Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:34:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moje dwa🐢🐢  (Przeczytany 4425 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Vicia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Moje dwa🐢🐢
« dnia: 30.01.2021, 21:35:43 pm »
 Witam was wszystkich serdecznie....
 Chciałem wam opisać historie ze swoimi żółwiami.Bidoki były dwa i je przygarnęliśmy w pudełku po butach z niewielką ilością torfu na spodzie.
 Mój boże....mówię sobie tak nie będą żyły (dotarły do mnie na początku lata tamtego roku). Imion nie mają,poprostu mówimy na nie potocznie "gady", ewentualnie moja syncia Stach wymyśla im co tydzień nowe imionka.
  Z tego pudełka wysadzilem je w taki większy plastykowy pojemnior o długości ok 50cm na 30cm..coś takiego.na spod dałem  te popularne z zoologicznego zrębki czy drewienka takie coś jak grubsze trociny coś tak.miska z wodą i to wszystko..ale jeszcze niedosyt z * terrarium * pozostał....będąc z żoną w. Toruniu u lekarza w plazie w zoologicznym kupiliśmy org.miseczke do wody taka typowo dla żółwi i grotę żeby mogły się schować.
 No i git po przyjeździe do domu i włożeniu tych gadżetów do środka zrobiło się trochę ciasno tak na moje łoko.I wtedy postanowiłem że zrobię im terrarium z prawdziwego zdarzenia że w okolicy nikt nie będzie miał takiego i nikt nie powie że vicia to nie byle paprok  tylko hodowca całą gębą...ale praca   w fabryce na zmiany do tego jeszcze robie coś w warsztacie przy swoich klamotach,brak czasu dla żółwi robi swoje..nieraz złorzeczyłem w myślach że po ki czort te żółwie wzięliśmy,że tylko się umeczą u nas ,a ja wrażliwy jestem na takie sprawy choć normalnie mało rzeczy mnie rusza...no ale jak to mówią sam sobie piwa nawarzyles sam je wypij.....
   Zacząłem czytać internet ,no bo teraz to jest ogrom wiedzy na ten temat jest wszystko , wszystko można kupić z Allegro czy Olx ..i stworzyć im warunki takie jak w naturalnym środowisku..wyczailem duże terrarium na Olx ( od pani Malwinki z miejscowości W... pozdrawiam serdecznie) 1,5 m x 50 cm ze stolikiem okablowaniem na żaróweczki . Choć moje żółwiki mają po 5cm dł. Mają gdzie dreptać i teraz zauważyłem że lepiej się chyba czują jak w tym plastikowym wcześniejszym pudle...
  Zaraz po przywiezieniu terrarium do domu i ustawieniu tak jak powinno być było czyszczenie dezynfekcja..dno wyłożone zostało folią ..tył i boki ,to kupiłem w Brico takie plastykowe chyba to do kuchni było taka imitacja skalek ułożone w murek ,po zamontowaniu tego efekt wow..:)
 Podłoże ....no i tu już poszła ziemia ogrodowa z gliną z wędkarskiego.( Ale jeszcze chyba dodam ziemię z kretowiska)
 W jednym rogu ustawiłem plaskate kamienie taka to będzie strefa grzewcza gdzie się będą wygrzewać.
 W między czasie jeszcze śmigłem do Włocławka na cichą po takie bajery jak żarówki, higrometr i duże korytko basenik do kąpania.....
  Niedaleko właśnie tej strefy grzewczej umieściłem basen tam się będą kąpać...w środkowej części umieściłem taki duży pień który naturalnie jest wysuszony i przelotowy jako taka kryjówka wsypalem jeszcze trochę liści dębu suchych by miały zajęcie.W rogu drugim mają swoja sypialnie grotę z poprzedniego miejsca gdzie już się przyzwyczaiły spać...miseczka do pitnej wody( ale i tak zmieniam parę razy dziennie bo wtrabania się i na brudzą) jakiś tam mały korzonek który lubią przepychać.Takie jeszcze moja kupiła kwiatki zielone w wysokich doniczkach. Jakieś za 3.50 powój jakiś i coś by trochę zielono było ale tak są ustawione by nie siegły poto bo niewiem czy mogą je jeść... Oświetlenie jest narazie jedna żarówka uvb 25watt  a lampka grzewcza mam nadzieję dojdzie w następnym tygodniu bo potrzebowałem z klipsem i musiałem zamówić z internetu..To by było na tyle z wystroju..myślę że teraz będzie im tu dobrze z całego serca chce by się u mnie dobrze czuły...
.  Ale... nie zwalnia mnie to z obowiązku by jechać z nimi do weterynarza i sprawdzić ich stan zdrowia bo nawet go nie znam i wcześniej nie byłem z nimi a mam już dzięki Pani Malwince namiar do Torunia i muszę z nimi jak najszybciej podjechać..
 To by na tyle było...
  Pokazał bym wam zdjęcia ale...przyznam szczerze że nie umiem wstawić .a pisze z telefonu i zielonego pojęcia nie mam jak je wstawić ze swojej galerii.... pozdrawiam i milej niedzieli wszystkim życzę.
 P. S proszę pisać ,pytać też się chwalić swoimi doświadczeniami...:)
 Przepraszam za pisownię mam CAT-a S41 ale pisze się bardzo marnie...

