Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 23.04.2024, 08:29:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci  (Przeczytany 38694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #30 dnia: 10.03.2010, 17:05:09 pm »
Jest piękny i niezły z Niego aparat.A co do starych właścicieli - byłam pewna, że tak będzie i będą dzwonić i prosić o zdjęcia.Dobrze ,że Go do słuchawki nie musisz podać.
Wygląda na to,że Mu spasowałaś  ;)
Chyba ciężko tak też zamknąć Go teraz od razu na jakiejś małej powierzchni. To chyba byłaby kara dla Niego.
Trzeba by powoli, drobnymi kroczkami. Tak jak ze zmianą pokarmu. Jeśli ktoś miał tyle wolności ... należy się wstawić w Jego położenie. Tam u tych ludzi miał wszędzie żarówki zainstalowane. Jak Go tak od razu ograniczysz dostanie jakiejś depresji.
Ten żółw jest nauczony żyć pomiędzy ludźmi. I nie mówię, tu o tym co powinno być, bo to wiemy wszyscy tutaj. Tylko o sytuacji zastanej przez Nilę. Każdy pragnie być wolny. To naturalna potrzeba , brak ograniczeń.
Powiększyłabym Mu to stare terrarium,dużo, bardzo dużo.Tyle ile to możliwe. Może faktycznie pomyślałabyś o większej ilości wtedy oświetlenia dla Niego.
Ta kostka Trixi - to wapno. A wiesz czym się żywił? Czy chodził na jakieś wizyty kontrolne do weterynarza ?
Gdzie się załatwiał ( to też naturalna potrzeba ), na podłogę ? Czy miał jakieś podłoże ?
W życiu nie zawsze wszystko da się tak prowadzić , jak w podręcznikach. Czasem trzeba użyć intuicji.
Alicja

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #31 dnia: 10.03.2010, 18:42:37 pm »
Piękny żółwik!!! Ja się nie mogę doczekać kiedy moja Stefanka będzie taka duża. A wiesz może ile ten żółw waży?
Stefanka

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #32 dnia: 10.03.2010, 19:02:53 pm »
Odpowiadam- Jadł zieleninę, chwasty, ulubiony jest mlecz, natka rzodkiewki, liscie buraków, dyni, W zimie lubi pekińską, rukolę, suszoną pietruszkę. Ogólnie mówili, że byli ostrożni z jego dietą i nie dawali owoców. U weta był ostatni raz 3-4 lata temu. Załatwia się gdzie popadnie. Ja nie mam wagi, ale oni mówili, że 3,4 kg.
« Ostatnia zmiana: 10.03.2010, 19:12:40 pm wysłana przez Nila »

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #33 dnia: 10.03.2010, 19:09:55 pm »
Widać,że był Ich "oczkiem w głowie". Jestem za tym ,żebyś wszelakie zmiany jakie byś chciała jednak dokonać - były stopniowe.
Powodzenia  :)
Alicja

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #34 dnia: 10.03.2010, 19:28:48 pm »
Rzeczywiście piękny :) Wydzielimy mu nowy temacik.

Kostka Trixie to może być sepia, bo ta firma robi taką produkuje:

http://www.zoologiczny.sklep.pl/product_info.php?ref=2&products_id=2589
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #35 dnia: 10.03.2010, 19:42:37 pm »
To dieta przyzwoita. Dobrze, że owoców nie dawali.
Od wiosny posiej mu w ogrodzie trawę - one bardzo lubią taką świeżą i młodą - taki duży zółwik powinien działać jak mała, samoprzenośna kosiarka..:)

Jak nie byli jakiś czas u weta to przydało by sie zawieźć kupę do badania i w razie potrzeby podać środek na odrobaczenie - jak jadł zieleninę z zewnątrz to mógł coś złapać - takie zabiegi to standard po sezonie letnim. Pastę na odrobaczenie podasz mu sama - jak ma apetyt to wystarczy to na jedzenie włożyć.

Nila - tak sobie myślę i myślę o tym Twoim terra - dostęp musi być - to pewne. Kryjówkę, basen z wodą i miskę z żarciem można ustawić niedaleko krawędzi - żeby było łatwo wyjąć. Żeby jeszcze ułatwić dostęp można np. jedną ściankę zrobić rozbieraną z desek - lub wyjmowaną z płyty lub pleksy.
I jeszcze jeden pomysł - o ile by stało na ziemi, to możesz ułożyć w nim parę większych, płaskich kamieni i jak potrzeba posprzątać - to po prostu wejść do środka i stanąć na tych kamieniach.
Tak - czy siak terro Ci potrzebne z 2 powodów - dla zdrowia żółwia i dla wyglądu Twojej podłogi - bo jesli będzie po niej chodził i załatwiał się gdzie popadnie, to za moment jej nie domyjesz.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #36 dnia: 10.03.2010, 20:12:04 pm »
Ta kostka trixie to wapno, ale i sepie robią. Nad mieszkaniem żółwia to się zastanowić trzeba porządnie jak w końcu zrobić, bo nie mogę ciągle zawracać sąsiadowi gitary ( trochę mi już głupio). Trawę na ogródku mam, ale nie mam niestety chwastów- tylko taki sztuczny trawnik. Pamiętam, że kiedyś widziałam nasina mieszanki traw polnych. spróbuję coś takiego znaleźć, no i jakieś kwiatki co szybko rosną.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #37 dnia: 10.03.2010, 20:19:20 pm »
No tak ładny trawnik nie za bardzo.Ja już pokupiłam trochę nasion - tylko wiosna się rozmyśliła i dała nogę :D
Co do podłogi - to będzie kiepsko. Może połącz oba terraria do siebie. Jedną ściankę rozbieraną byłoby dobrze zrobić.
Sąsiad porządny kumpel,no jeszcze potrzebny jest. Dobrze ,że taki jest.  :)
Alicja

