Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:10:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?  (Przeczytany 8233 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline bobrat

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« dnia: 16.09.2014, 19:29:45 pm »
Dzień dobry, dzisiaj znalazłem żółwia w studzience przy domu i bardzo proszę o pomoc przy określeniu gatunku. Nie zrobiłem lepszych zdjęć, bo żółw uciekał i mocno syczał jak chciałem go podnieść a nie chciałem go stresować :)
https://plus.google.com/photos/109516381247528473387/albums/6059718552925970577?authkey=CKeQoK6v0sn-WQ

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« Odpowiedź #1 dnia: 16.09.2014, 19:47:13 pm »
Faktycznie mało go widać - ale wydaje mi się, że na jednym zdjęciu widać czerwony pasek na łebku - to byłby wtedy żółw czerwonolicy. Jeśli nawet nie - to na pewno któryś z pozostałych podgat. Trachemysów (żółtolicy, żółtobrzuchy). Potrzebne by były zdjęcia całego łebka, łap i spodu.

I co z nim? Wyjąłeś go z tej studzienki? Zamierzasz zatrzymać? Może Twój sąsiad w okolicy ma oczko wodne a w nim takie żółwie i ten mu zwiał i wpadł do Twojej studzienki. Bo dorodny jest i skorupę ma b. ładnie wysklepioną.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline bobrat

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« Odpowiedź #2 dnia: 16.09.2014, 20:23:10 pm »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Jak na razie żółw został do jutra w studzience bo doszedłem do wniosku, że lepiej mu będzie na ziemi niż na betonie a ma tam trochę żab, ślimaków i jaszczurek to może coś zje. Niestety nie mam warunków żeby trzymać tak dużego żółwia (ok. 25cm) w akwarium ani nie mam sadzawki.  Postaram się jutro popytać sąsiadów i może znajdzie prawowitego właściciela.  Doczytałem się, że jest to gatunek inwazyjny i jego hodowla podlega rejestracji w takim wypadku jeśli nikt się nie znajdzie to gdzie można go oddać?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« Odpowiedź #3 dnia: 16.09.2014, 21:16:07 pm »
Jeszcze woda mu potrzebna. Na lądzie marne szanse, żeby jadł.
Popytaj - bo najlepiej jakby się okazało, że zwiał z oczka i ktoś go szuka.

Owszem - to gat. inwazyjny, podlegający rejestracji i wymagający świadectwa legalności pochodzenia.
A skąd jesteś? Może doradzimy jakieś miejsce gdzie będzie go można oddać w razie jakby się właściciel nie znalazł.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline bobrat

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« Odpowiedź #4 dnia: 17.09.2014, 19:23:05 pm »
Niestety żaden sąsiad żółwia nie miał, ale wieść poszła dalej. Wsadziłem go do starego zbiornika na wodę ze studni, który musiałem odkopać i napełnić wodą. Do środka dałem płaską deskę żeby miał gdzie wyjść i kilka kamieni. Pytanie tylko czy musi mieć czystą wodę bo przy napełnianiu woda się wymieszała ze starymi osadami no i czym go karmić?

Co do Twojego pytania to jestem z Pszczyny. Może znajdzie się w okolicy ktoś chętny na adopcję ?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« Odpowiedź #5 dnia: 18.09.2014, 12:34:08 pm »
Szkoda..:(

Woda lepiej żeby czysta była, chyba że masz po prostu jakiś muł na dnie tego zbiornika gdzie go wsadziłeś.

On będzie jadł np. żywe ryby zarówno hodowlane (np. karaś), jak i złapane w stawie, ślimaki (wodne i lądowe - byle w skorupie), dżdżownice, muchy i inne owady, różne kupne robale - typu mączniak, drewnojad, rośliny wodne. Zjedzą też mniejsze ptaki - np. kurczaki, mysie oseski - ale to raczej nieprzyjemny widok.
Można spróbować trochę mięsa drobiowego, filety rybne lub całe, niewielkie rybki ze sklepu.

W Twojej okolicy akurat - wiem, że takie żółwie przyjmują np. w Krakowie, Kielcach, znam też staw pod Włocławkiem.
W pobliskich miastach są oddziały Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - możesz tam jeszcze przedzwonić i zapytać, czy mają warunki na przyjęcie żółwia ozdobnego.
http://www.toz.pl/?menu=jednostki&wybor=wojewodztwami&wybrano_wojewodztwo=12
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« Odpowiedź #6 dnia: 20.09.2014, 20:10:10 pm »
I co z żółwiem?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sp_inka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« Odpowiedź #7 dnia: 20.09.2014, 22:35:08 pm »
Szkoda..:(

Woda lepiej żeby czysta była, chyba że masz po prostu jakiś muł na dnie tego zbiornika gdzie go wsadziłeś.

On będzie jadł np. żywe ryby zarówno hodowlane (np. karaś), jak i złapane w stawie, ślimaki (wodne i lądowe - byle w skorupie), dżdżownice, muchy i inne owady, różne kupne robale - typu mączniak, drewnojad, rośliny wodne. Zjedzą też mniejsze ptaki - np. kurczaki, mysie oseski - ale to raczej nieprzyjemny widok.
Można spróbować trochę mięsa drobiowego, filety rybne lub całe, niewielkie rybki ze sklepu.

W Twojej okolicy akurat - wiem, że takie żółwie przyjmują np. w Krakowie, Kielcach, znam też staw pod Włocławkiem.
W pobliskich miastach są oddziały Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - możesz tam jeszcze przedzwonić i zapytać, czy mają warunki na przyjęcie żółwia ozdobnego.
http://www.toz.pl/?menu=jednostki&wybor=wojewodztwami&wybrano_wojewodztwo=12



A gdzie w Kielcach "przyjmują" żółwie i czy ewentualnie można od nich również adoptować gadzinkę? Chociaż dopiero dziś trafił do nas pierwszy żółwik, już się w nim zakochałam i wiem że z czasem będę chciała przygarnąć jeszcze jednego i zamiast kupować myslę, że moglibyśmy adoptować.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znalazłem żółwia, pytanie o gatunek?
« Odpowiedź #8 dnia: 21.09.2014, 00:26:27 am »
Egzoterarium w Kielcach - przyjmuje.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