Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:34:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy domek Kubusia  (Przeczytany 15347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Nowy domek Kubusia
« dnia: 13.11.2014, 18:54:32 pm »
Witam wszystkich po około 4 latach przerwy na forum. W tamtym czasie miałem starszego żółwia stepowego, którego odebrałem od kobiety z okropnych warunków. Niestety żółwik zdechł po około roku u mnie.

Teraz jestem bardziej świadomym człowiekiem, z potrzebą dbania o jakąś skorupkę. Kubusia dostałem w prezencie na rocznicę związku (tak tak, żółw to nie jest jakaś tam rzecz na prezent. Ale ja wiedziałem, że chcę mieć żółwika w przyszłości- potrzebowałem mocnego bodźca, żeby się nim zająć. Stąd pomysł prezentu dla mnie- idealny) około 2 tygodni temu. Żółwik ma rok i jest żółwiem greckim.

Od razu wziąłem się za wyposażenie go w jak najlepsze środki do życia,
TERRARIUM:
76/37/35 (dł/gł/wys) - musiało zmieścić się na półkę
lampka grzewcza 35W
świetlówka UVB 10% z tego co pamiętam 36 cm
podłoże 1/3 drewienka bukowe, 2/3 ziemia z lasu

Dieta:
Dopóki w ogrodzie jest co zbierać, żółwika dieta składa się głównie z 3 typów roślin: liście brzozy, liście porzeczki, liście mniszka lekarskiego
Co 2-3 posiłki dodaję wapno.

Pozdrawiam i proszę czepiać się czego można- zależy mi, aby żółwik czuł się w nowym domku jak najlepiej.






Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #1 dnia: 13.11.2014, 20:14:35 pm »
Czepię się tego samego co we wcześniej założonym temacie ;) - terrarium może służyć tylko tymczasowo, jest stanowczo za małe. Widzę, że zamknięte od góry więc także za niskie. Przy UVB 10.0 wiszącym tak nisko możesz żółwia poparzyć.

Zrezygnuj z drewienek, ani to dla niego naturalne ani wygodne, nie ma dobrego oparcia dla łapek. Lepiej na całość dać ubitą ziemię lub ziemię z gliną a pod lampką wyłożyć płaskie kamienie (np. łupki szarogłazowe).

Termohigrometr musi być niżej, chodzi o to żeby dokonywać pomiaru tuż nad ziemią, bo to tam żółw przebywa i tym powietrzem oddycha ;)

Dietę trzeba koniecznie poszerzyć, te 3 rośliny które wymieniłeś akurat powinno się podawać w umiarkowanych ilościach. Na trawnikach w parkach czy na łąkach jest tak naprawdę pełno innych roślin, chociażby babka zwyczajna i lancetowata, różne gatunki bodziszka, cykoria podróżnik, jasnota biała, mlecze (nie mylić z mniszkiem). Z umiarem można dawać np. koniczynę, gwiazdnicę, pięciornika, przytulię właściwą czy tasznik.

W jakiej postaci podajesz wapno?

Powodzenia w hodowli malucha, który tak w ogóle jest przepiękny :D

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #2 dnia: 13.11.2014, 21:45:08 pm »
Terrarium oczywiście jest tymczasowe, póki żółw nie urośnie. Najbardziej martwię się tym co napisałeś o UVB, że taka moc może poparzyć mojego malucha. Konieczna jest wymiana rozumiem ? Drewienka wylecą pewnie w ten weekend, termohigrometr już przeniesiony. Co do diety, wybieram się (także w weekend) na wieś i tam pozbieram jedzonko na najbliższy czas, może część roślin ususzę na zimę.

Wapno po prostu rozdrabniam na pokarm i żółwik zjada go przyklejonego do listków.

Mam jeszcze jedno zmartwienie na głowie: Żółwik wciąż stara się 'uciec' z terrarium. Wiem, że to może być spowodowany tym, że widzi przez szybę, że jest świat na zewnątrz, ale teraz... wydaje mi się, że to może właśnie UVB go parzy ? Jeżeli to się potwierdzi to właśnie mam na sprzedaż 3 dniową świetlówkę UVB 10%, ktoś chętny ?

