Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:07:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli  (Przeczytany 18087 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #15 dnia: 10.07.2009, 08:45:55 am »
:) Witia na pewno sie go rejestruje bo koles ktory dal mi papiery (CITES) powiedzial ze pojdzie go za pare dni wymeldowac i zebym ja go zameldowala.
A co do dwoch malych zolwikow chyba zrobie ankiete kto jakby postapil ;)
A tak z innej beczki to co z ta skorupka maluszka? Czy wy ja jakos pielegnujecie? Bo na moj rozum jesli ma dobrze dobrana diete, wapno (tu prosba zebyscie napisali jak czesto mu to kruszyc do jedzonka) i UVB to chyba nie trzeba go niczym smarowac chociaz ja polewam go troszke woda przy zraszaniu ziemi i stwierdzam ze to lubi bo wystawia lebek jak tylko umi ajak kapnie mu na glowke to sie nie chowa wiec raczej to lubi (oczywiscie robie to sporadycznie konewka dla dzieci :P )
I jeszcze jakze wazne dla mnie pytanie co z tymi witaminami? Podawac czy nie?
Bardzo wam wszystkim dziekuje za cenne rady  ;D

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #16 dnia: 10.07.2009, 09:21:03 am »
:) Witia na pewno sie go rejestruje bo koles ktory dal mi papiery (CITES) powiedzial ze pojdzie go za pare dni wymeldowac i zebym ja go zameldowala.

To, że się żółwia rejestruje to ja wiem. Nie byłem tylko pewien czy coś się w Niemczech za to płaci, ale dowiedziałem się właśnie, że rejestracja jest bezpłatna. Wchodzisz na stronę www.berlin.de i tam masz wybór poszczególnych urzędów dzielnic (Bezirksmat)- wybierz tą w której mieszkasz. Następnie przechodzisz do administracji (Verwaltung), stamtąd do Urzędu Środowiska i Natury (Amt für Umwelt und Natur) - dział: podwładza dla ochrony natury... (Untere Behörde für Naturschutz und Landschaftspflege http://www.berlin.de/ba-pankow/verwaltung/aun/artenschutz.html). Żółwia możesz również zarejestrować elektronicznie, porzez e-mail http://www.berlin.de/ba-pankow/verwaltung/aun/artenschutz-vordruck.php  ;)

Czy wy ja jakos pielegnujecie? Bo na moj rozum jesli ma dobrze dobrana diete, wapno (tu prosba zebyscie napisali jak czesto mu to kruszyc do jedzonka) i UVB to chyba nie trzeba go niczym smarowac

Dokładnie tak. Jeśli żółwiowi nic nie brakuje, ma ładny pancerz (a Twój taki ma) to nie smaruje się go niczym. Co do wapnia to nie musisz kruszyć go żółwiowi do jedzenia. Włóż do terrarium sepię i niech on sam decyduje ile tego pierwiastka potrzebuje. Jak będzie miał na niego ochotę to sobie sam coś tam z tej sepii pogryzie. Niech się przyzwyczaja do sepii od małego  ;)

Z witaminami to tak jak z pancerzem. Podaje się je najczęściej wtedy, gdy zwierzę ma jakieś braki spowodowane ubogą dietą lub jakąś chorobą np. przy awitaminozie. Z tego co piszesz wnioskuję, że Twojemu żółwiowi niczego nie brakuje, a więc na Twoim miejscu witamin bym mu nie podawał.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #17 dnia: 10.07.2009, 10:13:49 am »
Bardzo ci dziekuje za tak wyczerpujaca odpowiedz na temat rejestracji.Ale tak sobie mysle ze lepiej tam isc osobiscie bo dostane pieczatke a tak elektronicznie to raczej nic nie przysla do domu :(

Powiem tak ze ta sepia jakos nie za bardzo byla przez Kapsla ruszana. Tydzien minol a on jej nie ruszyl.Facet w sklepie powiedzial zeby mu ja kruszyc jak jej nie bedzie chcial jesc wiec tak robie tylko nie wiem jak czesto bo nie chce mu zaszkodzic.Jestem zdania ze jak sie juz za cos brac to rozsadnie  albo wcale...
A co do witamin no to mam nadzieje ze daje mu to czego potrzebuje na dniach mam zamiar kupic pare roslin ( Petersilie, Petunie,Kapuzinerkresse,Ringelblume,Aloe,Thymian,Rot-Klee )Nie wiem tylko czy to wszystko teraz kwitnie czeka mnie wycieczka po Obi :P
Wczoraj kupilam basilikum ale ani na nia spogladac nie chce :D

