Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:54:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Geochelone sulcata jakie podłoże  (Przeczytany 14855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pinky_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 1
  • Żółw pustynny
Geochelone sulcata jakie podłoże
« dnia: 22.03.2010, 22:28:20 pm »
Witam od dzisiaj jestem posiadaczem żółwia pustynnego i mam pytanie o podłże ponieważ przeczytałem że najlepsze dla niego będzie sam piach lub lekko zmieszany z ziemią a przeczytałem też że piach jest najgorszym podłożem z możliwych. narazie zastosowałem piach ale on się przykleja do jedzenia czy coś się stanie jak żółw będzie jadł takie jedzienie. Z góry dziekuje za odpowiedzi.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #1 dnia: 22.03.2010, 22:33:18 pm »
witaj. piasek nie jest dobrym podłożem dla żółwia i nie powinien jeść jedzenia oblebionego piachem. Niedawno użytkowniczka forum Ankan napisała artykuł o żółwiach lamparcich i ich hodowli, większość informacji dotyczących urządzenia terrarium i diety możesz zastosować również w stosunku do G. sulcata. podaję linka do artykułu
http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/stigmochelys-geochelone-pardalis-zolw-lamparci

i oczywiście czekamy na zdjęcia twojego żółwia
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #2 dnia: 22.03.2010, 23:17:00 pm »
Piaszczysta ziemia - tak, ale obsadzona roślinami i na wybiegu. Wtedy takie podłoże jest w stanie utrzymać odpowiednią wilgotność.
Natomiast w terra - suchy i sypki piach to najprostsza droga do tego, żeby żółw się go po pierwsze najdł i zaczopował sobie jelita, a po drugie - odwodnił się i zapadł na choroby układu oddechowego - bo pyli toto paskudnie.
Możesz zastosować tą kombinację kostki bukowej z torfem kokosowym zmieszanym z ziemią lub samym, albo całkiem dobrym rozwiązaniem jest glina zmieszana z piaskiem - w części wilgotnej więcej piasku, żeby woda wsiąkała, w suchej niewielka domieszka - żeby stworzyła się "skorupa".
W kryjówce moze być kostka bukowa i suche liście (brzoza, dąb).
Jak duży jest Twój żółwik? Bo jeśli to maluszek - to uważaj na wilgotność - w nocy min. 50%, lepiej 55%, bo one błyskawicznie się odwadniają.
Poczytaj też sobie o tym gatunku tutaj:
http://www.sulcata-station.org/
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #3 dnia: 23.03.2010, 09:36:48 am »
Wstaw koniecznie fotki...
W jakim wieku ta sulkatka albo ile ma cm po karapaksie?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Pinky_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 1
  • Żółw pustynny
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #4 dnia: 23.03.2010, 11:51:44 am »
Ma około 6-7cm

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #5 dnia: 23.03.2010, 12:43:08 pm »
Jest bardzo ładna ale bardzo młoda jeszcze.  :-[
Nie wiem ile wiesz o tym gatunku, o tym że stosunkowo szybko rośnie i dorasta do olbrzymich rozmiarów. To może być przepiękne doświadczenie mieć takiego żółwia i dopiero wtedy zaczynają się schody z zapewnieniem mu odpowiedniego lokum, ale odłóżmy to na razie na bok...

Trochę się martwię, bo nasze forumowe doświadczenia z małymi sulkatkami są niestety przykre. To trudny gatunek, w ogóle gatunki afrykańskie są bardzo wymagające a maluszki w ogóle bywają problematyczne z wielu względów.
Nie piszę tego, żeby Cię straszyć ale chce abyś miał świadomość że do takiej hodowli trzeba się mocno przyłożyć i zadbać o wiele szczegółów a i tak może nie być łatwo. Zdecydowanie lepiej rozpoczynać hodowlę od żółwi starszych, gatunków europejskich ew. żółwi stepowych.   
Zacznij od zdobywania wiedzy (przede wszystkim dobre publikacje i strony obcojęzyczne, bo po polsku nic nie znajdziesz). Jeśli sulkatka ma mniej niż rok, może potrzebować dodatkowej suplementacji prowadzonej pod nadzorem doświadczonego w temacie żółwi weterynarza. Zdarza się że młode osobniki po wyczerpaniu się witamin z woreczka żółtkowego nie przyswają witamin z pożywienia i następuje kryzys. Nie mówiąc o tym, ze sprzedawane młode sztucznie wyklute żółwiki często są po prostu ze startu słabe. Nieuczciwi sprzedawcy chcą jak najszybciej je sprzedać i zarobić zanim żółw zdradzi objawy niedorozwoju czy wad genetycznych lub nie zachoruje, co u maluchów jest naprawdę problemem.

