Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 02:16:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znalazłem żółwia  (Przeczytany 11431 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mistico

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: -4
Znalazłem żółwia
« dnia: 06.08.2012, 22:05:08 pm »
Witam wszystkich ;)

Przebywam obecnie w Bośni i Hercegowinie, gdzie podczas spaceru znalazłem żółwia :) Wrzucam fotki :



Mam 4 pytania :)

1. Jaki to gatunek żółwia i ile mniej więcej może mieć lat ?

2. Jakie akwarium będzie dla niego odpowiednie ? (chodzi mi o pojemność [ale nie takie wielkości wanny, bo mieszkam w bloku i ilość miejsca jest ograniczona ... :) ] oraz co w takim akwarium musi być)

3. Czym najlepiej karmić żółwia ? Czy wystarczy go karmić warzywami i owocami oraz karmą ze sklepu zoologicznego ?

4. Po mieszkaniu biegają pies oraz szczur :) Czy któreś z nich może nie polubić żółwia lub na odwrót ? Pies jest malutki :)

Pozdrowienia z Bośni ;)

PS. Kolega kupił sobie parkę malutkich żółwi, zapłacił po 10 euro u jakiegoś przydrożnego handlarza. Też chciałem kupić, lecz z kasą krucho, bo to ostatni dzień, ale na szczęście w drodze powrotnej szczęście się do mnie uśmiechnęło i żółw sam mnie znalazł :)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 06.08.2012, 22:31:39 pm »
Jak na mój gust to samiec greka.

Owoce, warzywa i karma z zoologika raczej odpadają. Generalnie jedyne słuszne jest zielsko.
Może nie tyle akwarium a terrarium (tak mniej więcej ponad metr na metr min) i wybieg byłyby najlepsze.

Żółwik nie jest już maluchem i swoje lata ma (zbyt zależne to od warunków), dodatkowo wygląda nieźle, może nawet do tej pory właścicielem była matka natura.

Moim zdaniem i pies, i szczur nie są odpowiednimi towarzyszami dla gada, niestety nawet jak małe mogą nieźle zaszkodzić gadzinie.

Kilka podstawowych informacji znajdziesz m.in. tutaj -> http://www.terrarium.com.pl/zobacz/testudo-hermanni-zolw-grecki-174.html
« Ostatnia zmiana: 06.08.2012, 22:33:16 pm wysłana przez Dorcia »

Offline evereen

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 7
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 06.08.2012, 22:38:45 pm »
Czlowieku (jezeli naprawde jestes istota myslaca)!!!
Jakim prawem wyrywasz dzikiego zolwia z jego naturalnego srodowiska i chcesz mu zafundowac koszmar zycia w bloku. Dziki zolw nigdy sie do blokow nie przyzwyczai, caly czas bedzie chcial wyjsc z "karceru" jaki mu zafundujesz! Zanim go wypuscisz na podloge (bo na pewno wypuscisz, nie wytrzymasz walenia skorupa w sciany zamkniecia) to poczytaj sobie o przypadku pogryzienia lapek żółwia przez szczura lub zniszczenia skorupy przez psa!!! To chcesz dla niego!!

Zolwie sa chronione, nie wolno ich przewozic przez granice bez odpowiednich dokumentow, zycze Tobie i koledze, zeby dopadlo Was sumienie a lepiej kontrola celna.

A tak przy okazji - dobre rady o hodowli od uzytkownika tego forum (powyzej) w takim przypadku  :o.
Pozdr.