A z innej beczki to ogladnelam twoje terra i musze przyznac ze jest super i tez chce taki kamien plaski wiec gadaj zaraz gdzie go kupiles i jaki jest drogi ?
I widzialam ze masz tez trawke wysiana to mnie tez interesuje jaka kupiles.Moje terra jest stopniowo robione w kolejce teraz jest wlasnie kora i taki slodki "wodopoj"

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #18 dnia: 10.07.2009, 12:30:32 pm »
Tego się właśnie obawiałem, że żółw nie będzie za bardzo chciał jeść sepii. Moje też są bardzo wybredne i też z początku na nią niechętnie spoglądały. Z biegiem czasu jakoś się jednak do niej przekonały, choć teraz też nie jedzą jej za często. Może wynika to po prostu z tego, że nie potrzebują aż tyle wapnia?! Wychodzę bowiem z tego założenia, że same muszą też wiedzieć co im potrzeba a co nie.

Inna sprawa z takim malutki żółwikiem, jakiego masz Ty. On może nie mieć jeszcze tyle siły w szczękach, aby dobrać się do twardej sepii. Ja też moim żółwiom jak były małe rozkruszałem sepię nad jedzeniem. Powiem szczerze, że nie mam pojęcia jak się ją powinno prawidłowo dawkować. Ja ją w każdym razie podawałem chyba 2-3 razy w tygodniu.

Co do roślin, to pamiętaj, że większość z nich jest regularnie w sklepie nawożona. Wiele z nich spełnia bowiem funkcje  dekoracyjne, a nie konsumpcyjne. Innymi słowami są one w pierwszej kolejności przeznaczone aby nacieszyć oko, a nie żołądek  ;) Roślin nawożonych nie należy podawać żółwiom!

Żółw raczej nie będzie jadł aloesu i tymianku (a także rozmarynu, szałwii, bazylii, lawendy itp.). Rośliny te możesz mu posadzić w terrarium bądź na wybiegu w celach dekoracyjnych.  Ja mam u siebie np. rozmaryn.

Kamień do mojego terrarium kupiłem w sklepie zoologicznym. Kosztował on jakieś 5 euro. Myślę, że w tak dużym mieście jak Berlin też coś znajdziesz. Trawka własnoręcznie wykopana nad Dunajem ;) Nie wiem tylko jak długo ona pożyje bo rzadko kiedy się ona w terrarium przyjmuje  :-\
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #19 dnia: 10.07.2009, 12:45:13 pm »
Po glebszym przemysleniu masz racje te roslinki na bank sa czyms pryskane. No ale w takim razie co polecasz do uprawy domowej? Moze kupie jakies roslinki i sama wyhoduje?
Tak na pewno znajde jakis fajny zoologiczny (wlasnie przez taki jeden moje dziecko sie rozchorowalo bo straszne przeciagi a kolejkadluuuuga :( )

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #20 dnia: 10.07.2009, 13:04:39 pm »
Ja w domu nie hoduję praktycznie żadnych roślin, bo nie mam niestety na nie miejsca, poza Gooliwoog- roślinę tę znajdziesz w prawie każdym sklepie zoologicznym. Żółwie wcinają ją bardzo chętnie. Plus jest jej również taki, że ona bardzo szybko odrasta. Wiem, że malwa hoduje w domu rośliny, więc może ona Tobie coś więcej poradzi. Możesz też ewentualnie tak jak wspomniałaś sama coś wyhodować, zakupić nasiona i je wysiać, np. margaretki, nagietek (dt. Ringelblume), bodziszek (dt. Storchschnabel)..... itp. itd.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #21 dnia: 10.07.2009, 13:16:17 pm »
No tak tez zrobie porozgladam sie za nasionkami bo w sumie tez bedzie przyjemnie patrzec jak tam cos zacznie rosnac ;)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #22 dnia: 10.07.2009, 15:07:47 pm »
Siema Anett, witaj na forum!
Zolwik wyglada bardzo ladnie, sliczne malenstwo ;)

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #23 dnia: 10.07.2009, 16:52:35 pm »
Witaj Malwa  ;)  Dziekuje za powitanie  ;D
 A zolwik............ wiemmmmmm ze sliczny   :P

Offline dagtum

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #24 dnia: 11.07.2009, 13:20:08 pm »
Witam serdecznie,
Śliczny maluch i bardzo podobny do mojego Greka Leona. Wygląda, że są w podobnym wieku  :)
Powodzenia w hodowli i wiele radości z obserwacji!