Przypomniała mi się kolejna rzecz- Szukałem jak powinno się przygotować ziemię wykopaną samemu z działki jako podłożę do terra. To co zrobiłem po wykopaniu to przejrzałem całą ziemię, czy nie ma żadnych robaków i jaj, a następnie od razu wrzuciłem do terra (mimo tego iż ziemia była wilgotna). Czy powinienem je uprzednio wysuszyć? Rano kiedy wstaję i lampa grzewcza nie jest jeszcze włączona, widać wilgoć na szybie+ hygrometr pokazuje do 80%. Martwię się, że na dnie może pojawiać się pleśń.

Wiem, że popełniam podstawowe błędy, ale własnie po to napisałem na forum, żebyście mogli mi pomóc wyprowadzić wszystko na prostą ;)
« Ostatnia zmiana: 13.11.2014, 21:54:37 pm wysłana przez Bourne »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #3 dnia: 14.11.2014, 00:24:59 am »
Bourne, znajdź mi osobę, która na starcie robiła wszystko dobrze ;)

Ze świetlówką trochę Ci skomplikuję sprawę. Sama świetlówka powinna być właśnie 10%, dla greków 5% to za mało. Szczególnie w młodym wieku, gdzie pancerz się rozwija te promienie UVB są tak potrzebne. Problem leży w wysokości terrarium.... Jeśli nie masz naprawdę jak tego zmienić, to niestety zostaje faktycznie tylko świetlówka 5% do czasu zmiany terrarium. Cieszy mnie, że zrozumiałeś o co chodzi z poparzeniem, bo ostatnio 3 dni jednemu gościowi tłumaczyłam, że świetlówka za nisko może poparzyć, a on mi, że przecież nie wydziela wysokiej temperatury... ;)
Te próby "ucieczki" mogą być powodowane przez oba czynniki, ciężko określić który.

Co do ziemi, ja zawsze wrzucam wilgotną, jeszcze mi nigdy nie zapleśniała. Wilgotność 80% przy maluchu to bardzo dobrze :) Inna sprawa jak gdzieś w niższej warstwie jest bardzo mokro albo stoi woda, wtedy może pleśnieć. Tak się często dzieje przy basenikach z wodą, ja ten problem rozwiązałam przez nasypanie niedużych kamyczków pod podstawkę z wodą.

Z wapnem to mi bardziej chodziło czy jakiś specjalny preparat, zwykła sepia albo jeszcze co innego :)

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #4 dnia: 15.11.2014, 15:24:26 pm »
Dzisiaj jadę po świetlówkę 5%, trochę załamują mnie te wydatki (chodzi mi o moje pomyłki). Terrarium jest tymczasowe, ale myślałem o przynajmniej jednym roku lub dłużej. Żółwik rośnie bardzo wolno, więc sądziłem, że taka powierzchnia wystarczy na jakiś czas.

Sprawę ucieczki rozwikłałem nie podłączając do prądu UVB 10%. Bardzo źle mi ze świadomością, że przez niecałe 2 dni żółwik aż "wariował" przez to światło aby się wydostać, a ja nie wiedziałem gdzie leży problem...

Co do wapna to podaje mu zwykłe wapno dla ptaków i ścieram je bezpośrednio na jedzenie. (skład węglan wapnia 100%)

Nawet po zmianie świetlówki na 35W temp jest za wysoka bo dochodzi do 27 w najchłodniejszym miejscu, więc zakup termostatu jest jedynym wyjściem.

Korzystając z okazji:
Jak długo powinna grzać w ciągu dnia lampa grzewcza, a jak świetlówka ?

