Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:04:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Hej (żółw gwiaździsty)  (Przeczytany 17121 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Hej (żółw gwiaździsty)
« dnia: 17.01.2013, 10:23:05 am »
Witam. Na forum zarejestrowałem się już dosyć dawno temu, bodajże w listopadzie/grudniu lecz to jest mój pierwszy post. Spędziłem na tym forum wiele godzin czytając wypowiedzi różnych użytkowników, które były w większym lub mniejszym stopniu pomocne. Tak więc, po długich przygotowaniach teoretycznych jak i oczekiwaniu na samą realizację nabycia (z którą wystąpił nie mały problem), od półtora tygodnia stałem się posiadaczem żółwika. Jest to "oczywiście" żółw gwiaździsty, z którego bardzo się cieszę. Niestety mam wiele obaw dotyczących hodowli, ale wierzę, że wszystko będzie dobrze. :) Moje obawy są spowodowane między innymi masą sprzecznych informacji na różnych stronach dotyczących nawet samych gwiazdek.
Żółwik ma "niby" około roku, nie wiem ile w tym jest prawdy ale nie to jest najważniejsze. Wydaje się być w miarę aktywny, z moich obserwacji wynika, że wstaje przed 10.00, natomiast koło po 17.00 już chowa się do kryjówki. Staram się aby jedzenie dostawał zaraz po przebudzeniu. Przed wstaniem włączam mu lampkę grzewczą, a gdy zobaczę, że już jest na nogach to włączam mu UVB (oczywiście nie cały czas, bo to nie ma sensu). Na noc włączam mu emiter ciepła, także w ciągu całej doby temperatura raczej nie spada poniżej ~24 stopni. Samo terrarium nie jest zadowalająco duże, co postaram się zmienić jak najszybciej. Ma 2 miseczki z wodą i jedzeniem, dosyć duży kamyk pod lampką. Podłoże póki co to chipsy kokosowe. Miałem je już zakupione w listopadzie, polecił mi je pan ze sklepu zoologicznego. Do tego czasu zdążyłem się o nich naczytać wystarczająco (po ich z użyciu zamierzam załatwić coś innego). Póki co staram się je kilka razy dziennie spryskiwać, bo jak zauważyłem dosyć szybko wysychają. Żółwik na początku dosyć uważnie je sprawdzał, wąchał a nawet pierwszego dnia widziałem, że próbował je podgryzać ale teraz oczywiście już tego nie robi. We wtorek złożyłem papiery w Urzędzie Ochrony Środowiska, także mam nadzieję, że zostanie bezproblemowo zarejestrowany.
Nie wiem czy to w ogóle dobry dział na takie wypociny, także jak coś, to proszę o przeniesienie tematu. :D
Nie wiem także, czy napisałem wszystko co chciałem, ale jeżeli macie jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem. :D
Mam wiele pytań dotyczących np. żywienia ale na ten temat napiszę w odpowiednim dziale. :)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #1 dnia: 17.01.2013, 10:37:34 am »
Witaj, fajnie, że masz juz swoją skorupkę i, że napisałeś :) ja bym z chęcią zobaczyła zdjęcia zarówno żółwika jak i terra :) co do UVB to ona powinna świecić sie ok 10 h dziennie więc ja to robię tak, że mam taki włącznik i wyłącznik czasowy z hipermarketu i włącza mi się tak ok 8.30 i wyłącza 18.30 a ja nie muszę się martwić, ze np jak nie będzie mnie w domu to Maniek nie będzie miał świecone :) Napisz jeszcze jak z wilgotnością jest bo to podłoże marnie trzyma wilgoć a u maluszków to ważne, żeby nie było za sucho
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #2 dnia: 17.01.2013, 10:59:56 am »
Witamy, witamy na forum  :D

To świetnie ze tak się przygotowałeś... :)
Dobrze by było gdybyś wrzucił zdjęcia żółwika  i terrarium :) Jakie wymiary ma terro ?
Jaka panuje w nim temperatura i wilgotność ? Ile cm. i ile warzy żółwik ? <--- Pytam z ciekawości  ;)

