie tam różne..... :)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #19 dnia: 04.10.2009, 19:30:03 pm »
Hejka , widze ze masz dwa rodzaje kinixys , ja mam kinixys belliana tez parke , tu zwane bell's hinge-back, mogl bys napisac cos wicej o swoich , glownie chodzi mi o ich upodobania , bo np. moje sa bardzo niesmiale w wiekszosci czasu ale potrafia zaatakowac czasami reke jak wkladam im jedzenie, co jakis czas daje im slimaki i rozmrozona myszke , glownie ziele typu , mlecze, koniczyna ,trawa, aloe, agave, opuncja, kwiaty malwy , bratkia itp. itd... poprzednio trzymalam je podobnie jak testudziaki ale po jakims czasie zmienilam wystroj na troszke bardziej pustynny i musze powiedziec ze bardzo im sie to podoba , maja wlasne kryjowki , kamienie do wspinania itp. widze ze ty uzywaz siana tez kiedys uzywalam ale balam sie ze zacznie mi gnic w terarium wiec je wyjelam . Napiz tez cos o godach , czy je rozdzielaz i w jakich miesiacach , pare dobrych wskazowek ... ;)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #20 dnia: 04.10.2009, 19:41:36 pm »
Teraz tak mnie naszlo czy czasami twoje Kinixys to nie Kninixys belliana nogueyi? Bo taka jest chyba wlasciwa pelna nazwa ... Tu czesto nie uzywaja pelnych nazw dlatego ciagle sie na tym lapie w Polsce jest to o wiele lepiej przestrzegane.

Offline elegans

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 5
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #21 dnia: 05.10.2009, 19:43:07 pm »
A ktore partie plytek Viktorio masz na mysli? ;> ;)

Malwo, moje (mam na mysli dorosla pare), jak rowniez i Twoje zolwie naleza do gatunku Kinixys noqueyi. I taka wlasnie nazwa gatunkowa funkcjonuje aktualnie w nomenklaturze lacinskiej (nie stosuje sie juz Kinixys belliana noqueyi). Moje, jak na "Kinixysy", sa bardzo oswojone. Jedza prosto z reki i nie boja sie absolutnie niczego. Podaje im glownie zielsko z laki (zima takze endywie, salate rzymska, cykorie, suszki itp.), czasem jakiegos grzybka, warzywa, owoce i bialko zwierzece (glownie slimaki, dzdzownice -> zima zdecyduje sie na jakas piers z kurczaka itp.). Dieta urozmaicona, ale wszystko inne, oprocz zielska, podaje rzadko (srednia, sadze, raz w tygodniu -> tyczy sie to zwlaszcza bialka zwierzecego). To dobrze, ze w Twoim terrarium znajduja sie kryjowki. Sadze jednak, ze wystroj pustynny nie stanowi najlepszego rozwiazania dla tego gatunku zwlaszcza, ze zyje na pograniczu terenow trawiastych i lesnych. To, co widzisz na zdjeciu to nie siano, a trawy dajace zolwiom namiastke ich naturalnego srodowiska. Kinixysy bardzo lubia sie pod nimi kryc (oprocz tego dysponuja spora, aczkolwiek przytulna kryjowka). Ze wzgledu na skryty tryb zycia Kinixysow, silnie zarosniete terrarium wydaje sie najlepszym rozwiazaniem. Para od wielu lat znajduje sie w niewoli. U poprzedniego hodowcy rozmnazala sie regularnie od 7 lat (co ciekawe bez specjalnej separacji -> przeprowadzilem dokladna rozmowe na ten temat z hodowca), wiec nie widze powodu, zeby u mnie mialo byc inaczej. Z reszta zachowanie samca utwierdza mnie tylko w tym przekonaniu ;)

pozdrawiam!    
« Ostatnia zmiana: 05.10.2009, 19:46:01 pm wysłana przez elegans »
GG: 4654076

