Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:38:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Bardzo proszę o identyfikację  (Przeczytany 5628 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dariuszk24

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Bardzo proszę o identyfikację
« dnia: 12.04.2011, 23:24:26 pm »
Witam wszystkich ,potrzebuje pomocy w identyfikacji zowia .
Jako ze z zowiami mialem doczynienia tyle co nic,az tu zeszlego roku otrzymalem prezent "Zowia",ot tak znajomi postanowili i tyle.
jako ze znajomi wogole nie mieli pojecia co kupuja i tak dalej ......
Suma sumarum jako ze gupi nie jestem poradzilem sobie z tym stworem ,niestety nie byl zimowany gdyz balem sie ze nie przezyje ,poniewaz sklep lub osoba ktora go sprzedala raczej nie nalezala do najlepszych w tej kwestji ,niestety nie jestem w stanie ocenic jaki jest jego wiek ,glownie jest karmiony ,mleczem,koniczyna(czasami) i innym zielskiem podprowadzonym z rabatki zony tj bratki i inne kwiatki wszystko swierze , choc zima mialem problem (mieszkam w UK),zolwik troche sie odpasl podrosl tak mi sie wydaje,ogolnie jest bardzo aktywny ,choc nie lubi odrobaczania.
Ale do rzeczy niestety nie wiem co to jest za zolw ,przegladam strony internetowe i niestety mam problem z kim,z czym mieszkamy zalaczam zdjecia,moze wsrod prawdziwych chodowcow wystarczy jedno spojrzenie i ocena co to jest za zolw?
https://picasaweb.google.com/103294264313184678478/FotyZowia?authkey=Gv1sRgCPCh1t-llM2kmwE#

z gory uprzejmie dziekuje i przesylam pozdrowienia.


p.s. na spodzie skorupy nie ma juz tej "erozji "(brazowej  nadzerki"

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Bardzo proszę o identyfikację
« Odpowiedź #1 dnia: 13.04.2011, 00:06:11 am »
To żółw grecki, testudo hermanni, samiec
Trochę poobijany. Chyba za dobrze się nie obchodzili z nim w sklepie...:(
Ma ciekawą wadę otarczowania na tylnej, drugiej nad nadogonową płytce karapaksu - jakby mu "nadliczbowa" urosła.
Mam nadzieję, że go podkarmiłeś, bo trochę chudo na tych zdjęciach wygląda.

I witamy na forum..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Bardzo proszę o identyfikację
« Odpowiedź #2 dnia: 13.04.2011, 00:10:34 am »
Nie jestem specjalistką ale na moje oko wspomagane materiałem porównawczym (http://www.tortoiseforum.org/Thread-NEW-DIAGRAMS-T-h-boetteri-vs-T-h-hercegovinensis-vs-T-h-hermanni#axzz1GR66kSgx),to żółw grecki, podgatunek testudo hermanni boettgeri. Aha i to samczyk :) Wiek będzie można oszacować jak podasz wymiary i wagę, oceniam mniej-więcej, że ma z 16-17 cm, to na pewno powyżej 10 lat :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Bardzo proszę o identyfikację
« Odpowiedź #3 dnia: 13.04.2011, 08:47:12 am »
Darerk, to czerwone na "brzuchu" powinno być zawsze suche, bo coś niepokojąco wygląda - żeby się coś nie wdało.

Offline dariuszk24

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo proszę o identyfikację
« Odpowiedź #4 dnia: 13.04.2011, 22:33:59 pm »
dziekuje za odpowiedz co do rodzaju zolwia tak podejrzewalem ze to hermani ale jest tego tyle rodzajow ze nie bylem w stanie
ocenic do ktorej grupy nalezy ,kiedy go dostalem wazyl 491 gr (musialem go zwazyc aby podac srodek przeciw robakom)dzis zwazylem jeszcze raz 561gr nie wiem czy to duzo ,czy malo ,ale biorac pod uwage ze go nie hibernowalem z obawy ze nie przezyje(kondycja biedaka) ,cala zime dostawal zawsze cos swierzego ,wydaje mi sie ze dobrze przybral teraz czekam az temp na dworzu utrzymaja sie ok 20*C i bedzie biegal po trawniczku w slonecznym kacie ogrodu (zrobiony wybieg przykryty siatka stalowa o oczkach 2cm) a to dzisiejsze zdjecie niestety nie wiem jak sie go mierzy .
https://picasaweb.google.com/103294264313184678478/FotyZowia?authkey=Gv1sRgCPCh1t-llM2kmwE#5595163196820847858
Basia to czerwone bylo juz suche jak wczesniej pisalem teraz ledwo to widac.
Mialo to stworzenie troche przejsc,tak mysle bo, oprocz wyszczerbionej skorupy(czy ona sie zregeneruje?)to jeszcze mial na skorze pzchodzace platy cos na ksztalt krwawych strupow ( do tego tez zakupilem preparat od weter.)jakis wirus czy cos .