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #1 dnia: 30.01.2021, 23:46:45 pm »
Fajnie, że zmieniłeś życie dwóch żółwi na lepsze. Na pewno dobrze się u Ciebie czują. Zdjęcia możesz wstawiać poprzez opcję ,,Załączniki i opcje dodatkowe”.

Ja swojego żółwia mam od ponad 5 lat. Na początku mieszkał w faunaboxie, który jest teraz jego zimownikiem. Warunki miał można powiedzieć mieszane. Z jednej strony dobra dieta, nawodnienie i dostęp do UV. Z drugiej mała powierzchnia życiowa, brak stałego wybiegu i zrębki bukowe. Kenet miał na początku problemy z wynikami krwi, ale od 2 lat wszystko jest w normie. Prawie 4 miesiące spędza na wybiegu balkonowym a prawie 3 miesiące w lodówce. Terrarium o wymiarach 100x40 służy jako lokum przejściowe.

Offline Vicia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #2 dnia: 31.01.2021, 00:42:36 am »
Chciałbym naprawdę by czuły się jeszcze lepiej....zaraz spróbuję wstawić te fotki:)
Niewiem czy coś będzie z tego widać.

Offline Vicia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #3 dnia: 31.01.2021, 00:46:15 am »
 E wyszła kicha.....pododawalem zdjęcia ale  po dodaniu wyskakuje error..jest jakaś opcja by wstawić je jako miniatura?bo wydaje mi się że trzeba je zmniejszyć a niewiem jak to zrobić w telefonie:/

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #4 dnia: 31.01.2021, 09:25:47 am »
Możesz przez Fotosik. Później po prostu wstawiasz link.

Offline Vicia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #5 dnia: 31.01.2021, 10:17:36 am »
Przez fotosik za jakiś czas mogą zaginąć w czeluściach internetu..
:( Na spokojnie..ogarniemy temat

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #6 dnia: 31.01.2021, 19:17:10 pm »
Takie szybkie pytanko. Jakie to żółwie?

PS. Jak odpiszesz to zmienię temat posta by za jakiś czas można było go znaleźć w wynikach wyszukiwania.
 Cóż nie da rady wyszukać w wyszukiwarce ikon żółwi w temacie.

Offline Vicia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #7 dnia: 31.01.2021, 20:14:38 pm »
Cześć Kamil ..
 Nie ma problemu tak właśnie nie wiedziałem co napisać i na taki pomysł wpadłem z tymi ikonami ..
 Żółwie z tego co tam rozglądałem się po zdjęciach obstawiam że to greckie ..bo powiedzieli mi poprzednie właściciele że to stepowe ale  po przeglądnieciu zdjęć w google no wszystko wskazuje że to greki.Jak wstawie zdjęcia to jeszcze wrócimy do tej kwestii..
  Czy tu w swoim dziale też mogę wpisywać zadawać pytania w sprawie hodowli problemów i.t.p?
Czy trzeba skakać na odpowiednie działy z tym powiązane?
 Z góry dziękuję za odpowiedź

