Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:08:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw grecki Shaggy  (Przeczytany 12721 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki Shaggy
« Odpowiedź #60 dnia: 28.12.2021, 15:50:27 pm »
Ja bym się aż tak bardzo tym nie przejmował. Żółw wygląda na zdrowego, jeżeli ma poprawne wyniki krwi to jest ok. Czasami predyspozycje do piramidowania są genetyczne. Przyrostów za dużych nie ma, więc to raczej nie chodzi o przekarmianie czy wysokobiałkowy pokarm. Możesz częściej go kąpać, dobre nawodnienie hamuje rozwój piramid.

Offline Lipton

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Nietuzinkowy Testudo horsfieldii Hodowla od 2012r.
Odp: Żółw grecki Shaggy
« Odpowiedź #61 dnia: 21.03.2022, 01:11:13 am »
Nie podała Pan/i nazwy żółwia co to za podgatunek lub odmiana Greka. Powinno pisać w dokumentach.

Wilgotność w 80% nic nie ma wspólnego z piramidkami u żółwi. Przeprowadzono różne badania i wskazywało u niektórych odwrotne działanie — wilgotność i piramidki, niektóre były trzymane bez wody i były w bdb. stanie (tylko nie u tych młodych żółwi i Greki jak w tej sprawie).

W naturalnym środowisku również żółwie posiadają tzw. piramidki, jeśli wiesz, że robisz dobrze w kwestii ogrzewania, wilgotności, jedzenia, badań u weter., witamin itd. to nie masz się czym przejmować.

Ale twoja wilgotność jest trochę za mała jak na młodego żółwia.

Wilgotność, jaka powinna być w terrarium u Greka. (Ale u młodych wilgotność powinna być wyższa!!).


50 - 75% w dzień - (Maj do Lipiec) spadek wilgotności z 55% do 45%
83 - 70% w nocy - (Maj do Lipiec) również spadek wilgotności z 80% do 70%

1 - Zwłaszcza cukry warto unikać u młodych żółwi — strasznie potrafi wyniszczyć tzw. rogowe listwy.
2 - Woda Heh — nigdy nie stosowałem miski z wodą, na co to wgl (używam generatora mgły plus system zraszania w odpowiednich miesiącach i porach rano /wieczór.
3 - głodówka również musi być u żółwia — moja zasada 1 raz w tyg. Najlepiej mieszane dni w tygodniu, aby żółw nie wiedział, kiedy posiłek dostanie, a kiedy nie — przecież w naturze nie w każde dni będzie spożywał posiłek, ponieważ w jednym dniu będzie zbyt wysoka temperatura. Drugim będzie w miejscu, gdzie nie występuje roślinność.
4 - żywienie hmm niektórzy hodowcy nic nie dają to, co jest nawet świeże np. liście mniszka, babka itd.
Tylko stosują karmę ---- Mazuri Small Tortoise Diet LS + siano + woda + Robot kuchenny = bardzo zbliżony do natury posiłek.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw grecki Shaggy
« Odpowiedź #62 dnia: 09.04.2022, 11:33:35 am »
Sam nie wiem jak to podgatunek, dokumentów nie mogę odnaleźć. Ale może na podstawie zdjęć uda się ustalić do jakiego podgatunku należy. Chyba że różnice zewnętrzne między podgatunkami sa minimalne i ciężko to ustalić.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw grecki Shaggy
« Odpowiedź #63 dnia: 09.04.2022, 12:21:42 pm »
Raczej boettgeri ale żeby na 100% potwierdzić trzeba zdjęcie plastronu od dołu