Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:49:15 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Emilka i Tuptuś  (Przeczytany 8510 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Emilka i Tuptuś
« dnia: 25.09.2018, 19:27:33 pm »
Witam wszystkich serdecznie, w tym poście chciałbym się pochwalić moimi podopiecznymi. To mój pierwszy post, choć forum czytam od dosyć dawna by zdobywać informacje o moich gadzinkach.:) Emilka (lampart) jest sympatycznym żółwikiem, którego posiadam od lipca zeszłego roku. Waży 220 g i ma bardzo duży apetyt. Drugim z moich żółwi jest Tuptuś (grek) którego posiadam od lutego tego roku. Jego waga to 500 g . 

Dołączam zdjęcia :)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #1 dnia: 25.09.2018, 21:45:00 pm »
Naprawdę fajne żółwie. Tylko dwie bardzo ważne kwestie.
1. Nie wolno łączyć różnych gatunków żółwi ze sobą a w szczególności afrykańskich z europejskimi. Potrzebują inneg: urządzenia terrarium, diety, temperatury a poza tym mają inną florę bakteryjną.
2. Kostka bukowa nie jest dobrym podłożem na całość. Sprawdza się tylko w części suchej, choć ja preferuje kamienie. Najlepszym podłożem będzie ziemia z gliną w proporcji 2:1 lub darń.

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #2 dnia: 26.09.2018, 16:47:44 pm »
Dziękuję za uwagi. Co do różnych gatunków to nie mam możliwości ich rozdzielić, mam jedno terrarium i nie mam miejsca na drugie. Dietę mają różnorodną, dostają : mlecz (60%), babkę, koniczynę (w małych ilościach), liście z brzozy, mięte, melisę, bazylie, stokrotki, bratki, kwiaty koniczyny i mlecza, lucernę, pokrzywę, trawę próbowałem im dawać ale jej nie chciały, do tego dostają co około tydzień witaminy ''Reptivite with D3'' lub sepie. Coś jeszcze powinienem wprowadzić do diety ?? Temperaturę mają 36°C na wyspie ciepła a reszta około 25°C (tak jak mam w pokoju). Wilgotność w całym terrarium 60%. Terrarium ma wymiary 120 x 60 x 60. Wiem że nie powinno być drewienek bukowych, ale mam alergię na trawę i nie mogę sobie na nią pozwolić. Chyba że macie inne pomysły co do sadzenia w terrarium? Jeśli zauważyliście jeszcze coś nieprawidłowego to proszę napisać. Liczę na odpowiedzi na powyższe pytania. :)

Wysyłam zdjęcie terrarium.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #3 dnia: 26.09.2018, 20:05:50 pm »
Ja mam w moim terrarium bratki, miętę, bazylię, trzykrotkę. Jak ma się wysokie terrarium/odkryte od góry hibiskus albo róża byłyby dobre, mam te rośliny w terrarium ogrodowym. Pamiętaj, aby zmienić podłoże na ziemię z gliną wędkarską

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #4 dnia: 26.09.2018, 20:07:00 pm »
Mam nadzieje, że lampa UVB jest w terrarium?

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #5 dnia: 26.09.2018, 20:29:54 pm »
Lampa UVB jest. A ziemię to taką z ogródka można ?? Postaram się wymienić w weekend, jak będę miał czas.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #6 dnia: 26.09.2018, 23:47:37 pm »
Tak, może być ziemia  z ogródka byle nie nawożona. Co to trzymania tych żółwi razem to radziłbym zastanowić się nad rozwiązaniem bo do niczego dobrego to nie prowadzi. W sumie to i tak za 1,5 roku będziesz musiał zrobić większe terrarium dla lamparta bo rosną piekielnie szybko.☺

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #7 dnia: 27.09.2018, 14:57:30 pm »
Wiem że rosną szybko. Mój w ciągu roku podwoił swoją wagę. :D Terrarium 200 x 80 x 60 (wys.) mogłoby być dla lamparta ?? A 120 x 60 x 60 dla greka ??

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #8 dnia: 27.09.2018, 20:50:18 pm »
tak

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #9 dnia: 27.09.2018, 20:55:17 pm »
Okey, dziękuję.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #10 dnia: 28.09.2018, 11:46:13 am »
Ujmę to tak - jeśli nie rozdzielisz żółwi, to niedługo możesz mieć tylko jednego, bo drugi pożegna się z tym światem. One mają zupełnie inne zapotrzebowania na temperaturę, wilgotność - greki zimują i lepiej znoszą niskie temperatury, lamparty jako niezimujące afrykańskie żółwie potrzebują wyższych. Inne żywienie - lamparty są głównie trawożerne, żywienie jak u greka doprowadzi do zbyt szybkiego, nierównego wzrostu. I co najważniejsze - mikroorganizmy występujące naturalnie u jednego gatunku mogą być bardzo niebezpieczne dla drugiego, doprowadzisz w ten sposób do chorób, a być może do zgonu któregoś z żółwi. Jak się nie ma miejsca na drugie terrarium, to się ma tylko jeden gatunek, bądź odpowiedzialny za zwierzaki, które masz pod opieką i zrób tak, żeby to im było dobrze, a nie Tobie.