TomaszW

  • Gość
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 06.08.2012, 22:46:35 pm »
 :o :o :o
Skandal!!!! :o :o :o
Tego jeszcze nie było! :o
 :o :o :o
Rozkazuję, tak ROZKAZUJĘ Ci wypuścić tego żółwia na wolność! >:(
Jakim prawem zabrałeś go z naturalnego środowiska? >:(
To zbrodnia przeciwko naturze! >:(

Co do porad Dorci to... chyba nie doczytała wątku do końca i stąd te porady....Przykre... :( :( :(

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 06.08.2012, 22:51:44 pm »
Skoro deklarowana była chęć zakupu to i chęć zatrzymania gada będzie silniejsza. Stąd rady.
Dodatkowo, "delikatne" zwrócenie uwagi na matkę naturę w połączeniu ze wskazaniem na, szczerze mówiąc, trudne minimalne warunki do spełniania było rodzajem stwierdzenia "liczę, że gad jednak wróci na wolność". Nie rozumiem zatem skąd te wielkie oczy?
Ok, moja wina, nie zrozumiałam do końca zdania o ostatnim dniu, a może po prostu myślę innymi kategoriami.

TomaszW

  • Gość
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 06.08.2012, 22:53:17 pm »
A ja mam wrażenie, że nie zdajesz sobie sprawy z tej całej sytuacji... :(

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 06.08.2012, 23:00:14 pm »
"Krzyk" nie zawsze daje oczekiwane rezultaty, ot co.

TomaszW

  • Gość
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 06.08.2012, 23:05:51 pm »
A "porady" owszem?
Szczególnie jak dotyczą zwierzęcia wyrwanego z naturalnego środowiska i łamania prawa....
Przykre....

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 06.08.2012, 23:15:05 pm »
Wytłumaczyłam i przeprosiłam, ale łatwiej jest dokopać jak spokojnie wyjaśnić, prawda? Przy okazji odchodząc od tematu.
Świetny sposób promowania i utrzymywania forum. Brawo!

TomaszW

  • Gość
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 06.08.2012, 23:21:33 pm »
"Dokopać"? :o
Zostawię to bez komentarza!

Wycofuję się z udziału w tym wątku.

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 06.08.2012, 23:22:28 pm »
... z tym "ostatnim dniem" to koles mial na mysli ze jest na ostatnim dniu pobytu w Bosni. Kase co mial to przepuscil i nie bylo go stac na zakup zolwia. A to ze znalazl... to tylko pech dla zolwia- nie pierwszy i nie ostantni w zlych rekach. Niestety.
pozdrawiam ;)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 06.08.2012, 23:29:37 pm »
Jak już pisałam dotarło, ale dla pewności może jeszcze kilka osób potwierdzić.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 07.08.2012, 08:12:44 am »
Powiem tylko tyle - straszne że ludzie to robią.
Jechałam przez B i H - wiem jak wygląda odprawa na granicy celnej z Chorwacją. Podejrzewam że ten chłopak chce żółwia przewieźć w bagażu w luku autobusowym... No chyba, że jedzie swoim samochodem, a tu straż celna przetrzepie mu auto i oby te żólwie znalazła.

Kary są bardzo surowe za takie coś, bo żółwie są pod ochroną.
Pewnie sie juz nie dowiemy o dlaszych losach tych biednych gadzinek...
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 07.08.2012, 09:35:31 am »
Pamiątka z wakacji :( Mam nadzieję,że jednak żółw zostanie zwrócony naturze. A z drugiej strony strach pomyśleć ile takich gadzinek przyjeżdża do nas jako tani gadżet z wczasów! Jeszcze wczoraj opalał się w pięknym słoneczku a dziś jest wsadzony na podłogę i wcina sałatę. Brak słów.

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Znalazłem żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 07.08.2012, 09:46:36 am »
Mam nadzieje, że Chorwaci tak Ci tyłek przetrzepią, że prędko z tej Bośni nie wrócisz, A co najważniejsze gadzina zostanie w swoim naturalnym środowisku.
 

Dodano 07.08.2012, 09:54:05 am
Jeżeli zdążysz to jeszcze przeczytać, to sugeruje Tobie i koledze zostawić żółwie na miejscu. Właśnie poszła cyna do Chorwackich służb granicznych.
 

Dodano 07.08.2012, 10:02:29 am
Pozwoliłem sobie zadzwonić do panów: http://www.granpol.gov.ba/kontakt/?cid=3,1,1
« Ostatnia zmiana: 07.08.2012, 10:02:29 am wysłana przez barto_nt »