Oczywście życzę Ci żebyś doczekał się odchowania z niej wielkiego i pięknego sulkaciego potwora co jest w końcu jej przeznaczeniem, ale taka młoda sulkatka to wyzwanie nawet dla doświadczonego hodowcy... 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #6 dnia: 23.03.2010, 13:54:08 pm »
Beata ma racje, niestety.
Zamiast tej kostki wapiennej zrób mu taką mieszankę: sepia + węglan wapnia + ostercal + skorupki jaj i posypuj tym jedzenie.
Terrarium bardzo ładne, z pisaku nie musisz całkowicie rezygnować, ale wymieszaj go z ziemią czy torfem.
 

Dodano 23.03.2010, 13:57:15 pm
a poza tym żółwik jest piękny :)
co do Sulcat, to Malwa na naszym forum ma chyba największe z nimi doświadczenie i najwięcej może Ci powiedzieć na ich temat
« Ostatnia zmiana: 23.03.2010, 13:57:15 pm wysłana przez Viktoria »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #7 dnia: 23.03.2010, 14:16:05 pm »
Maluszek jest prześliczny....:) ale bardzo, bardzo młody...jeszcze nie zaczał rosnąć, ma tylko tarczki embrionalne, więc ma za sobą kilka miesięcy życia.
Widzę, że do hodowli sie przygotowałeś - masz żarówki, basenik, kryjówkę, termometr...:) Bardzo dobrze..:) Przydałby się jeszcze higrometr.
Piach wywal jak najszybciej, albo przemieszaj go z gliną, ziemią, torfem kokosowym. Wyrzuć też te badyle z kryjówki - bo jeszcze sobie zółw oko uszkodzi. Sama kryjówka mogłaby być mniejsza - dla takiego maluszka świetnie sprawdzi się kokos. Do środka - suche liście. Dobrze by mu było zrobić ze 2 kryjowki - w części chłodniejszej i bliżej źródła ciepła. Pod żarówką grzewczą dobrze jest dać płaski kamień.
Suplemantacja wapnia jest bardzo ważna - ten gatunek rośnie szybko - zrób taką mieszankę jak Viktoria napisała - plus wyłóz mu sepię w terra. Możesz w części sepii zrobić wgłębienie i wsypać tam trochę mieszanki, żeby żółw mógł sobie jej podjeść sam - Widziałam taki patent w terra dla małych greckich.
Obawiam się, że jedzenie musisz mu trochę podzielić - szczególnie trawę - najlepiej to dla malucha kup z 2-3 plastikowe podstawki pod kwiaty, wyłóz ligniną i posiej na tym trawę. Po tygodniu nadaje sie do przystrzyżenia.
I naprawdę uważaj na wilgotność w nocy - polecane circa 40% to dla dorosłych, maluszki wymagają wyższej. temperatura też poniżej 20 stopni w nocy nie może spadać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Pinky_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 1
  • Żółw pustynny
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #8 dnia: 23.03.2010, 14:49:00 pm »
Podłoże w terrarium wygląda teraz tak jak na zdjęciach dałem ziemie ogrodową wymieszaną z torfem, kostkę bukową i chipsy kokosowe, w kryjówce dałem trochę suchej trawy i liście dębu. Higrometr już niedługo kupię, zrobię mieszankę o której napisała Viktoria, wcześniej zastanawiałem się nad kupnem microcalcium JBL.  Wczoraj w nocy temperatura była około 18-19-20 stopni dlatego zastanawiam się czy na noc nie kupić lampki tej takiej czerwonej, żeby dawała trochę ciepła.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #9 dnia: 23.03.2010, 15:25:25 pm »
no super, jestem pod wrażeniem jak szybko wprowadzasz zmiany. pamiętaj jeszcze żeby podawać mu jakieś witaminki, bo tak jak Beata pisała z przyswajalnością witamin też bywają problemy
i oby rósł zdrowo :)

