Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 06:03:29 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?  (Przeczytany 9346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tedy33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Witam wszystkich!!! Myślę poważnie nad kupnem żółwia lądowego i tu zwracam się z uprzejmą prośbą do Was, potrzebuje abyście doradzili mi w tym. Na początku chciałbym się upewnić czy mam warunki aby zająć się zwierzątkiem. Mieszkam na wsi i mam duży ogród a więc myśle że nie ma problemu z "wybiegiem".Chciałbym aby zamieszkał w moim pokoju. Pokój ma jakieś 20m2. Jest w nim ciepło przez cały rok a w zimie jeszcze cieplej gdy pali się w piecu. Koszty wiadomo odgrywają dużą role lecz jestem w stanie sprostać (prosze o podanie cen co i jak za ile żebym miał rozeznanie). I najważniejsze jaki gatunek byłby najlepszym dla mnie rozwiązaniem.

Z góry dziękuje za pomoc i czekam na odzew ;)

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.11.2009, 14:03:03 pm »
Witaj na forum!

Jeśli mieszkasz na wsi i jesteś w stanie zapewnić swojemu żółwiowi duży wybieg, to świetnie- to bardzo ważna rzecz. Jeśli chodzi o terrarium, to powinno mieć ok 140 na 70 cm- to jest powiedzmy taki standard, ale- im większe tym lepsze. Nie ma co do wielkości terrarium ograniczeń. Jeśli żółw będzie miał duże terra, to super po prostu. Wtedy nie będzie mu się nudziło, będzie mógł się wyhasać i wybiegać. Ważnym aspektem jest zimowanie. Część gatunków lądowych wymaga zimowania, w tym najpopularniejsze stepowe i greckie. Są natomiast gatunki niezimujące- np. żółw lamparci.

Co do kosztów. Nie ma co ukrywać, że są spore, szczególnie na początku. Samo kupno żółwia to kilkaset złotych. Ważne jest to, by żółw posiadał odpowiednie papiery świadczące o urodzeniu w hodowli. Możesz naturalnie przygarnąć jakiegoś żółwika, gdyż często pojawiają się takie propozycje. Wtedy zapewnisz kolejnemu biedakowi dobry dom. Dalej o kosztach- trzeba zadbać o terrarium. Można je wybudować samemu, wtedy jest zdecydowanie taniej. Samo terrarium to ok 200zł. Pamiętajmy, że dodatkowy, spory koszt to żarówka z promieniowaniem UVB- ok 65-80zł raz na pół roku. No i urządzenie terrarium- tutaj akurat wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości, bo można na wystrój nie wydac nic, wykopując samemu darń z ogródka ( a Ty masz taką możliwość), zbierając kamienie, korzenie itd.

Co do gatunku- tutaj wszystko zależy od warunków, jakie będziesz mógł zapewnić żółwiowi. Jedne gatunki są zimujące, drugie za to rosną do dużych rozmiarów ( jak wymieniony lamparci), a co za tym idzie będą potrzebowały dużych terrariów, wybiegów itd. Ważne jest to, by przed przyjęciem żółwia zdobyć podstawową wiedzę- o diecie, terrarium, zachowaniach, chorobach. To pozwoli na podjęcie odpowiedzialnej decyzji.

Generalnie opieka nad żółwiem to wielka radość- ale nie można ukrywać, że to duży obowiązek. Należy pamiętać o wizytach u dobrego weterynarza dla gadów co jakiś czas, dbać ciągle o dobrą dietę, wilgotność. Trzeba wielu rzeczy się nauczyć i pamiętać, że żółwie są zwierzętami długowiecznymi- potrafią żyć nawet kilkadziesiąt lat.

To taka wstępna odpowiedź, jestem pewna, że ktoś jeszcze ją uzupełni. Jeśli masz konkretne pytania- to śmiało.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline tedy33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.11.2009, 14:13:07 pm »
Dzięki Świetlik:) Co do zimowania nie ma problemu, piwnica w domu powinna się nadawać ale również w piwnicy mam chłodziarke. Muszę się bardziej wczytać w informacje o lamparcim. Ale standardowo stepowy i grecki wchodzi w gre.

Czekam na dalsze rady:)

Offline tedy33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.11.2009, 16:34:01 pm »
Kolejne pytanko.

Praktycznie codziennie słucham muzy(raz głośno raz nie). Czy to w jakiś sposób może przeszkadzać żółwiowi?

