Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 10:16:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kupiłam lamparciego i mam pytania  (Przeczytany 6344 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 1001mil

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Kupiłam lamparciego i mam pytania
« dnia: 03.04.2010, 14:04:08 pm »
Witam i chciałam nas przedstawić. Ponad tydzień mam lampatra. To duży Facet 22cm. To jego imię i płeć. Mieszka w terra 2,5 m kw, ma 4 lampy i mieszane podłoże. Jest chyba aktywny. znaczy się, że jak zabiorę jego domek, to wtedy budzi się przez godzinę albo dwie potem idzie się opalać i jeść. I pochodzi trochę. Nie dotykam go bo jak wkładam rękę to strasznie syyyyyyczy jakby byl wężem. Jak nie wyciągnę jego sypialni to nie wstaje w ogóle. Tak było przez 2 dni. Co to znaczy jak żółw tak rusza podgardlem. Nie wiem jak to opisać. To coś jak u niektórych ptaków. Ta szyja rusza  się cały czas. Jest normalna, a po sekudzie pęcznieje i jest wielka, potem mała, znowu wielka.
« Ostatnia zmiana: 03.04.2010, 14:13:22 pm wysłana przez 1001mil »

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Kupiłam lamparciego i mam pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 03.04.2010, 14:08:41 pm »
witam dla takiego dużego żółwia terra 2,5 m kwadratowego jest za małe a jakie masz te lampy nie zabieraj żółwiowi kryjówki jeszcze jest wystraszony nowym otoczeniem a to co sie te gardło robi takie wielkoe to po prostu oddech :)
Pozdrawiam Jakub

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kupiłam lamparciego i mam pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 03.04.2010, 14:17:05 pm »
dlaczego małe, Jakub?... 2.5m2 to może być 1mx2.5m - jest ok.
tak jak Jakub spytał - jakie masz te lampy dokładnie? Zmierz też temperature pod nimi, skontroluj wilgotność - to wszystko jest bardzo ważne dla żółwia!
co do tych pompujących ruchów gardła - tak żółw oddycha :)
a że syczy i większość czasu siedzi w ukryciu to może być jeszcze stres związany z aklimatyzacją. Co prawda dość długo to trwa jeżeli ponad tydzień, ale każdy żółw reaguje inaczej.
Nie zabieraj mu kryjówki bo go sterujesz. Jeżeli nie chce z niej wychodzić to niech nie wychodzi!
Wstaw zdjęcia jak możesz żółwika i terrarium :)

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Kupiłam lamparciego i mam pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 03.04.2010, 14:37:22 pm »
no to podaj dokładne te wymiary terrarium i wstaw zdjęcia i podaj skład tego podłoża mieszanego jak powiedziałaś
Pozdrawiam Jakub

Offline 1001mil

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Kupiłam lamparciego i mam pytania
« Odpowiedź #4 dnia: 03.04.2010, 14:58:03 pm »
A co ty Jakub jestes dział kontroli?  Dzięki Vikktorio za opowiedż!
 

Dodano 03.04.2010, 15:10:17 pm
Lampy ma repliglo10. powersun12% 120cm. spotllght, czerwona żarówkę heatlamp. Temp jest różna. W jednym miejscu nagrzewa się do 40, w innym 30. Bez lamp jest 20-21.
« Ostatnia zmiana: 03.04.2010, 15:10:17 pm wysłana przez 1001mil »

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Kupiłam lamparciego i mam pytania
« Odpowiedź #5 dnia: 03.04.2010, 15:19:22 pm »
Czerwona lampka jest kiepska, tak przynajmniej słyszałam temperatura jest chyba za wysoka ok 35 pd lampką 25 w części gdzie żółw śpi. Nie jestem pewna ale tak mi się wydaje, a któraś z nich to UV? Bo one są konieczne. J rzeczywiście nie zabieraj mu kryjówki bo dopiero co u ciebie zamieszkał i musi się zaaklimatyzować. Jakbyś mogła to wstaw fotki chętnie bym zobaczyła tego wielkoluda
pozdrawiają hela i parys

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kupiłam lamparciego i mam pytania
« Odpowiedź #6 dnia: 03.04.2010, 16:11:38 pm »
Forum jest dla wszystkich. Ale niech młódki daja komentarze do zdjęć, a nie porady!!!! Tacy chcecie być aktywni !

Majce się trochę pomyliło, ale to nie powód 1001mil żeby być niegrzecznym.

Poza tym w Twoim opisie lamp też chaos panuje i informacje nie są w pełni wystarczające:
Lampy ma repliglo10. powersun12% 120cm. spotllght, czerwona żarówkę heatlamp. Temp jest różna. W jednym miejscu nagrzewa się do 40, w innym 30. Bez lamp jest 20-21.

Po pierwsze powersuna 120 cm nie znam...to jest przecież żarówka i może mieć najwyzej 120 Watt, a nie 120 cm dł. jak "rurowa". ReptiGlo 10,0 UVB - to kompakt, czy "rura"? Spotlight o jakiej mocy? Czerwoną używasz w dzień, czy w nocy?
Jak długo i w jakich godzinach palisz światło żółwiowi. Gdzie są rozmieszczone w terra punkty grzewcze i oświetleniowe? Bo powiem Ci szczerze, że nie za bardzo rozumiem idę używania powersuna i spotlight - chyba, że masz 2 miejsca grzewcze, jedno o wyższej, drugie o niższej temp., lub druga żarówka ogrzewa basen z wodą.
Temp. 40 stopni jest za wysoka, jak w reszcie terra masz 30 stopni - to też za dużo. Powinno być 32-33 pod żarówką grzewczą i 24-25 w najchłodniejszym pkt. terra.
Te 20-21 masz w nocy, czy za dnia jak wyłączysz grzanie?
Czy kryjówka jest w dużym oddaleniu, czy blisko żródła ciepła? Bo one czasem własnie nie chcą z rana wyłazić z domku, dopóki się nie nagrzeje porządnie - ja np. mam czerwoną żarówkę nad domkiem, która zapala się na godzinę przed włączeniem reszty. Wcześniej, w mniejszym terra domek był bardzo blisko żarówki grzewczej i problemu nie było.
Jak żółw ma apetyt to możesz mu na zachętę miskę z jedzeniem postawić przed domkiem - żeby ją widział. Może się wtedy sam skusi wyjść, bo wyciąganie na siłę nie jest za dobrym sposobem.
I jeśli możesz to wstaw fotki terra i żółwika - łatwiej będzie coś Ci doradzić jak się widzi, a nie tylko czyta opis.
« Ostatnia zmiana: 03.04.2010, 16:13:35 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Kupiłam lamparciego i mam pytania
« Odpowiedź #7 dnia: 05.04.2010, 13:16:27 pm »
Przepraszam,! Jest to temat fikcyjny założony przez cwane dzieciaki, które  nie mają żółwia, ale wyobrażnię. Jest im teraz przykro, ale same nie napiszą. To były wiadomości od 9 i 12 latków.