A to ze to samiec to juz sie domyslilem jak caly czas atakuje swoje scianki terrarium  ;D jakby chcial caly czas uciekac -acha cos sobie przypomnialem ,czytalem ze zolw wywrucony na plecy juz sie nie odwroci sam ,nie wiem jak wasze zolwiki ale ten moj przechodzi sam siebie, nie wiem jak on to robi ,ale na moich oczach potrafi sie sam odwrocic-niedowiary? przekrecilem go kilka razy i po kilkunastu gora kilkudziesiecu sek byl z powrotem na nogach ,oczywiscie nie znecam sie nad nim ,bo wiem ze kosztuje go utrate duzej ilosci energi i ten eksperyment przeprowadzilem tylko raz ,czy wasze tez sa takie same w zachowaniu.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Bardzo proszę o identyfikację
« Odpowiedź #5 dnia: 14.04.2011, 08:41:12 am »
Wszystko jest dobrze, żólw jest śliczny, i zdrowy. To dobrze, że się sam odwraca, bo jest to oznaka zdrowia i dobrego podłoża w terrarium.
Ciesz się żólwiem :).

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Bardzo proszę o identyfikację
« Odpowiedź #6 dnia: 14.04.2011, 17:05:10 pm »
Tu jest wykres pokazujący ile powinien ważyć żółw przy danej długości:
http://www.slowcoach.org.uk/care/jackson/jackson.jpg, jeśli dobrze odczytuję ze zdjęcia, Twój mierzy pomiędzy 13 i 14 cm, w takim razie waga pomiędzy 500 i 600 gram będzie prawidłowa.

Co do wieku, rozmiarów i dojrzałości z tym związanej to dokładnie nie wiem, ale te parę linków może ułatwi tego określenie:
artykuł ze strony głównej --> http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/zolw-grecki-testudo-hermanni/o-gatunku, artykuł z terrarium.com.pl, cytuję: "Samce dojrzałość płciową osiągają wcześniej od samic, w wieku 8-12 lat, przy długości karapaksu 12-13cm.", i jeszcze z forum tcp bardzo ciekawy wątek o dojrzałości żółwia powiązanej z wagą; cytuję: "Zwykle jednak samce tego podgatunku mają do 20 cm, samice do 26 cm." ..dalej: "w przypadku tego podgatunku samce dojrzewają gdy osiągną ok. 400g, samice 600-700g.", i dalej: "Można przyjąć, że samce taką wagę przy prawidłowym wzroście osiągają w wieku 8 lat." ..i jeszcze dalej: "T.h.boettgeri dojrzewają w wieku 6-14 lat (samce) i 7-16 (samice)." 

Co do samodzielnego odwracania się żółwia, to znaczy, że jest w dobrej kondycji, ja nie wiem czy moja by potrafiła się przekręcić, kiedyś sprawdzałam ale przy próbach odwinięcia się tak wywijała nóżkami i szyją, wręcz wpadała w takie dziwne szybkie drgawki, że nie mam serca więcej sprawdzać. Ale zawsze spokojniej jak wiesz, że Ciebie nie będzie w domu to żółw po wywrotce sam stanie na nogi.

Aha jeszcze co do mierzenia, to można położyć na kartce i zaznaczyć ołówkiem punkty z przodu i z tyłu przykładając książkę albo linijkę. Jasne, trzeba zmusić do schowania głowy, ale chyba to lepsze od trzymania w powietrzu, więc myślę że mniej stresująca metoda mimo wszystko. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Bardzo proszę o identyfikację
« Odpowiedź #7 dnia: 16.04.2011, 20:31:35 pm »
Bardzo ładny samiec testudo hermanni
TUPTUŚ