Offline Ważka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #8 dnia: 01.02.2021, 12:40:58 pm »
wsypalem jeszcze trochę liści dębu suchych by miały zajęcie.
Radziłabym usunąć te liście dębu. W kilku miejscach wyczytałam, że są dla naszych skorupek toksyczne.  Też chciałam udekorować nimi terrarium mojego Viktora, ale od razu chciał je jeść  i poszły do kosza. Zamiast nich ma kupkę siana.
Tu masz link do fajnego zbioru roślin dozwolonych i niedozwolonych dla naszych pupili: https://drive.google.com/drive/folders/0B7JNt2E9WRAfVmZvQWZ1R0ZxNVE
Pozdrawiam :)
Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #9 dnia: 01.02.2021, 14:20:27 pm »
Spokojnie jeśli żółw nie je liści dębu to mogą one być jako element ozdobny. Ja swoim żółwiom w kryjówkach umieszczałem liście dębu. Bardzo lubiły tam siedzieć. Dodatkowo suche liście dębu nie pleśnieją tak jak np siano. Siano to w ogóle kiepski pomysł w terrarium młodego żółwia. Zwłaszcza że młode żółwie potrzebują wyższej wilgotności i kryjówka powinna być wilgotna a siano od razu zapleśnieje i zarodniki pleśni żółw musi wdychać.

Offline Ważka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #10 dnia: 01.02.2021, 14:30:42 pm »
@Kamil56, do liści dębu podchodzę jak to dębowych drewienek. Nigdy nie wiesz kiedy żółwiowi nagle zachce się je spożywać. Dlatego wolę nie ryzykować. Mój Viktor nie lubi siana w swojej nocnej kryjówce. Woli tam mieć samą ziemię. Siano ma tylko w jednym rogu, gdzie w dzień czasem lubi się schować. Wystarczy tę kupkę sprawdzać i w razie potrzeby wymienić, by nie dopuścić do jej zapleśnienia. Ale każdy robi tak jak jemu i jego pupilom wygodniej  :)
Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Offline Vicia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #11 dnia: 01.02.2021, 16:50:03 pm »
Cześć Ważka ....też mam na imię Wiktor tylko że pisze się prze "W"
Kliknąłem w twój link ale coś nie aktywny jest bo nic się nie wyświetla.
 Zauwazylem że moje tam te liście od dębu lubią podskubac ale to zaraz tam im przygotuje suszu z zielenina i już się tym zajmują.
 A właśnie mam parę pytań :)
Co ile albo ile razy dziennie karmić żółwie( czym i nie, to już wiem) ?
Dziś doleciał do mnie analogowy higrometr z akwa-sklepu  i gdzie go najlepiej umocować. Albo raczej gdzie powinien być umocowany w której części akwarium .
 Mam już jeden taki elektroniczny z termometrem w strefie chłodniejszej dałem na prawą stronę terrarium w górnym rogu temp. Jest 23* cały czas a wilgotność w 50/55%. A analogowy kupiłem by porównywać sobie odczyty i z tego i z tego..
 Kupiłem ziemię z ogrodniczego do róż.  :/ I niewiem czy tu dałem ciała bo później doczytałem że lepsza jest do ziół. Kurde .może zła by nie była ale mimo że zmierzałem ją z gliną wędkarska to jest taka jakby torfowa:/ i jak te. Gady wejdą w koryto z wodą to diabły obklejone są w tym torfie ale jak obeschna to już są czyste...myślałem żeby na to dać ziemię z kretowiska jakaś tam też warstwę zmieszana z gliną poradzicie coś?
 I jeszcze jedna sprawa między plaskatymi kamieniami chce posiać trawkę czy to dobry pomysł? Tam właśnie w strefie grzewczej.jutro chyba doleci do mnie lampa .
 Pozdrawiam ..

Offline Ważka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #12 dnia: 01.02.2021, 19:06:05 pm »
Cześć @Vicia :)
Kliknąłem w twój link ale coś nie aktywny jest bo nic się nie wyświetla.
Sprawdzałam na 3 sprzętach i mnie się link otwiera. Są tam 3 foldery. Jeden z nich, to zestaw plików ze spisem roślin dozwolonych i zabronionych dla naszych pupili. Jeśli Twoje żółwiki podskubują te liście dębu, to ja bym nie ryzykowała i usunęła je z terrarium.