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #22 dnia: 05.10.2009, 20:41:15 pm »
Z tym wystrojem to maz racje , nawet kupilam pare roznych nasionek afrykanskich traw i zobaczymy czy cos z tego mi wyrosnie jesli tak to im posadze, poprzednio mialy tylko 1 doniczke i musze powiedziec ze tylko tam siedzialy ale teraz porobilam im male pagurki z kamieni za ktorymi sie chowaja , mialam tez pare roslinek w tym zielistke ale Krycha ja wrabala  :-\ wiec zostal tylko kaktus wielkanocny ktory ledwie tam jeszcze stoi i aloes , byl jeszcze aloe vera ale Kycha tez go wrabala  :-\, Heniu jest duzo spokojniejszy nigdy jeszcze nie prubowal mnie ugrysc ale Krycha jest straszna , bardzo agresywna .
Ja swoje rozdzielilam na 3-4 tygodnie ale jak je wpuscilam na wybieg to nie widzialam jakiegos wiekszego zainteresowania Kryska ze strony Henia, no nic jak by co to bede sie dopytywac. ;)
Widze ze maz pare ladnie odrosnietych gwiazdek , ja mam tylko jedna bo stracilam jedna po 3-4 tygodniach od kupienia, resekcja zwlok nic nie wykazala wiec mosialo to byc cos zwiazne genami , czytalam ze to bardzo popularny problem u gwiazdek, ogulnie wszystkie maluszki sa wystawione na wielkie ryzyko w pierwszych miesiacach zycia , ale gwiazdki potrafia ponoc pasc bez pokazania zadnych obiawow choroby , moja np. zjadla rano normalnie sniadanko razem z druga gwiazdka , popoludniu przeszla sie z 2 razy a wieczorem znalazlam ja sztywna w rogu tera z baseniku gdzie nie bylo tyle wody zeby mogla sie utopic. No ale nic drugiej apetyt dopisuje , barrrrdzo ja lubie bo jak sam zapewne wierz malutkie gwiazdeczki sa przeurocze , miejmy nadzieje ze bedzie mi sie dobrze chowala... ;)

Offline elegans

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 5
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #23 dnia: 05.10.2009, 21:23:40 pm »
wierze, ze male gwiazdki sa urocze. sam mialem kiedys dwa 5cm dlugosci maluszki. Borykalem sie u nich z wieloma problemami, m.in. katarem, brakiem wzrostu. Ostatecznie ta walke przegralem. Zgadzam sie w 100%, ze elegansy to niesamowicie delikatne i nieprzewidywalne zolwie. Aktualnie mam 2 pary (srednia dlugosc to kilkanascie cm -> takie "subadulty") morfy ze Sri Lanki (u tego gatunku nie ma podgatunkow, lecz wyodrebnia sie tzw. morfy, czyli inaczej formy geograficzne). Co ciekawe, pomimo ewidentnej bariery geograficznej, roznych srodowisk (ktore wplywaja na fenotyp) i roznic w morfologii, nie zaobserwowano istotnych zmian genetycznych (bierze sie szczegolnie pod uwage mitochondrialne DNA). Populacja ze Sri Lanki jest morfa zdecydowanie najokazalsza (największy zanotowany osobnik -samica- mierzyla blisko 37cm; wagi nie pamietam), wykazuje najwieksza tendencje do naturalnego piramidkowania, posiada tez charakterystycznie splaszczony, wrecz wglebiony tylny fragment karapaksu oraz najszersze "promyczki".

Ze wzgledu na delikatnosc gatunku, polecam wszystkim zakup osobnikow minimum 10cm dlugosci. Wydatek wiekszy, ale tez i ryzyko smierci automatycznie sie zmniejsza (choc i tak aktualnie walcze z katarem u 2 zolwi -> wiecznie jakies problemy)...
Jakis czas temu pan Bidmon (autor najlepszego, wedlug mnie, 4 - czesciowego artykulu o tym gatunku, ktory ukazal sie w magazynie Reptilia) stwierdzil, ze katar, oprocz powszechnie nam znanych czynnikow, moze wywolywac charakterystyczny dla G. elegans gatunek roztoczy. Niestety nie pamietam nazwy lacinskiej. Cala niemal literatura zostala w domu...

Ich delikatnosc poteguje rowniez fakt niesamowitej roznorodnosci srodowisk i stref klimatycznych, w ktorych moga potencjalnie zyc Geochelone elegans. Na samej tylko Sri Lance (ktora jest przeciez o wiele mniejsza od Polwyspu Indyjskiego) wystepuje wiele stref poczawszy od suchych polpustyn/stepow, a skonczywszy na wilgotnych lasach. Problem polega na dokladnym zdefiniowaniu srodowiska dla naszego zolwia, w ktorym najlepiej bedzie sie czul. 