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #38 dnia: 10.03.2010, 20:30:40 pm »
Z traw nadaje sie praktycznie każda mieszanka - mogą być i tawy z iławy. Popatrz na skład - lepiej jak jest więcej życicy i wiechliny, a mniej kostrzewy.
Możesz posiać do tego kończynę. Z kwiatów świetnie się nadają: malwy, nagietek, stokrotki, fijołki, bratki - zaraz powinny być sadzonki w ogrodniczych, a nasionka kupisz w każdym markecie. Możesz też kupić większego hibiskusa.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #39 dnia: 11.03.2010, 17:27:24 pm »
albo w nowym terra po prostu zrób odsuwane szybki
Pozdrawiam Jakub

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #40 dnia: 12.03.2010, 12:57:33 pm »
Wiecie co jeszcze nie podjęłam decyzji, ale myślę mu zrobić terro na podłodze. Bez kładki tak jak miał, ale z otwieraną furtką. Zmierzyłam, że on potrafi przejść 6m w 39sek. Nie mogę go tak po prostu zamknąć. On musi się wylatać i nabić trochę km na liczniku. Myślę też, że z biegiem czasu jak się bardziej poznamy to dostosuję terro do tego co on lubi i może będzie tam więcej siedział. Narazie 1-2 h łazi, potem idzie pod lampy na też 1-2 h i trochę przekima, potem znowu biega itd. Jest ciekawski, wścibski, pełen energii. Jutro będzie tydzień jak go mam i tylko raz nie poszedł spać do swojego domku. Alicja ma rację, że wszelkie zmiany mogę wprowadzać stopniowo. To ja powinnam się dostosować, a nie on.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #41 dnia: 12.03.2010, 13:14:09 pm »
no może być ale musisz odpowiednio zabezpieczyć podłogę bo mam nadzieje że tam też będzie miał odpowiednie podłoże
Pozdrawiam Jakub

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #42 dnia: 12.03.2010, 16:13:00 pm »
Tzn. nie wiem czy zrozumiałam,cały pokój to terrarium będzie?  :o
( Wiecie co, tak całkiem szczerze - to może jednak mój żółwik mnie lepiej niech przeżyje,rany ile to pracy ! A potem to muszę taką dobrą duszyczkę znaleźć  ;) )
Stopniowo - to mi właśnie chodziło,żeby powoli ,dobrowolnie zachęcany był do terrarium.Nie ,że w klatce Go zamykamy od razu i naraz koniec swobody. Bo by cierpiał.
Ale to Nila sama decyduje przecież. Jakby tak ogrzewanie podłogowe było..
Może skrzynie ustawić z podłożem, na tym podłożu resztę i po montować żarówki.Kupić takie lampy opuszczane w dół.Kupić nawilżacz,higrometry,termometry i resztę urządzić jak w terrarium - pokoju. Jeśli Nila ma takie możliwości lokalowe.
Bo jednak ta podłoga będzie zniszczona,jak się na nią wciąż będzie załatwiał.
To jednak bardzo duży, ruchliwy żółwik i dużo miejsca Mu potrzeba.
Może ktoś ma już takie duże i coś podpowie ze swojego doświadczenia.Jak najrozsądniej to rozwiązać.
( ale cały pokój terrarium - to już jest apartament   ;) )
Alicja

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #43 dnia: 12.03.2010, 16:55:48 pm »
Nie do konca Aluniu mnie zrozumialaś. On musi sie wybiegać, bo jest ęnergiczny. Nie mogę z całego pokoju zrobić terro. Mogę mu zrobić podobnie jak miał. Im dłużej go znam tym bardzie wiem i czuję, że on sie nie nadaje do więzienia. Jest przyzwyczajony do swobody.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw lamparci
« Odpowiedź #44 dnia: 12.03.2010, 17:19:47 pm »
No to jest to zmartwienie jednak  :(
Też miałabym dylemat. Co jest mniejszym złem.
Nie lubię takich decyzji podejmować.
Ale przypomniał mi się ten przypadek z misiem - co niedawno k.Przemyśla się zjawił i był do ludzi przyzwyczajony , poszedł do jakiegoś sadu na jabłka.Jakoś tak to było.
Ponoć z Ukrainy,z hodowli zwiał.Najpierw chcieli Go puścić luzem,do lasu,ale stwierdzono,że On już tam nie może i nie da sobie rady.Budują Mu potężny wybieg.Narazie jest w Zoo.Żółw to nie niedźwiadek,ale o podobny problem chodzi.  :(
Alicja