Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:45:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żabuti Cherry head - wymagania, usposobienie, hodowcy  (Przeczytany 6138 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yeshie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Żabuti Cherry head - wymagania, usposobienie, hodowcy
« dnia: 06.05.2011, 10:55:47 am »
Przygotowuje sie do zakupu zabuta i chce zdobyc jak najwiecej info, aby znalezc zdrowy okaz i zagwarantowac mu optymalne warunki. Chcialbym zbudowac w domu terrarium i przygotowac wybieg w ogrodzie, aby mogl tam przebywac w sloneczne, letnie dni. Chce tez posadzic rosliny, ktore najlepiej mu odpowiadaja.

Zbudowanie w domu terrarium 2x2m byloby wyzwaniem i dlatego mysle o gatunku Cherry head, ktory dorasta ponoc do mniejszych rozmiarow. Na co zwrocic szczegolna uwage? Czy sa jakies szczegolne wymagania dietetyczne? Co lubia, a czego nie? Gdzie znalezc sprawdzona hodowle i jak ocenic stan zdrowia kupowanego zolwia?

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żabuti Cherry head - wymagania, usposobienie, hodowcy
« Odpowiedź #1 dnia: 06.05.2011, 17:42:39 pm »
Witaj :) Nie jestem specem, ani znawcą- ale żabutka mam  :P
To są trudne w hodowli żółwie, dorastają do sporych rozmiarów, ale jednak mniejszych niż inne geochelone. Potrzebują wysokiej wilgotności powietrza, ok 80% w górę... Moim zdaniem żółw żabuti, docelowo powinien mieć terrarium ok 2m 2m- to spore zwierzaki, a wiadomo w ciasnocie mogą tyć. Jedynym problemem, przy posiadaniu tego gatunku to wyżej wspomniana wysoka wilgotność powietrza. Terrarium powinno być bardzo gęsto obsadzone roślinami jadalnymi tj. trzykrotka, zielistka itd, ponieważ to gatunek tropikalny i nie przebywa w terenach otwartych. :) Wybrałem akurat tego geochelone, ponieważ bałem się diety zimowej. Mam na myśli wykarmienie np. 10kg sulcaty lub pardalisa, bo o ile nie problem zimą wykarmić malca- to wielkim problemem byłoby nakarmić zdrowo dorosłego żółwia. Jeśli chodzi o dietę żółwia żabuti, jest prościej. Latem sporo żółwiowych ziół i roslin polnych, dodając odpowiednie warzywa i owoce oraz raz w tyg dżdżownicę lub Ślimaka w skorupce. Usposobienie... hmm nie mam pojęcia.  :laugh: Mój jest u mnie jakieś 2 max 3 tyg, ale mogę powiedzieć, że na początku był strasznie nieśmiały, teraz- łazi po całym terra, godzinami moczy tyłem w baseniku lub opala sobie ''plecki'' Nasza forumowa '' Malwa'' ma żółwie żabuti- myślę, że ona mogła by sporo powiedzieć o zdrowiu, lub wskazać na co zwracać uwagę przy kupnie. Od siebie mogę powiedzieć, że należy wybierać żółwia który ma bystre spojrzenie, suchy nosek, nie łzawią mu oczka, nie są opuchnięte, i skorupka wygląda zdrowo :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żabuti Cherry head - wymagania, usposobienie, hodowcy
« Odpowiedź #2 dnia: 10.05.2011, 09:20:28 am »
Cherry head dorasta do 30cm, jest mniejszą odmianą, ale trudniej go dostać.

Offline Yeshie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Żabuti Cherry head - wymagania, usposobienie, hodowcy
« Odpowiedź #3 dnia: 10.05.2011, 13:09:09 pm »
Cherry head dorasta do 30cm, jest mniejszą odmianą, ale trudniej go dostać.

Hej Viktoria. Dzieki za post. Masz moze jakies doswiadczenie w hodowli tego gatunku? Jak najlepiej szukac hodowli, aby trafic na zdrowe okazy?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żabuti Cherry head - wymagania, usposobienie, hodowcy
« Odpowiedź #4 dnia: 10.05.2011, 13:51:07 pm »
Niestety doświadczenia nie mam żadnego, ale swojego czasu byłam bardzo zainteresowana tym gatunkiem, bardzo dużo czytałam na temat ich hodowli.
Tutaj znalazłam oferty sprzedaży. Nie wiem jak się upewnić, że to właśnie Cherry head, chyba trzeba zaufać hodowcy ;) http://aukcjezwierzat.pl/aukcja15162_geochelone-carbonaria-zolw-zabuti-odmiana-cherry-head-.html i tutaj, tylko to nie z Polski: http://www.theturtlesource.com/i.asp?id=225689766&p=Cherry-Head-Red-Footed-Tortoises
I jeszcze jedna fajna stronka na temat hodowli, ale to też po angielksu: http://www.redfoots.com/
 

Dodano 11.05.2011, 15:35:40 pm
Aha i co do hodowcy to najlepiej kupić bezpośrednio od niego. Czyli od tego który te żółwi rozmnożył, a nie kupił od kogoś, nie na giełdzie, nie w sklepie. Najlepie umówić się z hodowcą, pojechać, zobaczyć i wybrać aktywnego żółwika, zwrócic uwagę na nos (czy nie ma wydzieliny), oczka, czy skorupka twarda (jak maluszek to może być jeszcze troche miekka). Zobaczyć w jakich warunkach był trzymany, wypytać o dietę i zobaczyć gdzie trzymani są rodzice :) Jak zobaczysz rodziców to będziesz wiedziała czy możesz się spodziewac Cherry head czy jednak nie.
Hodowców tych żółwi nadal jest niewielu więc pewnie troche minie nim znajdziesz odpowiedniego, ale nie warto się spieszyć w tym wypadku. powodzenia :)
« Ostatnia zmiana: 11.05.2011, 15:35:40 pm wysłana przez Viktoria »