Żółw gwiaździsty to moje największe marzenie  :D Jak będę dorosła na pewno takiego zakupię  ;)
To dość trudny gatunek jak na pierwszego żółwia  ::)

Jaką dietę ma żółw ?  Fajnie byłoby zaopatrzyć się w różne rośliny doniczkowe jadalne dla niego :) Na początek trzykrotka, zielistka, tutaj masz cały spis :) ------->
http://forum.zolw.info/rosliny-uprawne-i-sukulenty/spis-jadalnych-dla-zolwi-roslin-doniczkowych/
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #3 dnia: 17.01.2013, 11:23:47 am »
Witaj na forum.Fajnie, że postanowiłeś pisać na forum, tu jest dużo żółwich speców także odpowiedzą na każde Twoje pytanie.Ja mam do Ciebie jedno, dlaczego zdecydowałeś się na żółwia gwieździstego?Zwykle na początek hodowli poleca się stepowego, ewentualnie greckiego, gwieździsty ma trochę inne wymagania glebowe i wilgotności niż np stepek, choć zazdroszczę takiego pięknego żółwika, a słuchaj gdzie go zakupiłeś?Bo u nas w Łodzi nie widziałam w żadnym zoologu, są piękne ;)
Pozdrawiam Beata :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #4 dnia: 17.01.2013, 11:32:15 am »
Witaj na forum.Fajnie, że postanowiłeś pisać na forum, tu jest dużo żółwich speców także odpowiedzą na każde Twoje pytanie.Ja mam do Ciebie jedno, dlaczego zdecydowałeś się na żółwia gwieździstego?Zwykle na początek hodowli poleca się stepowego, ewentualnie greckiego, gwieździsty ma trochę inne wymagania glebowe i wilgotności niż np stepek, choć zazdroszczę takiego pięknego żółwika, a słuchaj gdzie go zakupiłeś?Bo u nas w Łodzi nie widziałam w żadnym zoologu, są piękne ;)

Batusia  w zoologu w Łodzi też nie widziałam, ale za to kiedyś na TCP, było ogłoszenie z Łodzi  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #5 dnia: 17.01.2013, 12:03:19 pm »
Co do UVB, znalazłem na jakiejś stronie, że wystarczy nawet 20 minut świecenia podczas porannej aktywności oraz 10 minut podczas popołudniowej/wieczornej. Gdzieś indziej, że godzinę, a jeszcze gdzieś indziej, że cały dzień. Na prawdę można się pogubić...
Z Terrarium tak jak pisałem wcześniej nie jestem zadowolony (nie ma czego fotografować xD), ma niecałe 50x40 (gdzieś czytałem, że dla takiego malca to 60x60 wystarcza) dlatego postaram się gdzieś w marcu to poprawić, bo póki co muszę najpierw zrobić więcej miejsca. :)
Higrometru niestety nie posiadam (jeszcze), natomiast staram się aby nie było za sucho, bo wiem, że lubi wilgotność. Niestety rzeczywiście podłoże schnie dosyć szybko (kaloryfery również robią swoje), więc zamierzam je zmienić.
Temperaturę tak jak pisałem utrzymuję cały czas na podobnym stopniu. Pod lampką jest ponad 38 stopni (nie wiem czy nie za ciepło, ale co chwila tam urzęduje, więc widocznie mu się podoba), a w chłodniejszej części nie spada poniżej 24.
Karapaks żółwika ma ~6cm, a waży jakieś 60g (nie wiem na ile to dokładne bo ta waga kuchenna nie jest jakieś pierwszej jakości).
Nie jest to mój pierwszy żółw, w czasach podstawówki miałem 3 stepowe (dawne czasy). Zdecydowałem się na gwiaździstego, ponieważ jest na prawdę śliczny. Lubię wyzwania i mam nadzieję, że podołam. :)
Co do zakupu napisałem maila do kilku sklepów zoologicznych u mnie w mieście. Odpisały mi tylko dwa, jedni z ofertą z Francji - 4 letni za 3500zł, z drugiego natomiast zaproponowali mi żółwia za 1000 euro. Oczywiście, gdy to przeczytałem miałem zamiar sobie odpuścić lecz po jakimś czasie zadzwonił do mnie Pan z ofertą około 1500zł. Po długim namyśle zdecydowałem się na zakup. Żółw został przywieziony z okolic Warszawy, lecz nie wiem czy tam była hodowla, ponieważ papiery są czeskie.