Mlecz nie powinien stanowić takiego procentu żywienia u żadnego gatunku - jest moczopędny, zawiera pewne ilości szczawianów. Jest mnóstwo roślin "bezpieczniejszych", możesz posiłkować się anglojęzyczną stroną https://www.thetortoisetable.org.uk/ lub polskim spisem stworzonym na bazie tej strony: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0B7JNt2E9WRAfWEhWY2ZzQkh2eWM

Grek zimą powinien hibernować, no naturalny dla niego proces i jego brak znacząco wpływa na kondycję organizmu.

Jakie UVB masz zamontowane w terrarium?

Kostka bukowa już została wspomniana. Nadaje się tylko do wędzenia albo dla gryzoni do kuwet, na pewno nie dla gadów, nawet w części suchej. To jakbyś chodził cały czas po drobnych kamykach, które osuwają się spod stóp - średnio wygodne, prawda?

Wentylacja z tego co widzę w tym terrarium jest fatalna. Gdzie są umieszczone otwory?

Wybacz, ale twierdzisz, że czytasz forum od dawna, a nie przyswoiłeś najprostszych informacji. Masz bardzo dużo do nadrobienia.
« Ostatnia zmiana: 28.09.2018, 11:48:18 am wysłana przez doru »

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #11 dnia: 28.09.2018, 18:09:17 pm »
Dziękuję za wszelkie informację. Drugie terrarium raczej od poniedziałku zacznie być robione.

Dobrze zrozumiałem ?? Żywienie u lampartów powinno się głównie składać z traw, a to co dawałem jako dodatek .A u greka co powinno być główną roślinką ??

UVB - (Reptile UVB 150 Exoterra 13w)

Co do ziemi to mam jeszcze jedno pytanie. Terrarium chce zrobić z płyty meblowej. Co dajecie pod ziemie żeby płyta nie spuchła ?? Bo ziemia powinna być podlewana a przynajmniej pryskana, by osiągnąć odpowiednią wilgotność tak ??

Wentylacja (3 otwory) jest na górze nad kafelkami, nie ująłem tego na zdjęciu.
« Ostatnia zmiana: 28.09.2018, 18:11:25 pm wysłana przez Pawelek »

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #12 dnia: 28.09.2018, 20:59:45 pm »
gruba folia do oczek wodnych, linoleum, cerata.
 u żółwi z basenu morza śródziemnego ważna jest różnorodność diety, dlatego nieistnieje coś takiego jak główna roślina. ja podaje np. babka lancetowata i zwyczajna, płatki róży, mniszek lekarski, jasnota biała, bratki, nasturcja, rozchodnik okazały, itd. w okresie, kiedy nie ma liści podaje susze: babka lancetowata, pokrzywa, mniszek lekarski, babka szerokolistna oraz gotową karmę firmy agrobs pre alpin testudo herbs. poza tym przez 5 miesięcy w roku moje żółwie korzystają z obszernego wybiegu i tam jedzą to, co same znajdą.
 Zmień żarówkę UVB na metahalogen, lub chociaż świetlówkę
 dorób więcej otworów
pozdawiam

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #13 dnia: 28.09.2018, 21:23:00 pm »
Dzięki, za porady.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Emilka i Tuptuś
« Odpowiedź #14 dnia: 29.09.2018, 17:10:19 pm »
Otwory wentylacyjne powinny by umieszczone na dole i na górze, po przeciwległych stronach aby wymusić ruch powietrza. W innym wypadku powietrze stoi i jest "nieświeże". Uwzględnij to w budowie kolejnego terrarium.
U mnie najlepiej sprawdzała się cerata, folię żółwie łatwo zdzierały pazurami, a linoleum przepuściło wodę pod spód.
Ta "żarówka" a prawidłowo - świetlówka kompaktowa nie nadaje się dla żółwi, ani do żadnego terrarium horyzontalnego. Świeci punktowo, więc sprawdzi się tylko w terrariach pionowych (albo i nie, bo to ledwo daje jakieś widmo UVB ;) )