Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 21:55:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Maluchy  (Przeczytany 68217 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #45 dnia: 16.10.2008, 05:40:00 am »
Hej. Wiem ze masz dobre intencje ale nie ???napisalas mi nic czego nie wiem , chce sie tylko dowiedziec czy ktos posiada albo moze zdobyc liste podgatunkow zolwi stepowych bardzo chciala bym sie dowiedziec jak wygladaja , co powoduje ruznice w wygladzie bo mysle ze mogl by to byc klimat w ktorym zyja. I takie tam , i zaufaj mi ze jeszcze greka od stepa potrafie odruznic. A gatunkow nie zimujacych jest duzo wiecej jak tych ktore wypisalas i nie sa one wszystkie tylko tropikalne. I male pytanko bo zeczywiscie zolty ma 4 pazury ale gdzie ty to widzisz na tym malym zdjeciu zeby potwierdzic komos informacje na10000000000000000%

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #46 dnia: 16.10.2008, 08:37:10 am »
Dobra spokojnie, widze :).Wiem że jest więcej niezimujących żółi, wipisałam te co akurat pamietalam. Co do tych podgatunków stepowych to też dużo szukałam, ale nie doszukałam się zadnych jasnych kluczy do rozróżniania poszczególnych podgatunków. Przynajmniej nie na polskich stronach. Może poszukam jeszcze na jakiś zagranicznych (w sumie to angielskich bo innego języka nie znam :P). Ale co do ich środowiska, to wydaje mi się, że wszystkie podgatunki mają to samo, lub bardzo bardzo podobne. Jednak masz racje - może są jakieś nieiwlekie różnice które powodują odmienny wygląd.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #47 dnia: 16.10.2008, 11:05:47 am »
Zobacz jak ogromny jest obszar wystepowanuia żółwia stepowego. W Polsce mamy róźnice klimatyczne pomiędzy wschodem a zachodem a co dopiero w centralnej Azji gdzie żółwie te występuję od obszarów środkowego kazachstanu z roślinnością typowo stepową do obszarów Afganistanu, Iranu gdzie krajobraz jest zdominowany przez półpustynie, pustynie, wyzyny i góry. Niektóre źródła podają także część Chin czy nawet Indii co już wogóle burzy wyobrażenie o żółwiu stepowym jako gadzie mieszkającym na stepie.

Wszystko to wiąże się z różnymi temp, wilgotnością długością okresów ciepłych i zimnych. Dlatego też mówi się że żółwie potrafią nawet do 9 mieisęcy spędzać w norach ale to jest ogromne uśrednienie. Oczywiście takie zróżnicowanie prowadzi do tego że poszczególne osobniki różnią się od siebie w zależności od obszaru występowania.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #48 dnia: 16.10.2008, 11:37:34 am »
Jaaaaaaaa naprawde w taki zposob krecimy sie w kolko a nikt  nie podaje odpowiedzi na PYTANIE >:( , piszecie o wszystkim tylko nie o tym co potrzebuje. No ale dobra tak sie z moim chlopakiem zawzielismy by pociagnac ten temat ,(ktory ja uwazam za bardzo ciekawy szczegolnie ze tyle ludzi na stronie posiada stepy) ze wkoncu znalezlismy 3 podgatunki niestety bez fotek HORSFIELDII KAZACHTANICA, RUSTOMOVI, HORSFIELDII. Jesli znajdziemy cos nowego do zaraz napisze.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #49 dnia: 16.10.2008, 12:46:52 pm »
Hej przepraszam czasami potrafie byc niemila ale poprostu lubie konkrety. Wracajac do tematu znalazlam ze w stanach nazywaja je takze GOLDEN, YELLOWEST, BLACK, NORMALS, a tu pare fotek co znalazlam (niestety jakosc nie najlepsza)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #50 dnia: 16.10.2008, 12:50:55 pm »
Propo tego zoltego po srotku mislalam ze to zolw egipski ale nie jest to bardzo nie typowy zloty rossian.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #51 dnia: 16.10.2008, 14:50:44 pm »
Oprócz tych co wymieniłaś jest jeszcze Testudo horsfieldi baluchiorum.
http://www.geocities.com/landschildkroete/Testudo_horsfieldii.html
Tam są foty z nazwami podgatunków żółwi stepowych :) Mam nadzieje że znajdziesz tam swoje ;) Mi wydaje się że Twoje to T.h.baluchiorum chociaż sama chyba lepiej zobaczysz. Mój to chyba T.h.kazakhstanica  <afro>

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #52 dnia: 16.10.2008, 14:54:57 pm »
Aha zapomiałam dodać, że jak się zjedzie w dół to tam są opisy tych pdgatunków, jutro, najpoźniej pojutrze zamieszcze tłumaczenie :)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #53 dnia: 16.10.2008, 14:57:21 pm »
SUPER WIELKIE DZIEKI TAKIE ODP. LUBIE. :-* :-* :-* nie moglismy sie do tego nigdzie tokopac a sama widzisz fajnie dokladnie wiedziec co sie chowa.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #54 dnia: 16.10.2008, 15:00:20 pm »
Jak dla mnie tlumaczyc nie mosisz mieszkam z moim Irlantczykiem ponat 4 lata i cos tam rozumiem. Info super  ;D dzieki

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #55 dnia: 16.10.2008, 15:02:59 pm »
Onie kurde to nie ponaszemu zwracam honor i czekam niecierpliwie na tlumaczonko.!!!!!

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #56 dnia: 16.10.2008, 15:13:43 pm »
Słabo jesteś zawzięta "malwa" bo ja podobny temat na terrarium.com.pl poruszyłem już dawno temu.
http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?p=878974&highlight=#878974

I jak masz coś ciekawego o czym nie wiem to napisz. Jezeli masz zolwie mlode czyli mnozone juz w niewoli i chcesz rozpoznac ich piodgatunek to bez sensu bo wiekszosc hodowcow nie zwraca na to uwagi. Do rozpoznania sluza tylko osobniki z wiadomym pochodzenie (krajem, rejonem wystepowania w naturze) lub poprostu pobrane z natury i porownane z innymi z inncyh regionow.
« Ostatnia zmiana: 16.10.2008, 15:15:26 pm wysłana przez filipp_86 »
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #57 dnia: 16.10.2008, 17:04:05 pm »
Jezeli jest "bez sensu" to dleczego sam szukales!!!?

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #58 dnia: 16.10.2008, 17:13:09 pm »
A po drugie ,dla mnie bez sensu jest rozpisywanie sie i pouczanie ludzi o zeczach ktore juz wiedza, a danego odobnika na twojej stronie i tak nie ma wiec jakos slabo czytasz te pytania. Jednak za informacje dziekuje przyda mi sie napewno. ^-^

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Maluchy
« Odpowiedź #59 dnia: 16.10.2008, 23:15:12 pm »
nie napisałem że szukanie "klucza" do podgatunku jest bez sensu tylko rozpoznawanie podgatunku u młodych które często są od rodziców którzy sami juz nie są "czystymi" osobnikami danego podgatunku. taki zawijas myslowy ;)

Ja powiem Tobie tak mam 2 samce (jeden inny i drugi inny) i 2 samice (obie na 100% Agrionemys horsfieldii horsfieldii jeżeli wierzyć papierom że pochodzą z Tadżykistanu a to jest m.in obszar występowania tego podgatunku.

Co do mojego tematu na tcp to chodziło o to że podgatunek opisany na mapce nie pasował to obszaru zaznaczonego na czerwono (bo był to obszar A.h.rustamovii). Czyli pomyłki się zdarzają bardzo wielu osobom.

"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html