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #6 dnia: 17.01.2013, 15:37:13 pm »
Dejv to pokaż nam tą swoją śliczną skorupkę.A mam pytanko, na pisałeś że miałeś 3 stepówki, co się z nimi stało?
Aha i wywal te chipsy kokosowe, nie nadają się, te żółwie muszą mieć porządnie wilgotno a 70 proc wilgotności na chipsach nie uda Ci się osiągnąć, ani utrzymać.
« Ostatnia zmiana: 17.01.2013, 15:48:38 pm wysłana przez batusia81 »
Pozdrawiam Beata :)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #7 dnia: 17.01.2013, 17:04:36 pm »
Oj "trudną" gadzinę sobie sprawiłeś. Mam nadzieję,że będzie rósł długo i szczęśliwie.

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #8 dnia: 17.01.2013, 17:06:52 pm »
Anna no właśnie, czytałam kiedyś na temat ich hodowli i było napisane, ze większość żółwi gwiaździstych żyje w mieszkaniach góra kilka lat, bo są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i bardzo źle znoszą niską wilgotność a utrzymacie 70-cio procentowej wilgotności wymaga wprawy.
Pozdrawiam Beata :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #9 dnia: 21.01.2013, 14:53:37 pm »
Witaj na forum, dołączam się do próśb o zdjęcia gadzinki.

Polecam stronę http://startortoises.net/, i fora poświęcone gwiazdkom: dział na shelledwarriors oraz dział na tortoiseforum.

Temperatury trzymasz dobre w strefie chłodnej, pod lampą jednak te ponad 38 stopni to trochę za dużo. Żółw się jeszcze nie poparzy, ale niepotrzebnie zwiększasz amplitudę temperatur na małej przestrzeni, co u gadów może prowadzić do przeziębień.
Jeśli chodzi o wilgotność, to rzeczywiście musisz pokombinować z podłożem, i tu bym radziła użycie różnych substratów do strefy suchej i wilgotnej.  

Co do kontrowersji na temat ekspozycji na promienie UVB, to przeważa opinia, iż należy zapewnić żółwiom dostęp do tego promieniowania na zasadzie naturalnego cyklu dziennego, pamiętając jednak przy tym, by żółw miał możliwość skutecznego schowania się przed nim. Innym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych hodowców jest naświetlanie gada codziennie przez 10 minut pod Vitaluxem, szczegóły --> http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/ultra-vitalux/.

PS uwaga techniczna; to bardzo dobre miejsce na prezentacyjny wątek, tylko do tytułu dodamy, że chodzi o żółwia gwiaździstego.
« Ostatnia zmiana: 21.01.2013, 15:08:39 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #10 dnia: 21.01.2013, 16:28:47 pm »
Żółwie stepowe niestety zdechły... :( Dwa dosyć szybko. To było ponad 10 lat temu ale pamiętam, że po natychmiastowej  wizycie u weterynarza po zakupie wyszło, że mają robaki. Trzeci pożył trochę dłużej od pozostałych ale również zdechł, nie do końca wiem dlaczego.

