Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:02:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rozmiar żólwia greckiego  (Przeczytany 8063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Rozmiar żólwia greckiego
« dnia: 04.02.2012, 12:12:53 pm »
Zainspirowany wątkiem znajdujacym się obecnie w dziale "choroby" zmierzyłem długość karapaksu swojego żółwia i mam pytanie do osób bardziej niz ja obeznanych z literaturą przedmiotu. Czy 7,5 cm długości to dla 2,5 rocznego żółwia standardowy rozmiar, czy może Stanisław rośnie zbyt szybko, albo zbyt wolno?...

TomaszW

  • Gość
Odp: Rozmiar żólwia greckiego
« Odpowiedź #1 dnia: 04.02.2012, 13:51:52 pm »
Sądzę, że jest ok.
Mój t.marginata jest w podobnym wieku i ma podobne wymiary.

Zadbaj tylko o odpowiednie i urozmaicone pożywienie, suplement, wilgotność, wybieg zewnętrzny i powinno być dobrze. ;)

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Odp: Rozmiar żólwia greckiego
« Odpowiedź #2 dnia: 04.02.2012, 15:51:51 pm »
Jeżeli chodzi o to co wymieniłeś, to nie ma się o co bać. Żółw ma wszystko zapewnione. hoduję gady od 23 lat i myslę że trochę doświadczenia juz zgromadziłem. Fakt że wcześniej były to głównie jaszczurki i przelotem jeden regius którego przejąłem po koledze żeby go podleczyc i znaleźć godne lokum, ale mimo wszystko sądze, że ogólne pojęcie mam:), aczkolwiek nie będę sciemniał, że pierwsze zimowanie mnie nie stresowało...

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Rozmiar żólwia greckiego
« Odpowiedź #3 dnia: 06.02.2012, 00:55:35 am »
Podpisuję się pod wypowiedzią tomaszaw, taki wzrost nie wydaje się niepokojący. Przypadek żółwia ze wspomnianego działu to zupełnie inna sprawa, bez informacji szczegółowych widać zbyt szybkie tempo wzrostu.

Jednak jeśli chodzi o dokładne przytoczenie, jakie wymiary w jakim wieku są prawidłowe, należałoby zgłębić temat. Rzutującą tu kwestią jest osiąganie różnych rozmiarów przez poszczególne podgatunki, a i również płcie.

W niezwykle ciekawym artykule poświęconym żółwiom greckim doszukałam się takich informacji: jako standardowe tempo wzrostu długości karapaksu autorzy podają widełki 8-13 mm rocznie, przy czym w dolnej granicy są podgatunki, które osiągają większy rozmiar docelowy. Ten szybki przyrost maluszków utrzymuje się przeważnie do osiągnięcia dojrzałości, szacowanej na wiek 8-18 lat (u samców 8-12, u samic 9-18). I znowu, podgatunki docelowo większe później przestają rosnąć.
Autorzy podają też ogólną wytyczną, że 10 cm żółw ma mniej-więcej 6-7 lat.

Poza tym, wszędzie na forach hodowcy greckich jako właściwy wyznacznik wzrostu uznają rozmiar połączony z wagą, podając zwykły wykres Jacksona --> http://www.tortoisetrust.org/articles/jacksonratio.pdf oraz ten dla maluszków --> http://postimage.org/image/8m3jn76a3/.
« Ostatnia zmiana: 06.02.2012, 02:13:16 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Odp: Rozmiar żólwia greckiego
« Odpowiedź #4 dnia: 06.02.2012, 09:41:22 am »
Dzięki, ten wykres jest bardzo pomocny. Wyszło mi że żółw ma minimalną niedowagę - ma 74 gramy. Trzeba go podpaść:)