Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 09:21:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki gatunek żółwia?  (Przeczytany 10134 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline acht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Jaki gatunek żółwia?
« dnia: 15.06.2011, 23:43:48 pm »
bardzo proszę o rozpoznanie gatunku, gdyż nie wiem do jakiego weterynarza iść - nie wiem czy się będzie znał..
proszę o szybką odpowiedź i jakieś rady :)
link do zdjęć:
http://imageshack.us/g/850/dsc03414w.jpg/

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #1 dnia: 16.06.2011, 00:23:19 am »
testudo hermanni - żółw grecki :)
Impossible is nothing

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #2 dnia: 16.06.2011, 02:08:26 am »
Nie za bardzo się znam na śródziemnomorskich, ale jeśli różnice wielkości tarczek kręgowych są takie same u maluszków, jak i dorosłych, oraz jeśli dobrze widzę niepodzieloną tarczkę nadogonową, i o ile te dwie rzeczy się nie zmieniają później z wiekiem, to na moje oko jest to testudo graeca, żółw mauretański. Elementy o których piszę zobrazowane w tabelce porównawczej tu --> http://www.terrarium.com.pl/zobacz/testudo-hermanni-zolw-grecki-174.html.
Ale ta patrzę też, że żółwik ma cztery pazurki u przednich łap, może to jest "kundelek".. i dziwny zgryz ma, dolną żuchwę jakby wysuniętą, drugi raz widzę coś takiego u żółwia i zastanawiam się czym to jest spowodowane.

Jakie rady do weta? Patrzeć jak się z żółwiem obchodzi; zrobić badanie kału; posłuchać czy dobrze radzi karmić tylko zieleniną a nie warzywami, owocami i sałatą, czy zabrania trzymania żółwia na podłodze i smarowania czymkolwiek skorupy, czy mówi jak ważne jest światło uv dla prawidłowego rozwoju żółwia; oraz nie dać wcisnąć żółwiowi żadnych zastrzyków ani preparatów "na wzmocnienie" bez sprawdzenia składu. Tyle mi przyszło porad na szybko do głowy :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #3 dnia: 16.06.2011, 11:34:13 am »
Właściwego weterynarza znajdź tutaj: http://forum.zolw.info/weterynarze/
Skąd masz tego żółwika?

Offline acht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #4 dnia: 16.06.2011, 13:12:45 pm »
zółwia znalazła koleżanka mamy i jako, że nie chciała go zatrzymać to powiedziałam, że my możemy się zaopiekować.
może pomyślicie, że to źle bo nie jestem przygotowana i nie mam odpowiedniej wiedzy..
jak narazie ciągle buszuję po internecie, szukam informacji, wiem już co powinien a czego nie powinien jeść, i najważniejsze informacje.
boję się, że będe musiała się z nim rozstać jak znajdzie się właściciel - dam ogłoszenie o znalezieniu go, ale nie oddam nikomu kto nie będzie miał papierów świadczących o zakupie czy posiadaniu.
dzisiaj byłam u weterynarza - przeczytałam na jednym forum o nim, ma specjalizacje weterynarskie od zwierząt egzotycznych więc doszłam do wniosku, że warto podejść zwłaszcza, ze jest naprzeciwko mojego bloku ;)
ale sama nie wiem co mam myśleć gdyż dostałam kartkę z poradami napisanymi przez tego weterynarza i jest tam kilka rzeczy z którymi ludzie na forach się nie zgadzają - np zaleca mieszanki sałat dla żółwia.. a w necie wszędzie widzę, że nie wolno dawać sałaty.. albo, że dopuszczalne jest trzymanie ich luzem w domu żeby sobie mogły gonić po podłodze, a wszędzie widzę że nie wolno..
jak na razie został odrobaczony, nic nie więcej nie zrobię dopóki nie będzie pewny jego pobyt stały u mnie.
obecnie trzymam go w terrarium - wyłozone darnią, ma kamyk, drewienko, korzonki, miseczke z wodą (w której lubi się kąpać :D).
odnośnie tej wysuniętej dolnej "szczęki" (nie znam się na prawidłowym nazewnictwie :D) weterynarz powiedział, że był prawdopodobnie nie zadbany u poprzedniego właściciela - nie miał oświetlenia czy coś..
i tu pojawiają się moje pytania - jak narazie trzymam go na balkonie, żeby łapał słoneczko, ale oczywiście jak zostanie na stałe zakupię lampy - jakie polecacie? w jakich mniej więcej są one cenach?
i czy mogę go puścić wolno na balkon żeby sobie chodził po płytkach? ma zarówno cień i słońce, płytki są nagrzane i usunęłam wszystko co mógłby zjeść lub wejść w jakieś niebezpieczne miejsce. weterynarz zapewnił, że może sobie tam chodzić spokojnie, ale wolę zapytać tak na wszelki wypadek czy na pewno?

