Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:34:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw grecki i śródziemnomorski - czy można trzymać je razem? [scalony]  (Przeczytany 12127 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Witam. Znowu sie zwracam do hodowcow tych kochanych gadzinek :)

Juz pisze jaki mam problem, mianowicie mam zolwika mauretanskiego (rocznego) i chce dokupic do niego drugiego i problem polega na tym ze nie wiem czy musze kupic mauretana czy moze byc np grecki ( cos mi sie obilo o uszy ze te dwa gatunki moga byc razem chodz nie dam se reki obciac) Wiec prosze was kochani zebyscie cos mi poradzili bo niedlugo jesien i chyba w tym czasie nie bedzie wskazane by kupowac zolwika. Bardzo prosze o pomoc. Z gory wam dziekuje i pozdrawiam :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Generalnie niewskazane jest trzymanie w jednym terra 2 różnych gatunków żółwi. Jak chcesz drugiego do pary to kup także mauretańskiego. Greckiego byś i tak musiała trzymać osobno. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Też tak sądzę chociaż te żółwie mają podobne upodobania nie dasz rady utworzyć idealnych warunków dla obydwu żółwi :)
Pozdrawiam Jakub

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
ok wlasnie tak myslalam ale chcialam sie upewnic. Teraz pozostaje mi szukanie gdzies takiego mauretana. Oglaszalam sie juz na paru stronach i od miesiaca cisza...   :-\

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Jeżeli chcesz dokupić drugiego żółwia, to też jestem za tym, żeby był to mauretański, a nie grecki. Przyjęło się bowiem iż razem w terrarium hoduje się żółwie jednego gatunku, a grecki i mauretański nawet w naturze nie wystąpują obok siebie, tylko na innych terenach.

Teraz pozostaje mi szukanie gdzies takiego mauretana. Oglaszalam sie juz na paru stronach i od miesiaca cisza...   :-\

A co jest z hodowcą, od którego kupiłaś swojego pierwszego żółwia? Może on ma jeszcze jakieś?
« Ostatnia zmiana: 28.07.2009, 19:38:24 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
No wlasnie on juz wszystkie sprzedal. Myslalam zeby kupic w Polsce szukam gdzies w okolicy Slubic juz jakis czas temu napisalam ogloszenie moze ktos sie odezwie.Poki co odzywali sie ludzie ktorzy nie maja dokumentow (CITES) i przewaznie byly to juz zolwie kilku i kilkunastoletnie.Nie wiem musze jakos dalej szukac i uzbroic sie w cierpliwosc ;)

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Wydaje mi się, że jednak w Niemczech szybciej dostaniesz legalnie żółwia mauretańskiego, niż w Polsce. Żółwie te są w sumie u nas rzadkością. 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Dużego nie masz co brać. Musi być podobnej wielkości co posiadany przez Ciebie maluch.
A może w przyszłym roku ten hodowca miałby młode?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Wiem duzego nie chce brac. Mysle ze bedzie mial znowu mlode bo on tam mial sporo wiekszych zolwi na dworze. Nie napalam sie na drugiego zolwia bo juz se zdalam sprawe z tego ze sa one mniej spotykane niz greckie np wiec uzbrajam sie w cierpliwosc.Tylko powiedzcie do kiedy mozna kupowac zolwie ?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
To może dobrze byłoby poczekać i wziąść od niego.

Nie ma jakiieś specjalnej daty do której można kupować żółwia. Najlepszym oczywiście okresem jest czas od wiosny po wczesną jesień - wtedy zwierzęta są najbardziej aktywne i jest też ciepło - łatwiej przewieźć zwierzaka i łatwiej też go wyżywić. Jest też czas, żeby przygotować gadzinkę do zimowania.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Tylko powiedzcie do kiedy mozna kupowac zolwie ?

Wielu (dobrych) hodowców nie sprzedaje swoich żółwi w okresie jesiennym i zimowym. Najprędzej można je dostać - tak jak ankan wspomniała - na wiosnę i lato.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Witam serdecznie  ;)
uzaleznilem sie od tego forum... ale do rzeczy - przegladam je ale nie znalazlem konkretnej odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie. Czytajac troche o zolwiach srodziemnomorskich i greckich doszedlem do wniosku ze zyja w bardzo podobnych warunkach klimatycznych. i z tego co widze odzywiaja sie rowniez podobnie. Mysle rowniez (ale to juz moje domysly tylko) ze te dwa gatunki sie spotykaly na przestrzeni "dziejow", moze krzyzowaly? 
a moje pytanie brzmi, czy mozna hodowac razem zolwia greckiegi i mauretanskiego? to jest "gdybanie" (niczego narazie nie planuje itd).  gdzies tu juz wyczytalem ze nie powinno sie trzymac razem stepowego i greckiego, no ale te zolwie roznia sie od siebie przeciez calkowicie - warunkami bytowymi, zwyczajami, pozywieniem i nawet iloscia pazurow. wec tu sprawa wydaje sie oczywista....
aa i przy okazji - czy mozna hodowac w jednym terrarium zolwie,co prawda tego samego gatunku, ale w roznych wieku? czyli maluszki z doroslymi?
POZDRAWIAM SERDECZNIE I Z GORY DZIEKUJE ZA ZAINTERESOWANIE!!!

Offline gosia101097

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: 3
  • Żółw stepowy - Toto
Witaj wydaje mi się że nie można trzymać razem w jednym terra i maluszków z dorosłymi też nie bardzo tak mi się przynajmniej wydaje ale jeśli źle mówię to przepraszam
To,to,to.... TOTO!!!

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Chociaż te 2 gatunki mają podobne upodobania to nie identyczne nie stworzysz obydwu żółwiom idealnych warunków i nawet ostatnio pisaliśmy o tym powinieneś dokładniej czytać to forum
Pozdrawiam Jakub

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
a ile masz żółwi i jakiego gatunku?
i czy moglbys podac bezposredni link to dyskusji na temat hodowania roznych gatunkow razem? jakos musialem przeoczyc.
ps. wez poprawke na to ze jestem tu od kilku dni dopiero, ale i tak dzieki za zainteresowanie.