Co ile albo ile razy dziennie karmić żółwie( czym i nie, to już wiem) ?
Małe żółwiki karmi się codziennie - raz dziennie. Chociaż wskazana jest co jakiś czas jednodniowa głodówka. Wyczytałam, że porcja ma być wielkości skorupki żółwia. Potem jedzenie usuwamy nawet jeśli nie zjedzą wszystkiego. Jedzenie nie powinno zalegać w terrarium, by żółwiki nie jadły non stop. Nie wolno ich przekarmiać, bo to grozi "piramidowaniem" skorupy.
Idealnie jest, gdy żółwie jedzą rano. Wtedy najlepiej przyswajają jedzenie. Mój Viktor, gdy wstanie najpierw idzie na minimum godzinę wygrzewać się pod lampą. Je dopiero ok 11 tej. Ale tak sobie sam ustalił.

Dziś doleciał do mnie analogowy higrometr z akwa-sklepu  i gdzie go najlepiej umocować. Albo raczej gdzie powinien być umocowany w której części akwarium .
Mam 2 sztuki analogowych higrometrów i termometrów w jednym. Jeden w strefie ciepłej, a drugi w chłodnej - nocnej. Przykleiłam je tuż nad poziomem podłoża. Podobno tak najlepiej pokazują temperaturę i wilgotność danej strefy. W strefie ciepłej mam ok 32-37° i wilgotność ok 40% (37° tuż pod lampą). W strefie nocnej ok 23-25° i wilgotność ok 50/55%

Kupiłem ziemię z ogrodniczego do róż.  :/ I niewiem czy tu dałem ciała bo później doczytałem że lepsza jest do ziół. Kurde .może zła by nie była ale mimo że zmierzałem ją z gliną wędkarska to jest taka jakby torfowa:/ i jak te. Gady wejdą w koryto z wodą to diabły obklejone są w tym torfie ale jak obeschna to już są czyste...myślałem żeby na to dać ziemię z kretowiska jakaś tam też warstwę zmieszana z gliną poradzicie coś?
Mieszam ziemię bez nawozów z gliną wiążącą wędkarską w proporcjach ok 2:1 Gdy wydaje mi się za suche dodaję nieco wody. Układam podłoże w terrarium i je uklepuję. Ostatnio dostałam w wędkarskim gratis worek ziemi bełchatowskiej. Do wymieszania z gliną też jest dobra. Warto też do tej mieszanki dodać nieco piachu, ale obecnie mam problem z jego zdobyciem. Ziemia z kretowisk też jest bardzo dobra.

I jeszcze jedna sprawa między plaskatymi kamieniami chce posiać trawkę czy to dobry pomysł?
Też planuję to zrobić. Tyle, że ja chcę trawę posadzić w kawałku części nocnej, by trzymała wilgotność.
@Vicia, uprzedzam, że ja Viktora mam od 24 grudnia ubiegłego roku, czyli jak Ty jestem świeżynką w tym temacie. Dużo czytam, szukam, podglądam, ale znawcą nie jestem. Dlatego na moje rady patrz z przymrużeniem oka. Są tu osoby o wiele bardziej doświadczone.
Pozdrawiam :)

Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #13 dnia: 01.02.2021, 19:15:25 pm »

  Czy tu w swoim dziale też mogę wpisywać zadawać pytania w sprawie hodowli problemów i.t.p?
Czy trzeba skakać na odpowiednie działy z tym powiązane?
 Z góry dziękuję za odpowiedź
Jeśli będziesz mieć jeszcze jakieś pytania na tematy np żywienia, chorób czy terrarium to warto umieszczać je w stosownych działach by był porządek na forach. I aby wyszukiwanie było skuteczniejsze. A nóż widelec ktoś będzie miał takie samo pytanie to znajdzie odpowiedź bez oczekiwania na kogoś z większą wiedzą. Warto swoje pytanie dopisać do istniejącego wątku by nie powielać wielu takich samych pytań.
Co jakiś czas łączę takie same pytania w jeden temat.

Offline Vicia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Moje dwa🐢🐢
« Odpowiedź #14 dnia: 01.02.2021, 20:44:10 pm »
 Ważka:dziękuję , za tak wyczerpujące odpowiedzi Informacje w nich zawarte napewno mi się przydadzą z tego co patrzyłem na twój profil to już rok na forum masz za sobą a to już jakiś tam staż jest.
 Kamil dostosuje się do tego prosze mi wybaczyć ale jako świeży nie za bardzo mam te forum oblatane a wiadomo każde jest inne.
 Dzięki za podpowiedzi...