trochę za bardzo się rozpisałam, ale nie chcę żeby było żółwikowi u mnie źle ;) weterynarz stwierdził ( z dużą niepewnością ), że jest to żółw grecki, prawdopodobnie samiczka, i że nie ma jeszcze roku.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #5 dnia: 16.06.2011, 13:19:37 pm »
Moim zdaniem żółw jest mieszańcem lub ma jakieś wady genetyczne.
Żółw nie może chodzić po podłodze, ani płykach na balkonie. Jest to szkodliwe dla jego stawów. Potrzebuje ziemi, darni - podłoża które zapewni odpowiednie oparcie dla jego nóżek. Żółw jest młody więc na wszystko muisz bardzo uważasz, jest bardzo delikatny. Najlepiej trzymać żółwia w sezonie właśnie w słońcu. Tu na forum znajdzisz jak zbudować wybieg balkonowy. Do terrarium potrzebne są dwie Lampy: grzewcza - zwykła lustrzanka np 40w, UV - emitująca niezbędne dla prawidłowego rozwoju promienie UV (np exo terra repti glo 10.0 26w).
Co do diety, to kieruj się informacjami zawartymi tu na forum, absolutnie żadnych warzyw, owoców (od czasu do czasu możesz dać mu kawałek marchwi, dyni, truskawke, cukini..).
To że go odrobaczył to też średnio dobrze, powinien najpierw zbadać kał zanim wpakuje w niego chemię.
 

Dodano 16.06.2011, 13:20:54 pm
Może lepiej znajdź weterynarza z tej listy, którą Ci wysłałam, żebyś w przyszłości już raczej nie poszedł do tego u którego byłeś teraz, bo przyznam szczerze - nie za bardzo się on zna na żółwiach  ;)
« Ostatnia zmiana: 16.06.2011, 13:22:00 pm wysłana przez Viktoria »

Offline acht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #6 dnia: 16.06.2011, 13:23:56 pm »
dzięki za informacje :) mam zamiar zbudować mu wybieg, gdy będzie pewne co do tego czy zostanie. wiem, poszukam innego weterynarza, pzt ten jest dosyć drogi.. chociaż w sumie nie wiem - czy zawsze odrobaczanie kosztuje 65 zł ?

Offline helkie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Moja koniczynka
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #7 dnia: 18.06.2011, 20:36:03 pm »
Nie ja w styczniu za wizytę i odrobaczanie płaciłam 35 zł , więc chyba drogo wziął.
W naturze człowieka leży rozsądne myślenie i nielogiczne działanie.

