Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:51:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znalezione Gadzisko  (Przeczytany 7755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lucenty

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Znalezione Gadzisko
« dnia: 21.05.2016, 19:58:07 pm »
Witam Państwa
Wczoraj na działce znalazłem żółwia i nie wiem czy jest to stepowy czy grecki a może jakiś inny bardzo proszę o identyfikacje dziada. Zbiłem mu z desek domek a raczej               " terarium " 1000x600. Zamiaruje wyłożyć je trawą i ziemia jakieś mini oczko wodne,  kamienie. Powiedzcie mi proszę czy on może już na dworzu przebywać w nocy nie będzie mu zimno?.
Powiedzcie jak go pielęgnować jakie mają upodobania. W sumie to jak mi powiecie jaki to żółw to powinienem sobie sam poradzić, ale chyba wolałbym kilka rad od doświadczonych hodowców .

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #1 dnia: 21.05.2016, 20:48:41 pm »
Po skorupie wygląda na stepowca ale dla pewności policz mu pazury. jeżeli ma po 4 u każdej łapy to stepowiec na 100%.
Żółw tej wielkości może przebywać na zewnętrznym wybiegu aż do pierwszych przymrozków. Oczko wodne jest mu zbędne, ale jakiś pojemnik z wodą do picia w zasięgu mieć musi. Karm go wyłącznie pokarmem roślinnym- mlecz, koniczyna, babka, jasnota, pokrzywa.. A pod koniec października lub w listopadzie zapuszkuj do zimowania i już. Wrzucaj mu też na wybieg skorupy kurzych jaj, powinien mieć łatwy dostęp do źródła przyswajalnego wapnia.
« Ostatnia zmiana: 21.05.2016, 20:50:13 pm wysłana przez Hans Kloss »

Offline lucenty

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #2 dnia: 22.05.2016, 09:42:17 am »
Dziękuję za odpowiedź.

Policzyłem mu pazurki i ma po cztery przy każdej z łapek więc mamy stepowca. Zmierzyłem go i jego skorupa ma 12 cm

Teraz powiedzcie mi jak mam mu urządzić terarium. Plan mam taki aby wyciąć szpadlem gdzieś łan ładniej trawy wraz z ziemią i wyłożyć nią jego domek
w tej trawce wmontuje zakrętkę od słoika do której naleje wody co by się  Gadzina miała czego napić. Czy on potrzebuje jakiś kryjówek? może jakieś płaskie kamienie do ścierania pazurów? Czy one się zakopują np: jak jest im zimno jeśli tak to może jakiś kopiec mu usypać z ziemi, żwiru?. Czy można wsadzić mu jakieś suche konary itp??
Chciałbym aby Bazyli dobrze się czół u nas więc proszę o pomoc. Dodatkowo w dzień panujemy wystawiać jego wraz z terarium na balkon a na noc schowamy go do domu bo noce jeszcze chłodne są chyba że można go już na całą dobę na dwór.

Offline rokan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #3 dnia: 22.05.2016, 15:22:41 pm »
Darń to dobry pomysł, dodatkowo ziemia pomieszana z gliną.
Kryjówką może być doniczka, jakiś domek zbity z desek, ułożone płaskie kamienie, konar. To jako kryjówka-domek. A dodatkowo możesz jakąś norkę zrobić, rzucić kupkę liści, to tez może służyć jako kryjówka.
Co do zakopywania, żółw sam się zakopie o ile będzie taka potrzeba (np. niska temperatura) i podłoże będzie odpowiednio głębokie. Podobno zalecane minimum to 15 cm.
Suche konary to dobry pomysł, bo żółwie potrzebują trochę wysiłku, a takie przeszkody są dobre. Spróbuj je wygotować w solance i wysuszyć, chociaż co osoba to inna opinia czy to potrzebne. Różne kamienie też się przydadzą do spacerów i ścierania pazurów.

Co do zostawiania na noc na zewnątrz. W tym momencie sam bym nie ryzykował, bo jeszcze noce potrafią być zimne. Ale wieczorem (żółw zapewne już zaśnie) można zabrać do domu.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #4 dnia: 22.05.2016, 22:22:57 pm »
Po skorupie wygląda na stepowca ale dla pewności policz mu pazury. jeżeli ma po 4 u każdej łapy to stepowiec na 100%.

Pazury nie są żadnym wyznacznikiem przynależności gatunkowej. Wiele greków rodzi się z 4 pazurami u każdej łapy.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #5 dnia: 23.05.2016, 01:41:26 am »
Wydawało mi się ze 4 pazury mają greki wyłącznie na łapach tylnych, najwyraźniej bylem w błędzie. No ale jeśli zdarzają się w tym względzie anomalie to mamy jeszcze do dyspozycji karapaks żółwia, a tu widać wyraźnie niepodzielona tarczkę nadogonową, a u greków jest ona przecież "podwójna". Pewnie się zaraz okaże że i w przypadku tej cechy zdarzają się anomalie.... :-\

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #6 dnia: 23.05.2016, 09:45:25 am »
Mam dwa greckie żółwie, oba mają niepodzielone tarczki nadogonowe. Dodatkowo jeden ma w prawej łapie 4 pazurki.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #7 dnia: 23.05.2016, 13:28:09 pm »
Jeśli chodzi o tarczki to owszem, również zdarzają się niepodzielone ;) i to nie tylko w hodowlach, w naturze jest populacja jednego z podgatunków greków, która ma niepodzieloną tarczkę (zabijcie, nie pamiętam już o który rejon występowania chodziło). Ale tu wyraźnie widać po kolorach i wzorze na karapaksie, że jest to żółw stepowy.
Niepodzielone tarczki mają też mauretany, które potrafią być łudząco do greków podobne. Magda jesteś pewna, że masz greckie? :)

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #8 dnia: 23.05.2016, 14:25:54 pm »
Greki bankowo  ;)

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Znalezione Gadzisko
« Odpowiedź #9 dnia: 23.05.2016, 20:35:41 pm »
Barwa i wzorek to też najlepsze wyznaczniki "stepowości". Ale jak się zbierze te wszystkie mało charakterystyczne cechy (jeszcze niemal okrągły karapaks, kolor plastronu- stawiam ze jednolicie czarny, a nie jak u greków brązowo-żółty)  do kupy to wniosek będzie oczywisty- na zdjęciu widoczny jest ładny stepowiec.