Co do gwiazdki, na razie mam 2 fotki, jakieś konkretniejsze postaram się zrobić na weekendzie, tak żebyście pomogli mi określić czy wszystko z nim w porządku.
Staram się jak mogę aby nie miał sucho, jak najszybciej wymienię te chipsy, bo mi również nie odpowiadają od 3 dnia ich używania (nie spodziewałem się, że potrafią aż tak wysychać...). Co do tej temperatury, to właśnie zmierzyłem innym termometrem i stoi cały czas na 35 (pod lampką), w chłodniejszej części nie spada poniżej 26/25.

Dzięki za te linki, poszperam tam na pewno jak najszybciej. Oprócz startortoises.net, strony które znalazłem i z nich korzystam to:
- http://www.chelonia.org/Articles/Geleganscare_pl.htm
- http://nswfmpa.org/Husbandry%20Manuals/Published%20Manuals/Reptilia/Indian%20Star%20Tortise.pdf

Zdjęcia:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/463cd6a385b528b1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/54f6ebc0e08ccdba.html

Tak jak pisałem ma ~6cm, choć na zdjęciach wygląda na większego. Ciężko mi powiedzieć w jakim jest wieku. Na początku żółw miał mieć pół roku. Trzy dni przed "importem" dowiedziałem się, że żółw będzie miał roczek i ten niby przyjechał. Na papierze natomiast data wyklucia widnieje jako maj 2011, więc sam się już pogubiłem. :D

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #11 dnia: 23.01.2013, 01:32:57 am »
Ale cudeńko :) Piękny!
Tak naprawdę to nijak się znam na gwiazdkach, więc niestety nie wywróżę dokładnego wieku. A tak z ciekawości, ile żółw waży?
I jak już będziesz robić więcej zdjęć, to uda się też uwiecznić plastron? ..tradycyjna prośba dla wzbogacania wiedzy o gatunkach. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #12 dnia: 23.01.2013, 02:29:48 am »
Piękny jest..:)
Może mieć ok. 1,5 roku jak ma 6 cm i waży te 60 gr. Na pewno nie jest to świeżo wykluty, kilkumiesięczny maluch.

Czipsy wywal - daj na części mokrej ziemię z gliną na suchej może być np. podłoże ReptiBark + kamienie. One są b. wrażliwe na skoki temp. i wilgotności - musisz się starać zachować warunki jak najbardziej stabilne. I uważać żeby w nocy zbyt mocno temp. nie spadała.

A czym go karmisz? Na dietę trzeba uważać - głównie trawy + rośliny polne. Masz zapas suszków?

UVB - to w zależności co masz. Jak tradycyjna świetlówka z zoologika to pali się ją cały dzień, jak grzewczą. Jak Ultravitalux - to 10-15 min/dziennie starczy.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #13 dnia: 23.01.2013, 22:44:34 pm »
Więcej zdjęć zrobię w sobotę. :)
Co do wilgotności to póki co jest jak jest, pomimo tego, że bardzo się staram. W następnym tygodniu myślę, że podłoże już będzie miał inne. Temperatura praktycznie skacze. Zaopatrzyłem się w emiter ciepła, włączam go w nocy dzięki czemu temperatura utrzymuje się około 25 stopni.
Mam pokarm firmy Komodo (o smaku bananowym), który dostaje codziennie koło 10.00. Zjada z 6 kulek i z tego co zauważyłem to mu wystarcza, bo za każdym razem zostawia wszelkie nadwyżki powyżej tej normy. Dostał też dzisiaj kwiatka grudnika, do którego pędził jak zobaczył na miseczce. Zaopatrzyłem się też w nasiona, mam nadzieję, że są dobre. Więcej w temacie o żywieniu.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Hej (żółw gwiaździsty)
« Odpowiedź #14 dnia: 24.01.2013, 09:10:04 am »

Czipsy wywal - daj na części mokrej ziemię z gliną na suchej może być np. podłoże ReptiBark + kamienie. One są b. wrażliwe na skoki temp. i wilgotności - musisz się starać zachować warunki jak najbardziej stabilne. I uważać żeby w nocy zbyt mocno temp. nie spadała.


A można to  ReptiBark u stepków ?
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D