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #25 dnia: 11.07.2009, 17:46:12 pm »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #26 dnia: 11.07.2009, 18:34:21 pm »
Hej Anett,

ładnie to wszystko urządziłaś, tak naturalnie. Myślę, że jeszcze parę roślinek śródziemnomorskich by się przydało i wszystko już będzie jak na moje oko ok  ;) A powiedz mi, Twoje terrarium jest od góry otwarte czy zamknięte, jaką masz żarówkę UV no i na ile godzin dziennie ją włączasz? 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #27 dnia: 11.07.2009, 18:57:40 pm »
Wiem rozgladalam sie dzis za tymi rslinkami i nic nie znalazlam ciekawego poza tym jak sie idzie z 2-letnim dzieckiem do sklpu to masakra :/

Tz mam tam takie dwie plyty polozone(na 3/4 terra) ktore zamykam rano kiedy zalanczam lampy (o 7rano) i jak sie tam juz troche nagrzeje to sciagam tylko jedna i druga zostaje na caly dzien ktora jest tylko nad lampami czyli praktycznie przeszlo polowa terra jest otwarte. A gasze lampy po mniej wiecej 12-13 godzinach.
A jakie mam te lamy to dokladnie sie nie znam pisze tam ze to firma REPTI GLO 10.0 UVB 26W a ta druga to SUN GLO 50W 
Moga takie byc   ???
A wlasnie co do tej UVB tak sie zastanawiam bo skoro moj zolw chodzi spac juz o 17 i nie wylazi spod ziemi do rana to czy trzeba ja swiecic? No bo co innego ta co grzeje a co innego ta UVB.
Dzis myslalam ze padne ze smiechu gdy rano wstalam.Dziennie Kapsel ma swiecone swiatlo od 7 rano i tak kolo 8 wylazi spod ziemi a dzis troche poszalalam i wstalam dopiero o 8:30 i tak ide do pokoju patrze a ten siedzi pol w dolniczce pol na zewnatrz i tak czeka z mina "moze w koncu zapali mi ktos swiatlo " :D:D:D 

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #28 dnia: 11.07.2009, 20:09:01 pm »
Jak masz pół terrarium otwarte to ok. Jakby by było całe od góry cały czas zamknięte to by nie było dobrze - nie ma wtedy za dobrej cyrkulacji powietrza.

Żarówka  REPTI GLO 10.0 UVB 26W wydaje się być w porządku. Co prawda nie miałem z nią do tej pory żadnych doświadczeń, ale z tego co wyczytałem w internecie to powinna być ok. Nigdzie niestety nie mogę znaleźć zalecanego jej czasu pracy. Ale skoro nic nie piszą to wnioskuję, że nie jest ona aż tak mocna, jak np. (Osram Vitalux 300 W) i pewnie powinna pracować prawie przez cały dzień. Jeśli włączasz ją o 7.00 rano i pracuje ona do 17.00 to spokojnie to żółwiowi wystarczy. Nie musi się ona świecić po tej 17.00, kiedy żółw idzie już spać - 10 godzin to i tak dużo. Jak na moje oko to i 8 godzin by wystarczyło, ale tak jak mówię nic konkretnego w internecie na temat czasu jej pracy nie ma. Tak na marginesie to Ci dla pewności powiem, że wszystkie żarówki UV zużywają się z biegiem czasu i pomimo iż świecą, to nie wytwarzają już tyle promieni UV, co na początku. Dlatego zaleca się ich wymianę, średnio co pół roku. Ta druga żarówka, czyli SUN GLO 50W to promiennik ciepła. Z tego co widzę to wytwarza ona nawet dodatkowo promienie UVA - to bardzo dobrze :D I tutaj podobnie jak przy promienniku UVB, jeżeli żółw chodzi prawie codziennie już po 17.00 spać, to bym i tą żarówkę wyłączał. Jak tylko jednak zauważysz, że aktywność żółwia podczas dnia się wydłuża, to możesz wtedy również i automatycznie wydłużyć czas pracy promiennika ciepła.

Zakup sobie najlepiej takie urządzenie (dt. Zeitschaltuhr / koszt ok. 10 €), które steruje pracą lamp. Dzięki temu lampy u żółwia będę się same zapalały i również same gasiły - to bardzo wygodne, jak nie możesz do domu wrócić na czas, żeby w(y)łączyć lampę lub jak chcesz dłużej pospać ;) 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Anett

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Testudo graeca ibera - ogólnie o warunkach hodowli
« Odpowiedź #29 dnia: 11.07.2009, 20:39:14 pm »
Wiem ze te lampy sie wymienia co pol roku bede togo pilnowac juz nawet napisalam se na pudelku kiedy ja kupilam bede to znaczyc tak jak przy wymianie oleju w samochodzie :P
Wiesz ta UVB bede od dzis wylanczac ale ta druga to troche mam watpliwosci  bo boje sie czy czasem zolwik nie pomysli se zeby se w sen zimowy nie zapasc czy cos takiego. Mysle ze bede ja wygaszac o 19 tak jak robilam to do tej pory.
A co do Zeitschaltuhr juz tez o tym myslalam ale to przy nastepnych zakupach   ;D