Generalnie temat rzeka... ;)

pozdrawiam!
GG: 4654076

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #24 dnia: 06.10.2009, 01:23:10 am »
Ciekawa sprawa z tymi roztoczami. Czyżby te żółwie były podatne na alergie? Myślałam, że są bardziej wrażliwe na przeciągi, skoki temperatur, zbyt niską temp. w nocy, zbyt wysoką lub zbyt niską wilgotność - coś w podobie jak lamparcie, które też mają tendencję do łatwego przeziębiania się. Tak na marginesie - jak leczysz katar u żółwi - podajesz im jakieś leki, czy tylko zwiększasz temp. w terra, ewntualnie wilgotność w kryjówce?
Skłonność do piramid to chyba "przekleństwo" gatunków które dorastają do dużych rozmiarów... podobne tendencje mają sulkatki, czy lamparcie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #25 dnia: 06.10.2009, 09:02:11 am »
Ale ciekawe rzeczy tu się pisze, naprawdę ciekawe i zaczynam rewizję moich marzeń o tych elegansach, bo widzę, że jet dużo ważnych rzeczy najpierw do wyuczenia.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #26 dnia: 06.10.2009, 10:21:48 am »
Ja przez jakis czas myslalam nad zakupem jeszcze jednej gwiazdki jak ta malutka mi padla , ale postanowilam poczekac az to moje malenstwo urosnie nie mowiac ze sa to jedne z najdrozszych tu gatunkow , no moze jeszcze radiata, spider tortoise (pyxis),pancake tortoise (malacochersus).... ale te to juz tylko na zamowienie, moje dwa szkraby tak jak i nieszczesne za mlode sulkatki przywiozlam sobie z Angli , moj najwiekszy blad jaki zrobilam ale juz nie chce sie tu o tym rozpisywac bo nawet nie lubie o tym mowic.
Czasami jak czegos potrzebowalam to pisalam maila do Marcusa Langforda ( www.startortoiseuk.co.uk ) jeden z angielskich hodowcow tego gatunku. Wydaje mi sie ze z gwiazdkami jest o tyle problem ze sa uczulone na niektore antybiotyki, w szczegulnosci na lek na katar ktory tutaj zapodaja wszystkim zolwia i tak tez o niemal chciano zrobic z moja gwiazdka ale jak zwykle poszlam do weta z wydrukiem lekow ktore potrzebuje.
A propo tych piramidek , moj kolega ma male reptile zoo i czesto wyjezdza a to do Brazyli wyciagac anakondy z blota , a to do Tajlandi , Vietnamu szkolic sie o kobrach i kiedys mi opowiadal ze w naturalnym srodowisku czesto spotyka sie gwiazdki z ogromnymi piramidami , jest to gatunek w ktorym piramidy sa zecza naturalna , i tak jak sam pisales zalezy to od polozenia geograficznego itd..itp...
Jak sam juz pewnie zauwazyles ja nie uzywam profesjonalnych okreslen , bo albo ich nieznam , albo czesto tu uzywamy prostrzych nazw , i ciezko mi czasami przekladac z polskiego na angielsi bo z obydwu jestem noga... ale fajnie ze wpada do nas ostatnio troche wiecej ludzi hodujacych rozne gatunki zolwi, ja aktualnie mam cos ok.20zolwi 9 ruznych gatunkow , niestety duza czesc to malenstwa czesto po przejsciach z niedoswiadczonymi ludzmi , maza mi sie maluszki wlasnej hodowli ale nie mam na tym punkcie kuku tak ze czas pokaze. Co jedynie agamy brodate mi sie ostatnio wykluly. moim najbardziej ulubionym gatunkiem beda sulkaty i na bank sobie je kiedys sprawie ale tym razem juz takie odchowane przynajmniej z 4-5 lat ale tez nie naciskam bo mam przyklad sama na sobie jak mozna wtopic , a przy tych wetach co tu mamy to juz wogule . 

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #27 dnia: 25.10.2009, 21:31:15 pm »
Są przepiękne  :)
Zdjęcie malutkich egipków to poezja  :D
« Ostatnia zmiana: 25.10.2009, 21:33:10 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #28 dnia: 27.10.2009, 23:32:25 pm »
Mikołaju,nie lubię Cię jak patrze na te zdjęcia ;))))

A zresztą, jak zwykle powiem 'kapitalnie'. :)
Pozdrawiam, Nulus!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Część żółwi z mojej hodowli [dużo zdjęć]
« Odpowiedź #29 dnia: 28.10.2009, 13:01:37 pm »
Antybiotyk na ktory gwiazdki sa uczulone, a tu jest on czasto uzywany to BAYTRIL (glownie enrofloxacin).