Niedługo wrzucę jakieś zdjęcia jak wprowadzę parę zmian.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #5 dnia: 15.11.2014, 19:48:21 pm »
A pod lampą ile masz? Powinno być ok. 34-35 stopni.
Przy małym i zamkniętym terro - to z temperatura będzie wysoka. Jeśli pod lampą masz więcej niż 35 stop. to zmień żarówkę na 25W - takie lustrzanki też są i stosowałam je z powodzeniem przy małych przestrzeniach (np. terro tymczasowe w kastrze budowlanej).
Świetlówka UVB powinna wisieć między 30-20 cm od żółwia. Możesz zmienić na kompaktową - to nie będzie świeciła na całej powierzchni. Albo w ogóle wywalić UV-kę z terro i kupić Ultravitaluxa firmy Ostram i przekładać żółwia na naświetlanie na 10 -15 min/dzień. Ostarma nie trzeba co pół roku wymieniać to się wydatek szybko zwraca.
Grzanie i oświetlenie najlepiej dostosowywać do długości dnia - czyli teraz ok. 8-7 godz i stopniowo zmniejszać. Obserwuj też żółwia o której wstaje, jak spać idzie. Bo rozumiem, że zimowany w tym roku nie będzie?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #6 dnia: 15.11.2014, 20:36:47 pm »
Żółwik w tym roku nie będzie zimowany.
Temperaturę pod lampą sprawdzę jutro, bo nie chcę malucha budzić. Jeżeli chodzi o UVB to zostanę na pewno przy świetlówce, ale zmniejszę wkład do 5%.

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2014, 13:22:07 pm »
Mimo mocno zajętego czasu wczoraj zmieniłem dużo w terrarium Kubusia. Jest tam trochę pusto, więc chętnie wysłucham, jeżeli macie coś fajnego do zaproponowania aby tam zamontować. Nie podoba mi się ta miska na pokarm, jest jakiś fajny zamiennik? (płaski kamień mi nie odpowiada, bo w mig żółw roznosi jedzenie po całej przestrzeni terra)


Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #8 dnia: 12.12.2014, 14:02:31 pm »
Niestety nie widać zdjęcia :(

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #9 dnia: 12.12.2014, 14:35:32 pm »
Poprawione, dziękuję za info.




Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #10 dnia: 12.12.2014, 15:52:58 pm »
Zamiast tej miski białej możesz sobie kupić ceramiczny podstawek pod kwiaty, w kolorze brązowym.

A co za podłoże dałeś? Bo na piasek mi wyglada? I co za roślinkę w kącie wsadziłeś? Sztuczną?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #11 dnia: 12.12.2014, 18:17:34 pm »
Podłoże to ziemia z lasu, jest po prostu mocno ubita. Co do roślinki przy kryjówce, to tak jest to roślinka sztuczna

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #12 dnia: 12.12.2014, 18:45:11 pm »
Może zamiast sztucznych roślin, wysiej prawdziwe. Powinno wtedy zrobić się przytulniej. Więcej kamieni, przeszkód... Może dodaj mech. Takie moje sugestie :) Kubuś wyglada jak klon mojego Janusza. Pozdrawiam

Offline Bourne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #13 dnia: 13.12.2014, 11:47:55 am »
Mech i korzenie to super pomysł, ale jak je zdobyć w zimie ? wysiać trawę i inne roślinki, żółwik tego nie stratuje zanim wyrośnie ?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy domek Kubusia
« Odpowiedź #14 dnia: 13.12.2014, 13:39:35 pm »
Pewnie że stratuje, zdepcze, zajeździ plastronem i zje ;) najlepiej wysiać je osobno i wsadzić to terrarium jak już się porządnie ukorzenią. Trawie zajmie to dłużej.
Jeśli masz nadprogramowe pieniądze do wydania, to mech, korzenie i inne dodatki możesz kupić np. na allegro, nie chcę robić reklamy więc linka nie wstawię, ale jest sprzedający który ma fajne, naturalne rzeczy, poszukaj :)
Strasznie sucha się ta ziemia wydaje, jaką masz wilgotność?