Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:32:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy domek Kubusia  (Przeczytany 15356 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #15 dnia: 13.12.2014, 15:52:07 pm »
Ziemię zraszam porządnie jak tylko wstanę. Od godziny 8 do teraz spadła do 60%. Denerwuje mnie jeszcze jedna rzecz- żółw w zasadzie jest ciągle brudny w ziemi. Wchodzi do basenu, potem lata po cały terra mokry i ziemia się do niego przykleja, następnie wysycha i aż ciężko wtedy powiedzieć jaki to gatunek, bo skorupa jest w 2/3 brązowa. Jutro zajmę się trawą, około 2 tygodni wystarczy, aby potem przenieść do terra ? Szkoda wydawać mi pieniądze na roślinki, które w lecie można zerwać w jakiej się chce ilości na dworze.


Taka foteczka z dzisiejszego jedzenia ;)

« Ostatnia zmiana: 13.12.2014, 15:56:20 pm wysłana przez Bourne »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #16 dnia: 13.12.2014, 16:12:36 pm »
Muszę Cię zmartwić - taka kulka błota biegająca po terrarium jest normalną sprawą :D widzę po ostatnim zdjęciu, że ziemia jest dość piaszczysta, możesz ją wymieszać ze zwykłym czarnoziemem. Może wtedy się nie będzie tak do skorupki kleić :)
Trawa po dwóch tygodniach jest jeszcze delikatna, tak naprawdę to potrzeba jej kilka miesięcy żeby się porządnie zakorzeniła. Mocne mrozy macie? Może jeszcze udałoby się kawałek darni wykopać?

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #17 dnia: 13.12.2014, 16:39:38 pm »
Jutro pojadę po jakiś kawał darni w takim razie, temperatura nie spada jeszcze poniżej 5sC.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #18 dnia: 13.12.2014, 16:42:28 pm »
Ja wysiałam bezpośrednio i część przetrwała :) ale to pewnie zależy od temperamentu. Mech jeszcze też spokojnie wykopiesz, a jak nie to tez polecam ten z allegro.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #19 dnia: 13.12.2014, 17:55:49 pm »
E, to przy takich temperaturach powinieneś spokojnie dać radę :) zaopatrz się w zaostrzoną saperkę albo szpadel i do boju :)
Aniu, najwyraźniej jest tak jak piszesz - moja 3-letnia greczynka to czołg, nic się nie uchowa ;)

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #20 dnia: 15.12.2014, 16:29:36 pm »
Kubuś ma coraz fajniejsze wnętrze w terrarium i widać, że sprawia to dużą frajdę żółwikowi! Wczoraj byłem w lesie i zebrałem trochę mchu+ korę z drzew (oczywiście niczego nie odrywam, znalazłem korę na ziemi).

Przygotowanie przed wsadzeniem do terra:

>Mech- po prostu zanurzyłem pod wodą na 3-4 h, aby wytopić robactwo (wydaję mi się, że mało co to dało, bo przy wkładaniu mchu do terrarium znalazłem żywego pająka i jakiegoś żuczka)
>Kora- gotowanie w solance przez 2h, potem suszenie w piekarniku przez 1h

Żółwik je trzykrotkę, którą mieszam z suchymi liśćmi pokrzywy, zajada aż miło patrzeć.

Niestety Kubuś, nie jest przekonany do spania w kryjówce. Nie widziałem, żeby wszedł do niej przynajmniej raz. Codziennie noce spędza na kamieniu do wygrzewania. Jest na to jakaś rada ?




Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #21 dnia: 15.12.2014, 21:38:04 pm »
Witaj.
Muszę Ciebie zmartwić. Moje żółwie od pewnego czasu również zapomniały o kryjówce. Śpią na ziemi tudzież na kamieniu grzewczym. Początkowo walczyłam z tym i przynosiłam ich do kryjówki. Efekt był taki, że rano znajdowałam towarzystwo w tych samych miejscach z których je zabierałam. Myślę, że gadziny są całkiem sprytne i wiedzą co im do pełni szczęścia potrzebne. Pozdrawiam serdecznie.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #22 dnia: 15.12.2014, 21:54:50 pm »
Moja Sonia tez unika kryjówek, śpi w kąciku za kamieniem pod lampka. Ja bym się nie przejmowała, ale kryjówkę zostawił w razie jakby mu się odmieniło :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #23 dnia: 16.12.2014, 14:04:20 pm »
Raczej na siłę nic nie zdziałasz w kwestii kryjówki.
Możesz spróbować zrobić mu inną (może nie lubi doniczki) w pobliżu lampki.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Kubusiowy Domek
« Odpowiedź #24 dnia: 21.02.2015, 19:08:42 pm »
Hejka!
Bardzo długo się nie odzywałem. Właściwie jest sezon zimowy i nie za dużo dzieje się teraz w żółwikowym świecie, ale dziś postanowiłem trochę zmienić wystrój w terrarium:
Podłoże to ziemia z torfem kokosowym 1:1. Zmieniłem kryjówkę, na której postawiłem zasianą melasę (nie wiem czy coś z tego urośnie, może ktoś próbował). Obok trzykrotka w pomarańczowej doniczce. Zmieniła się miseczko do jedzonka (tamta od początku mi się nie podobała i była za duża), Kamień do wygrzewania jest teraz bliżej i zrobiłem takie schodki z kamyczków. Terra jest niestety małe (chcę zapewnić maluchowi dużo większą przestrzeń, a w ciągu 5 miesięcy na pewno coś będzie) dla tego starałem się zagospodarować jak najlepiej, żeby maluch miał gdzie się poruszać. Zresztą... zobaczcie fotki i pytajcie :-)









Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #25 dnia: 21.02.2015, 20:20:00 pm »
Niegłupio to wygląda :) mam pytanie odnośnie otworów wentylacyjnych - one są z obu stron na tej samej wysokości?

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #26 dnia: 21.02.2015, 21:41:41 pm »
Otwory są na rożnych poziomach :) ale jest to nie duża różnica

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #27 dnia: 22.02.2015, 00:03:43 am »
Przy następnym terrarium zrób je na znacząco różniących się wysokościach, zapewni to prawidłową cyrkulację powietrza (tzw. wentylacja grawitacyjna). A właśnie, korzysta z nowej kryjówki? :)

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #28 dnia: 22.02.2015, 09:18:39 am »
Mam nadzieję, że będzie korzystać. Jakąś godzinkę temu dopiero włożyłem go do terra. Jest bardzo ciekawski i wszędzie włazi ale w kryjówce jeszcze go nie było. Zauważyłem, że na noc temperatura opada do nawet 17 stopni, wiec za ściankami kryjówki planuje zamontować kabel grzewczy.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #29 dnia: 22.02.2015, 12:30:15 pm »
Masz terrarium w pokoju? Dziwne że spada tak nisko, u mnie w terrarium temperatura potrafi być w nocy wyższa niż w pokoju.