Offline Pinky_

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 1
  • Żółw pustynny
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #10 dnia: 23.03.2010, 16:23:37 pm »
Mam jeszcze parę pytań: w domu mam takie coś http://www.farmapol.pl/index.php?inc=produkty&id=21 czy mógłbym to też skruszyć do tej mieszanki wapiennej. Czytałem że skorupki jaj nie są zbyt dobre do tej mieszanki ponieważ mogą zawierać salmonelle. Gdzie dostane węglan wapnia? Te kostki wapienne co mam dla żółwia to nie jest sepia? A w jakich proporcjach zrobić tą mieszankę? I na koniec pytanie odnośnie roślin kupiłem sukulenta w OBI dołączam zdjęcie czy mogę go zasadzić w terra, czy jest trujący? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Bardzo mi pomagacie :)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #11 dnia: 23.03.2010, 16:37:13 pm »
Hej!
Gratuluje zolwika jest pikny, tero tez jak narazie bardzo ladne , szczegulnie po zmianach.
Niestety ja mialam bardzo przykre doswidczenia z sulkatkami , ale to nie znaczy ze Ciebie tez to mosi spotkac, z tym ze tak jak dziewczyny pisaly mosisz sie dobrze przygotowac , poznac swojego zolwia zeby za wczasu zaowazyc jakiekolwiek zmiany w zachowaniu , bo niestety te maluszki sa badzo delikatne i nieradza sobie z zadnymi chorobami czy dolegliwosciami.
Dopiero po starcie sulkatek , calkiem przypadkiem znalazlam paru ludzi z podobnymi przypadkami zarowno sulkat jak i lamparcich wszystkie wlasnie w pierwszym roku zycia , wiec tak jak Beata pisala ma to cos wspulnego z sztucznym rozmnazaniem.
Ale to tyle na ten temat, naprawde mam nadzieje ze twoj maluszek urosnie na zdrowego i silnego 115kg-owego zolwia .... ;)
Co do polskich produktow to tobie nie pomoge ale moze mogl bys sie rozejrzec za reptavite, nutrobal,critical care formula, lub jakies inne calcium supplemet dla herbivores, ja ostatnio nawet wyszukalam zolcal-D w plynie ale to to tylko dla oslabionych zolwi z brakiem witaminy D3. Wszystko mozesz wyszukac na ebay.
Co do roslinek tez mozesz poszukac nasionek z mieszanek traw itp. ja kupuje miksy nasion z shelled warriors po za tym co tam znajde w ogrodzie. Ankan moze tobie cos podpowiedziec bo lamparcie jada na podobnej diecie a wiem ze ona tez ma jakies swoje zrodla .

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #12 dnia: 23.03.2010, 16:49:43 pm »
Żółwik prześliczny, i widzę, że przygotowany jesteś.  Niestety nie posiadam dużej wiedzy na temat tego gatunku, więc ci na razie nie pomogę  :( ale żółw naprawdę śliczny  :D
pozdrawiają hela i parys

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #13 dnia: 23.03.2010, 20:30:13 pm »
żółw naprawdę cudny uważaj na niego bo szkoda by było takiej śliczności
Pozdrawiam Jakub

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Geochelone sulcata jakie podłoże
« Odpowiedź #14 dnia: 23.03.2010, 20:32:21 pm »
Teraz terro wygląda dobrze...:) Nawadniej mu spodnie warstwu podłoża - nalepiej wsadź lejek i tak nalewaj wodę, żeby na wierzchu błota nie zrobić.
Mieszanka w proporcjach: 1:1 sepia i węglan wapnia (kupisz go w aptece) plus ok. 1/3 tabletek Ostercalu pogniecionych. To Ci wyjdzie circa 2 duże sepie + 20 g CaCo3 + ok. 6-7 tabletek. Skorupki jajek - muszą być wygotowane, a jajka pochodzić z pewnego źródła (nie z marketu).
Nie wiem co za kostkę masz - ale sepia jest podłużna - to oczyszczona muszla mątwy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