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.11.2009, 16:44:58 pm »
Żółwie nie mają zbyt dobrze wykształconych aparatów słuchowych, ale to nie znaczy, że nie słyszą. Bardzo niskie dźwięki- owszem. Ponadto czują chyba drgania. Moje żółwie jak miałam imprezę urodzinową w domu ( w drugim pokoju była muzyka), to się głuptaski pobudziły o pierwszej w nocy. Zatem coś słyszą i czują. Natomiast to nie znaczy raczej, że trzeba zrezygnować z muzyki całkowicie- tak mi się wydaje.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #5 dnia: 02.11.2009, 19:50:59 pm »
Słyszą, słyszą  :)

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #6 dnia: 02.11.2009, 21:31:51 pm »
Hej tedy33,

to co najważniejsze to napisała już Świetlik ;)  Mi się też wydaje, że żółw stepowy albo grecki będzie dla Ciebie odpowiedni, ponieważ lamparcie mają trochę większe wymagania - pochodzą z dużo ciepleszych rejonów i osiągają bardzo duże rozmiary....

W każdym razie widzę, że warunki na założenie hodowli masz i co najważniejsze odpowiednie nastawienie, a więc najpierw rozeznanie, przemyślenie a potem zakup ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline siwy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #7 dnia: 02.11.2009, 21:42:30 pm »
a prawda to ze zólwie lamparcie rosną do 50 cm????

ok 140 na 70 cm- to jest powiedzmy taki standard
powinne byc takie duze?? ja maksymalne jakie bd mógł zrobic to 95x50 i to nie wiem czy da rade :-\

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #8 dnia: 02.11.2009, 21:45:32 pm »
Twój jest stepowy i powiedzmy że terrarium 100x50 to minimum. Jeżeli będzie miał możliwość spędzania czasu na zewnątrz w czasie lata na większych wybiegach zewnętrznych, a zimą będzie zimował to terrarium takie 95x50 spokojnie wystarczy bo będzie tylko takim przejściowym domem.
A Twój żółwik prawdopodobnie podad 15 cm nie urośnie, bo to chyba samiec jest.

Offline tedy33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #9 dnia: 02.11.2009, 21:48:03 pm »
Grek albo step będzie najlpszym rozwiązaniem. Poczytam jeszcze odnośnie tych gatunków czym się różnią itp, taki temat raczej widziałem na forum

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #10 dnia: 02.11.2009, 22:03:14 pm »
50 cm dla lamparcich to lekka przesada, przynajmniej jeśli chodzi o osobniki z ferm i urodzone w Europie. Ale koło 40 cm mogą mieć.

A terra - cóż - im większe tym lepsze...:)

Możesz jeszcze przemyśleć inne gatunki - np. żabuti, Pelusiosy, czy Pelomedusy. Mają mniej restrykcyjną dietę i nie wymagają zimowania. Popatrz jeszcze, poczytaj na spokojnie. I tak pewno żółwika dopiero na wiosnę zakupisz.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline tedy33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #11 dnia: 03.11.2009, 12:16:11 pm »
żabuti, Pelusiosy, czy Pelomedusy   w jakich cenach są te gatunki i wogóle jaka jest dostępność???

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #12 dnia: 03.11.2009, 13:43:42 pm »
Z tego się orientuję to gatunki te są stosunkowo drogie, no i ciężko jest je dostać. W sumie nie znam z Polski nikogo, kto by miał np. żabutiego - większośc ma stepki lub greki, albo... tak jak ankan lamparcie ;)
« Ostatnia zmiana: 03.11.2009, 13:45:24 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #13 dnia: 03.11.2009, 13:48:21 pm »
Żabuti kosztują ok. 650-800 zł. Można kupić w W-wie w amustela, ofertę na ten gatunek dał też ostatnio Serpentin.
Pelomedusy i Pelusiosy nie są drogie. Widziałam małe Pelusiosy po 60-80 zł. Są już osobniki urodzone w Polsce - sprzedawał je m.in. Karol Chłopecki. Akurat nie działa tcp, to nie mam jak sprawdzić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Jaki gatunek żółwia byłby dla mnie najbardziej odpowiedni?
« Odpowiedź #14 dnia: 03.11.2009, 14:01:53 pm »
Żabutki można też dostać np na giełdach w czechach odmianę cherry head - moim zdaniem ładniejsza, a przede wszystkim mniejsza. Cen nie znam. Możesz zagdać z Barkiem - na tcp jest jako OBMAB - sam ma żabuti i wiem, że sporo jeździ po giełdach, więc dałoby się z nim dogadać.

Pelomedusy i Pelusiosy od 60 zł do około 100zł - to są żółwie wodne! W ofercie ma Karol Chłopecki własne CB pelusiosów, a OleK własne CB pelomedus (90zł). Z wodnych polecam jeszcze Rhinoclemmys - sprzedaje Tohu-va-bohu własne Cb za 200zł - piękne kolory. Osobiście mam Rhinoclemmysy i Pelomedusy :)

Dobre są też Kinixysy - lądowe, stosunkowo nieduże, stosunkowo mało ruchliwe, dieta o w miarę szerokim spektrum -sprzedaje też Karol Chłopecki.