Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:43:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: T. h. hermanni vs T. h. boettgeri?  (Przeczytany 8565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
T. h. hermanni vs T. h. boettgeri?
« dnia: 01.07.2010, 21:51:06 pm »
Hej!

Od kilku dni probuje zidentyfikowac gatunek naszej Niunki, napewno jest to Testudo hermanni - tyle jest tez napisane w papierach..... ale co dalej? Przegladalem rozne stronki i fora w poszukiwaniu wskazowek i niestety nie moge jednoznacznie okeslic czy mala nalezy do hermanni czy do boettgeri?

Plamka za okiem wskazuje na T.h.h. ale i T.h.b. moze ja miec, wiec tu ciezko o werdykt
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/img]

Brak "dziurki od klucza" na tarczce nad ogonem wskazuje na T.h.b.
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/img]

Szerokosc szwow udowych jest mniejsza niz piersiowych, czyli i tu mamy T.h.b
Czarne plamki sa chyba jednak ciagle i wypelniaja wiekszosc plastronu ---> T.h.h.?
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/img]

Karapaks wypukly, bardziej okragly niz splaszczony, wskazuje na T.h.h
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/img]

I co o tym sadzicie? Wedlug mnie to jest remis :) czy to mozliwe zeby Niunka byla krzyzowka tych dwoch gatunkow? A moze jest jeszcze zbyt mala by wykazywac jednoznaczne cechy jdnego z gatunkow?

Pozdrawiam

 

Dodano 01.07.2010, 22:04:28 pm
Linki do zdjec sie nie wstawily, a nie moge juz modyfikowac :(
« Ostatnia zmiana: 01.07.2010, 22:04:30 pm wysłana przez grabson »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: T. h. hermanni vs T. h. boettgeri?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.07.2010, 17:59:44 pm »
Hej,

rzeczywiście ciekawy osobnik, bowiem niektóre z jego cech jednoznacznie wskazują na rasę zachodnią T.h.h (żółta plamka policzkowa, ciągłe pasy na plastronie...), inne z kolei na wschodnią T.h.b (krótszy szew udowy, za to dłuższy piersiowy,...)

Być może rzeczywiście Twój żółw jest mieszańcem T.h.h i T.h.b lub należy do podgatunku Testudo hermanni hercegovinensis, a więc rasy dalmatyńskiej, u której to często właśnie występują cechy oba podgatunków T.h.b i T.h.h. - to mogłoby wszystko wyjaśniać....

Dziurka od klucza, o której piszesz, karapaks mniej lub bardziej wypukły, szerokość szwów - to są wszystko rzeczy, które u młodych żółwi  zmieniają się wraz ze wzrostem z miesiąca na miesiąc, także tym to nie ma co jeszcze się tak do końca kierować. Natomiast żółta plamka policzkowa, o której wspomniałeś jest charatkterystyczna dla T.h.h i niekiedy dla hermanni hercegovinensis, natomiast nigdy dla T.h.b!

Ale popytam się jeszcze dla pewności moich znajomych, którzy też mają greki. Może oni będą mogli coś więcej na ten temat powiedzieć ;)

 
 

Dodano 04.07.2010, 18:44:32 pm
Tu chciałem coś sprostować odnośnie plamki policzkowej...

Natomiast żółta plamka policzkowa, o której wspomniałeś jest charatkterystyczna dla T.h.h i niekiedy dla hermanni hercegovinensis, natomiast nigdy dla T.h.b!

Tu chciałem napisać prawie nigdy, bo to oczywiście różnica... Żółta plamka jest charatkterystyczna dla T.h.h i niekiedy dla hermanni hercegovinensis, natomiast prawie nigdy dla T.h.b!

« Ostatnia zmiana: 04.07.2010, 18:44:32 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Odp: T. h. hermanni vs T. h. boettgeri?
« Odpowiedź #2 dnia: 04.07.2010, 21:54:35 pm »
Hmm... to sie teraz jeszcze bardziej skomplikowalo :) bo widzisz zamiescilem dokladnie te same zdjecia rowniez na angielskim forum na ktorym jestem zarejestrowany i tam odpowiedz byla jednoznaczna - T.h.b.  ;)
Co do zoltej plamki to nie jestem pewny co o tym sadzic, cytat ze strony glownej na temat T.h.b. mowi: "Na ogół też nie posiada żółtej cętki na głowie za każdym okiem." czyli nie wyklucza ze T.h.b. taka plamke moze posiadac, prawda? Ciekawy jestem co powiedza na ten temat, Twoi znajomi hodowcy?

Wymieniles T.h.hercegovinensis i zainspirowales mnie do poczytania o cechach tego podgatunku, niestety nie ma tego wiele, wiekszosc stron rozroznia tylko dwa podgatunki; T.h.h. i T.h.b. Udalo mi sie jednak znalezc temat dotyczacy roznic miedzy T.h.b. a T.h.hercegovinensis. Roznica polega na ksztalcie gornych krawedzi tarczek piersiowych, w przypadku T.h.b. sa to linie proste (zdjecie 1) w przypadku T.h.hercegovinensis krawedzie te ukladaja sie w ksztalt litery "U" (zdjecie 2).

Biorac pod uwage powyzsze wskazowki to pada jednak na T.h.b. :) ....tylko ta plamka za okiem troche bruzdzi :)
Zeby zagadka byla jeszcze bardziej skomplikowana to dodam ze Niunka przyjechala do UK z fermy na Sloweni....czyli dokladnie tam gdzie w naturze wystepuje T.h.hercegovinensis  ???

 

Dodano 04.07.2010, 22:25:37 pm
Teraz doczytalem jeszcze ze u T.h.h. ksztal tarczek piersiowych rowniez uklada sie w litere "U" czyli chyba jednak TESTUDO HERMANNI BOETTGERI
« Ostatnia zmiana: 04.07.2010, 22:25:37 pm wysłana przez grabson »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: T. h. hermanni vs T. h. boettgeri?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.07.2010, 00:03:32 am »
Ja z kolei popytałem na niemieckim forum i tam jednoznacznej odpowiedzi nie było. Co prawda co niektórzy typowali na Testudo hermanni boettgeri, ale gwarancji nikt mi nie dawał.... Przyznam szczerze, że ja sam jeszcze nigdy nie widziałem T.h.b. z żółtą plamką policzkową i chyba właśnie to trochę zbija mnie z tropu..., a nawet jeśli plamka ta też niekiedy występuje u T.h.b, to nie jest ona tak intensywnie żółta, jak u Testudo hermanni hermanni, gdzie jest ona jedną z głównych cech tego podgatunku.

Dlatego zasugerowałem, że Twój żółw może należeć do Testudo hermanni hercegovinensis, do dosyć "nowego podgatunku", który posiada cechy zarówno T.h. hermanni, jak i T.h.boettgeri. Nie wiem tylko, czy poprawne jest zaliczanie T.h. hercegovinensis, do "nowego (trzeciego) podgatunku", bowiem wiele osób jest zdania, że różnice w wyglądzie pomiędzy T.h.boettgeri, a T.h.hercegovinensis są tak minimalne, że od razu zalicza ten drugi do podgatunku T.h.b. Z resztą jeśli chodzi T.h.herc. to jest on ciągle jeszcze badany, choć już teraz pojawiły się spekulacje, że może być on właśnie krzyżówką między T.h.hermanni, a T.h.boettgeri. Na ile przypuszczenia te okażą się prawdziwe, to czas zapewne pokaże...

W każdym razie żółwie z "podgatunku" Testudo hermanni hercegovinensis są jeszcze mniejsze niż T.h.hermanni. Pochodzą z rejonów Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, w tym między inny właśnie też i ze Słowenii! Ich pancerz jest o wiele ciemniejszy niż u T.h.b., a żółta plamka policzkowa o wiele mniej wyrazista niż u Testudo hermanni hermanni. Kolejną cechą, która wyróżnia T.h.herc. jest brak trójkątnej tarczki, przy obu tylnych łapkach, a więc inaczej niż u Testudo hermanni boettgeri (-tutaj na zdjęciu widać to bardzo dobrze: żółte koło a w nim trójkątna tarczka zaznaczona na czerwono jako cecha charakterystyczna dla Testudo hermanni boettgeri http://www.villa-testudo.de/index.php?id=28 ).

Natomiast jeśli chodzi o cechy wspólne pomiędzy T.h.hermanni, a T.h.herc. to są to bez wątpienia pasy na plastronie, które to u obu podgatunków są ciągłe i mocno czarne. Ale i również wspomniana przez Ciebie "dziurka od klucza" nad tarczką ogonową jest cechą charakterystyczną obu podgatunków, przez co nierzadko są one wzajemnie mylone, szczególnie jeśli ma się do czynienia z młodymi osobnikami.

Trochę to jednak dziwne, bo biorąc pod uwagę cechy zewnętrzne Testudo hermanni hercegovinensis można dojść do wniosku, że bardziej przypomina on Testudo hermanni hermanni, niż Testudo hermanni boettgeri, a mimo wszystko zaliczany jest do tego drugiego podgatunku. Ale widocznie są jeszcze jakieś inne cechy, które o tym zadecydowały... Tak czy siak, temat wydaje się ciekawy, bo tak jak mówisz Twój żółw stał się swoistą zagadką.... ;) Myślę jednak, że to tylko kwestia czasu, kiedy ją rozwiążemy... :D
   
 

Dodano 05.07.2010, 08:42:18 am
Dzisiaj dostałem kolejne odpowiedzi odnośnie identyfikacji podgatunku Twojego żółwika i chyba rzeczywiście wszystko wskazuje raczej na to, że należy on do Testudo hermanni boettgeri. Napisała mi mianowicie między innymi moja starsza koleżanka,- która sama od przeszło 30 lat hoduje żółwie greckie z podgatunku T.h.b -, że masz na pewno też T.h.b. Na to wskazuje nie tylko brak "dziurki od klucza", czy też układ szwów na plastronie, ale i mniej wyrazista żółta plamka policzkowa, która z biegiem czasu u Twojego żółwia zaniknie. Czarne pasy na plastronie też ponoć bardziej się "rozmyją" i "przerzedzą", tak jak ma to właśnie miejsce u Testudo hermanni boettgeri. Także idąc tym tropem, wszystko by się zgadzało i wyjaśniało wiele rzeczy... Ja osobiście informacje od niej traktuje za jak najbardziej wiarygodne, bo jest to osoba z wieloletnim doświadczeniem mająca co roku dziesiątki młodych żółwików T.h.b., oczywiście z własnej hodowli ;)
« Ostatnia zmiana: 05.07.2010, 08:42:18 am wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Odp: T. h. hermanni vs T. h. boettgeri?
« Odpowiedź #4 dnia: 05.07.2010, 10:15:06 am »
Dzisiaj dostałem kolejne odpowiedzi odnośnie identyfikacji podgatunku Twojego żółwika i chyba rzeczywiście wszystko wskazuje raczej na to, że należy on do Testudo hermanni boettgeri.

Taka opcja jest chyba najbardziej prawdopodobna, T.h.herc. raczej nie wchodzi w gre nie tylko z uwagi na ksztalt tarczek piersiowych, nasza Niunka posiada bowiem trojkatna tarczke kolo tylnych lapek kolejna ceche charakterystyczna dla T.h.b.

Wydaje mi sie ze zagadka rozwiazana, teraz tylko poczekac kilka lat zeby zobaczyc jakie rozmiary nasze zolwiatko osiagnie bo jesli nalezy do T.h.b. to powinna byc dosyc duza tym bardziej ze wyglada na dziewczynke :)

Z Testudo hermanni hercegovinensis jest dokladnie tak jak mowisz, naogol jest zaliczany do podgatunku T.h.b. choc niektore strony wymieniaja juz trzy rownorzedne podgatunki. Nigdzie natomiast nie czytalem ze powstal on z krzyzowki rasy zachodniej i wschodniej, co wydaje sie bardzo pradopodobne jako ze obszar jego wystepowania lezy dokladnie pomiedzy obszarami wystepowania T.h.h. i T.h.b.

Ciesze sie ze zagadka rozwiazana, nie byloby to moze takie wazne gdyby nie fakt ze chcialbym naszej malej dokupic towarzysza w przyszlym roku wiec zgodnosc gatunkow jest conajmniej pozadana.
Duzo sie nauczylem o rozpoznawaniu gatunkow zolwi greckich, jesli ktos potrzebuje pomocy to chetnie pomoge, jestem pewny ze Witia rowniez  ;) a temat jest naprawde interesujacy
« Ostatnia zmiana: 05.07.2010, 10:18:08 am wysłana przez grabson »