Offline acht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #8 dnia: 19.06.2011, 10:33:00 am »
za wizytę wziął 55 a za odrobaczanie 10 - jeszcze przez dwa dni sama miałam dać mu do pyszczka ten lek.. w dodatku podczas wizyty ani nie umiał stwierdzić co to za rasa i zalecał mi podawanie sałaty oraz puszczanie po balkonie na płytkach żółwia.. już tam się nie wybiorę więcej..

jak myślicie ile czekać z ogłoszeniem ? bo chciałabym już zrobić większe terrarium dla żółwika i kupić mu odpowiednie lampy bo jak na razie oświetlam go tylko zwykłą żarówką i siedzi w dość małym terrarium.. ale znowu nie chcę takiej sytuacji że zrobię mu terrarium i wybieg, nakupuję różnych rzeczy po czym nagle zgłosi się właściciel.. ile wy byście poczekali? żółwia znalazłam tydzień tem w sobotę nad ranem, ogłoszenie wisi od dwóch dni i nikt się jeszcze nie zgłaszał.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #9 dnia: 19.06.2011, 15:12:23 pm »
Ja bym zrobiła tak: od razu przygotowałabym terrarium, podłoże, lampy i wszystko, co trzeba, a gdyby ktoś zgłosił się po żółwia, to najpierw pokazałabym, w jakich warunkach go trzymam (bo może wtedy sam mi go odda) :) A jeśli jednak odbierze, to zawsze można zaadoptować żółwia, masz informacje tu na forum. Pewnie i tak teraz już, z całą Twoją wiedzą i sympatią, nie będziesz mogła żyć bez żółwia, więc zakupy się nie zmarnują. :)
Powodzenia w hodowli, trzymam kciuki, żeby własciciel jednak się nie znalazł, chocćto pewnie nieładnie.

Offline acht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #10 dnia: 20.06.2011, 16:39:17 pm »
niestety właściciel się znalazł... odniosłam żółwika przed chwilą..
dałam ogłoszenie ze względu na czyste sumienie mojej matki, a teraz oddałam go z nieczystym swoim, gdyż zobaczyłam terrarium - podłoże to były jakieś żwirki jak dla królików, kilka kamieni, miska bez wody, zero roślinek, wypalona lampka UV, brak skrytki i ziemi,w której mógłby się zakopać. trzymany z większym osobnikiem, pilnowany przez osoby nieznające się na żółwiach, nie wiedzący jaka rasa. w dodatku terrarium jest w mieszkaniu przeznaczonym na biuro, więc nie wiem czy jest tam ktoś codziennie..
ale najważniejsze ze mama ma czyste sumienie prawda?................

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #11 dnia: 20.06.2011, 19:17:02 pm »
Ja bym okłamał matkę, że rozwiesiłem ogłoszenia :) A żółwia zachował dla siebie- proste  ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #12 dnia: 20.06.2011, 19:29:15 pm »
Ogłoszenie trzeba było dać - czasem żółw nawieje komuś z wybiegu. I jest trzymany w dobrych warunkach. A właściciel się martwi  - tak zresztą było niedawno w przypadku dużego greka. Więc tak też nie można.

Natomiast ja bym żółwia nie oddała w takie warunki. I postraszyła ich jeszcze nasłaniem im Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami za znęcanie się nad gadami. I tak nie byliby w stanie udowodnić, że to akurat TEN żółw im zginął, bo na pewno nie miał chipa ani innego oznakowania. Nie wiadomo też czy mieli papiery i czy zwierzak był zarejestrowany.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline acht

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #13 dnia: 20.06.2011, 21:28:56 pm »
wolałam nie zaczynać jakichś sporów, gdyż to biuro prawnika..
ale teraz będe cały czas miała wyrzuty sumienia.. już żałuję, że to zrobiłam..

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Jaki gatunek żółwia?
« Odpowiedź #14 dnia: 20.06.2011, 22:06:40 pm »
To idź jeszcze raz i powiedz im, że dużo przeczytałaś o żółwiach i dowiedziałaś się, że warunki w jakich go trzymają są złe, i że powinni je zmienić, może przemyślą sprawę i żółwik będzie miał lepiej? Skoro to biuro, można przychodzić i kontrolować warunki.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM