Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:16:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli  (Przeczytany 18078 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« dnia: 09.07.2009, 14:42:38 pm »
Witam serdecznie na tym jakze pomocnym forum :)
Od tygodnia jestem szczesliwa posiadaczka slicznego zolwika "Kapsel" Zakupilam go od prywatnego hodowcy w Berlinie (koles sprzedawal go z zalem w sercu ) jak do niego dzwonilam to odnioslam wrazenie ze robi wszystko by mnie zniechecic np. opowiadal jakie warunki musi miec ze jest dosc drogie urzadzenie terrarium itd. No ale jednak przekonal sie do mnie gdy dotarlam do niego na miejsce :)
Polecil mi bardzo ciekawa lekture ktora mozna poczytac na internecie (jesli zna sie niemiecki) mowil ze ta strone zalozyl jego przyjaciel ktory opisal wszystko o tych zolwiach z wlasnego doswiadczenia metoda prob i bledow... ( Tipps für die Haltung von Landschildkröten von der Villa-Testudo )
Ok przejdzmy do sedna... Duzo sie tu juz naczytalam ale chetnie poznam jakies wskazowki dotyczace wlasnie mojego gatunku zolwia.Jesli ktos ma takiego jak ja bardzo prosze o jakies cenne rady i uwagi... Oczywiscie zolwik ma 2 lampki UVB i ta druga jak ja nazywacie "lustrzanka"ma wydaje mi sie duze terrarium100/50/35cm
Na dniach planujemy z mezem zrobic dla niego wybieg niestety tylko na balkonie ale zawsze to lepsze niz nic.Chce kupic kwiatki zeby zolwik mial dziennie swierze roslinki w tym prosba o wymienienie tu paru przetestowanych roslinek. Oczywiscie zolwik dostaje dziennie zieleninke z lasu ale dzis np moja corcia sie rozchorowala i nie jestem w stanie wyjsc z domu zeby mu cos swierzutkiego przynesc wiec takie dolniczkowe roslinki bylyby super... Ok tyle na poczatek pozniej moze watek sie rozwinie.
Acha i chce dodac pare fotek byscie ocenili (fachowym okiem) czy z moim kapselkiem wszystko ok :)

http://img35.imageshack.us/img35/7218/sdc10271s.jpg

http://img440.imageshack.us/img440/9916/sdc10269.jpg


A tu sie nie stresowac tym co ma jako podloze bo to byl pierwszy dzien jak go przywiozlam juz dawno ma to zmienione
http://img5.imageshack.us/img5/1816/02072009102.jpg


http://img200.imageshack.us/img200/8523/02072009101.jpg


Ok to by bylo na tyle bardzo prosze o jakies rady i pozdrawiam

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #1 dnia: 09.07.2009, 14:50:05 pm »
No ale jaja,
Witam Kapsla! Mój żółwik też się nazywa Kapsel ( możesz go zobaczyć w dziale "nasze żółwie") i jest żółwiem greckim:) Mój żółw również pochodzi z NIemiec ;D ;D

Witam na forum :D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #2 dnia: 09.07.2009, 14:54:43 pm »
 ;D No swietnie moj zolwik zostal juz tak "ochrzczony" zanim go kupilam a koles oznajmil ze to raczej bedzie ona (60%) no ale trudno kapsel mi sie podoba i tak zostanie :P
a tak z ciekawosci ile za niego dales?
Dzieki za powitanie :)

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #3 dnia: 09.07.2009, 14:57:16 pm »
No mój był dość drogi, gdyż kupiłam go w sklepie zoologicznym, mam na niego EURO CITES, kosztował 600zł. Natomiast na dniach przybędą do mnie jeszcze dwa maluchy :)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #4 dnia: 09.07.2009, 15:04:40 pm »
No to sporo ja dalam za niego 100E i tez mam CITES mialam go isc zameldowac jutro ale mi nie wypali bo coreczka chora. Apropos moze ktos sie orientuje ile kosztuje takie zameldowanie zolwia?
Swietnie ze przybeda ci jeszcze dwa.Ja tez myslalam o tym by dokupic jakiegos "przyjaciela" dla kapselka bo wydaje mi sie ze jest smutny gdy na niego nie patrzym i tak staram sie kazda wolna chwile spedzac zagladajac do niego ale ciagle tam siedziec nie moge ale jak tak zaczelam tu czytac to raczej ludzie odradzaja pisza zeby miec jednego. A jak juz to ze trzeba je oddzielac od siebie td. Wiec chyba bedzie biedak musial byc sam

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #5 dnia: 09.07.2009, 15:37:34 pm »
No ja z kolei w wielu miejscach i od paru osób słyszałam, że wręcz przeciwnie- warto mieć kilka...Dlatego właśnie ja się zdecydowałam na powiększenie gromadki ;D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #6 dnia: 09.07.2009, 15:50:22 pm »
No i masz je razem w jednym terra? Nie gryza sie? Ale to chyba nie wolno mieszac gatunkow i moga byc tylko samice razem ? Tylko jak w takim mlodym wieku jak moj (roczny) mam poznac plec ... Oh nie wiem co o tym myslec ... Chetnie bym dokupila drugiego ale nie wiem czy wolno czy nie wolno trzymac je razem :(

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #7 dnia: 09.07.2009, 16:05:52 pm »
Ale ja nie będę miała dwóch różnych gatunków razem. Ja będę miała same greki. A jeśli chodzi o trzymanie razem jednej płci to- po pierwsze jest za wcześnie na stwierdzenie, po drugie- ja o tym nie słyszałam. Może chodzi o dorosłe żółwie, by samce nie zamęczały samic? Nie wiem, może ktoś jeszcze się wypowie?

W każdym razie mi doradziła doświadczona hodowczyni greków.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #8 dnia: 09.07.2009, 16:08:16 pm »
Hej Anett,

masz bardzo ładnego żółwika. Tak się składa, że znam niemiecki bardzo dobrze, i strona którą Ci polecił hodowca jest również dobrze mi znana - należy ona do moich ulubionych  ;) Tak w ogóle to fajnie, że do nas trafiłaś. Dzięki temu uda Ci się z pewnością uniknąć kilku błędów, jakie ludzie najczęściej popełniają hodując żółwie lądowe.

Oczywiscie zolwik dostaje dziennie zieleninke z lasu ale dzis np moja corcia sie rozchorowala i nie jestem w stanie wyjsc z domu zeby mu cos swierzutkiego przynesc...

Żebyś nie musiała codziennie biegać na łąkę czy do lasu nazbieraj więcej roślin polnych, następnie zrasz je wodą, włóż do jakiegoś większego worka, bądź reklamówki (z małymi dziurkami w celu wymiany powietrza) i wstaw do lodówki. Dzięki temu będziesz miała codzinnie świeże roślinki. W lodówce wytrzymują one spokojnie tydzień czasu ;)

Ja za swojego jednego żółwia zapłaciłem w sklepie zoologiczym (w Wiedniu) przeszło 130 euro, a za drugiego bezpośrednio od hodowcy już tylko 70 euro. Oba oczywiście mają papiery ze zdjęciami. Wydaje mi się, że żółwie greckie są w Polsce droższe niż np. w Niemczech bądź Austrii, bo nie są tak popularne, jak stepowe, przez co trudniej je zdobyć.

Pomimo iż żółwie są z natury samotnikami to jednak czują się one najlepiej w małych grupkach. Nie każdy oczywiście może sobie na to pozwolić, chociażby ze wzgl. na miejsce. Ja sam mam dwa żółwie i póki co żadnych z tego tytułu powodów do zmartwień.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #9 dnia: 09.07.2009, 16:32:13 pm »
No i masz je razem w jednym terra? Nie gryza sie? .... Chetnie bym dokupila drugiego ale nie wiem czy wolno czy nie wolno trzymac je razem...

Zwierzęta czasami trudno jest wyczuć, także gwarancji nie ma żadnej, bo albo przypadną sobie do gustu, albo nie. Jeśli chodzi o żółwie, to konflikty powstają najczęściej pomiędzy dorosłymi już osobnikami (podczas okresu godowego), a nie pomiędzy maluchami. Wiadomo, że grupa składająca się z 3 samców i 1 samicy, będzie zdecydowanie mniej zgodna, niż ta, która posiada "model": 3 samiczki i 1 samiec.

Niestety dobranie takiej grupy jest możliwe tylko z podrośniętymi już żółwiami, a nie maluszkami, gdzie nie do końca jest wiadomo jakiej są płci. Ja przykładowo odczekałem, aż wyjaśni się płeć mojego żółwia, aby móc dokupić osobnika (też już podrośniętego) płci przeciwnej. Dzięki temu udało mi się stworzyć parkę. Moje żółwie są jeszcze młode. Póki co nie ma żadnych konfliktów i mam nadzieję, że tak pozostanie. Myślę, że wojen raczej nie będzie bo samczyk nie będzie miał z kim walczyć o względy wybranki. Jeżeli jednak zacznie on ją lub ona jego męczyć to wtedy coś wymyślę. Na razie póki co nie martwię się na zapas. A jak zdecyduję się na kolejnego żółwia, to tylko na samiczkę.

 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #10 dnia: 09.07.2009, 17:11:52 pm »
Witia moze tymoglbys mi powiedziec ile trzeba zaplacic za zarejestrowanie zolwika?
Wiesz co do kilku zolwikow to u mnie kwestia kasy to nie problem. problem dla mnie jest to zeby moj maluch czu sie dobrze po prostu nie chce zeby stala sie mu krzywda ze strony innego zolwika.ale skoro mowicie ze macie po kilka zolwikow razem to chyba jest juz to przetestowane i nie ma jakichs wiekszych przeciwskazan do tego bym mogla dokupic mu "kumpla"
a z jedzonkiem w lodowce juz wytestowalam i spokojnie moznadac na drugi dzien.Wlasnie zjadl "resztki" ze wczoraj i czeka wyglodnialy na mojego meza az mu ttam cos dorzuci swierzego bo o suchym to nawet myslec niechce :D

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #11 dnia: 09.07.2009, 23:44:11 pm »
Widzę, że jesteś z Berlina?! Ile tam kosztuje i (czy w ogóle) rejestracja tego niestety nie wiem. Jutro myślę będę coś na ten temat wiedział więcej, także jak się tylko czegoś dowiem to dam Ci znać  ;)

... ale skoro mowicie ze macie po kilka zolwikow razem to chyba jest juz to przetestowane i nie ma jakichs wiekszych przeciwskazan do tego bym mogla dokupic mu "kumpla"

Nikt nie zagwarantuje Tobie, że żółwie będą się dobrze rozumiały. I tak najczęściej nie zwracają one na siebie uwagi traktując się często jak przeszkody. Dopóki są małe nie ma z tym najmniejszego problemu. Problem może pojawić się w momencie gdy masz np. jedną dorosłą samiczkę i dwóch dorosłych samców - wtedy może dochodzić do potyczek.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #12 dnia: 09.07.2009, 23:48:29 pm »
O, kurcze, ale ładny ten Kapsel  :)
..........................................................
Trzymanie razem to nic strasznego, trzeba dać bardzo duże terrarium dla żółwi i być wyrozumiałym dla nich za ich ewentualne kłótnie i przepychanki. A jak jest duże terra, to jeden będzie tu, a drugi tam i tyle. A i molestowanie seksualne nie jest znowu tak częste ( i straszne :)) jak się o tym mówi. Wszystko, moim zdaniem, zależy od wielkości wybiegu i terra.
..........................................................
Czy razem czy osobno?-te zwierzęta nie są chyba stadne z natury, a więc raczej nie cierpią na brak towarzystwa, choć na pewno urozmaiceniem byłoby dla nich pogadać/pokłócić się z drugim. Uważam, że nuda w małym i monotonnie wyposażonym terrarium jest dla nich gorsza niż brak kolegi.
« Ostatnia zmiana: 09.07.2009, 23:51:41 pm wysłana przez Basia »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #13 dnia: 09.07.2009, 23:54:48 pm »
Basiu lepiej bym tego nie ujął. Podpisuję się pod tym co napisałaś  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #14 dnia: 10.07.2009, 00:04:59 am »
Witia, a Ty zawsze dobrze mówisz :).