Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:34:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci - trudność hodowli  (Przeczytany 13915 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mohini

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Żółw lamparci - trudność hodowli
« dnia: 22.01.2010, 14:36:49 pm »
Witam.Mam okazję kupić żółwia lamparciego.Chciałam się dowiedzieć czy trudna jest jego hodowla.Może ktoś posiada i mógłby się podzielić doświadczeniami :D

Offline helix2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: -4
  • Mam żółwia stepowego.
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #1 dnia: 22.01.2010, 15:22:15 pm »
Po 1. Poszukaj opisu
Po 2. Tak jest trudny w hodowli oraz duży.
Dajesz żółwiowi sałatę? - ty jedz wodnisty papier.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #2 dnia: 22.01.2010, 16:18:53 pm »
Nie jest bardziej trudny niż inny gatunek zółwia. Posiadam 2 takie zółwie i nie mam z nimi problemów. 
Fakt tylko, że dorasta do dużych rozmiarów. Może nie będzie to taki gigant jak w warunkach naturalnych ale do 40 cm może urosnąć.

Jak duży jest żółw którego chcesz kupić i ile mu możesz zapewnić miejsca (tzn. jakie duże terra, wybieg letni). Te żółwie szybciej niż stepki, czy greki rosną więc trzeba od razu kupić większe terra.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #3 dnia: 22.01.2010, 17:22:21 pm »
Hej, dokladnie mosisz to sobie przemyslec, bo jak juz Ankan napisala moze byc puzniej problem z miejsem w mieszkaniu , no chyba ze mieszkaz w domku jednorodzinnym i mogla bys zapewnic mu w przyszlosci wybieg i jakas fajna ocieplana budke do ktorej mogla bys wstawic lampy itp . Zawsze warto poszukac pelnych informacji o danym gatunku za nim sie zdecyduje na zakup . Lamparcie slyna z duzego apetytu , i czym wieksze tym bardziej zarloczne, bedzie z tym rowniez problem jesli nie masz ogrodu w ktorym mogla bys siac jedzenie. Ale nie sa one trudniejsze w utrzymaniu jak inne zowie , moze troszke bardziej delikatne , potrzebujace wyzszych temp. , ale wszystkiego idzie sie nauczyc ,grunt zeby to robic przed zakupem zolwia a nie po. ;)

Offline Mohini

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #4 dnia: 22.01.2010, 17:22:59 pm »
Jak duży jest żółw którego chcesz kupić i ile mu możesz zapewnić miejsca (tzn. jakie duże terra, wybieg letni). Te żółwie szybciej niż stepki, czy greki rosną więc trzeba od razu kupić większe terra.
____________________________________________________________________________________________________________

Długość skorupy to 7 cm. Z miejscem to nie będzie problemu tylko mam małe dzieci i nie wiem czy nie zaszkodzi żółwikowi jak go od czasu do czasu wypuszczę na dywan lub na zewnątrz. Czy faktycznie są one takie wrażliwe na zmianę temperatur? Ankan a jak długo masz te żółwie?
« Ostatnia zmiana: 22.01.2010, 17:25:27 pm wysłana przez Mohini »

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #5 dnia: 22.01.2010, 17:26:18 pm »
Zolwie i dzieci NIE NIE ! szczegulnie male , sa to gady a nie gryzonie , nie lubia byc dotykane , podnoszone , ale to tylko moje zdanie, jesli uwazasz ze bedziesz w stanie sie nim opiekowac to spoko, ale jako zwierze dla dzieci absolutnie sie nie nadaje.

Offline Mohini

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #6 dnia: 22.01.2010, 17:31:29 pm »
Zolwie i dzieci NIE NIE ! szczegulnie male , sa to gady a nie gryzonie , nie lubia byc dotykane , podnoszone , ale to tylko moje zdanie, jesli uwazasz ze bedziesz w stanie sie nim opiekowac to spoko, ale jako zwierze dla dzieci absolutnie sie nie nadaje.

Oczywiście nie jako maskotka dla dzieci.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #7 dnia: 22.01.2010, 18:05:03 pm »
Po dywanie, panaelach, kafelkach żołwia się nie puszcza w ogóle. Żadnego.
Na zewnątrz (tzn. na dwór) możesz - latem jak temp. powietrza wynosi min. 25 stopni.

7 cm to maluszek - może mieć coś w okolicach roku, nie więcej niż dwa. Te są szczególnie wrażliwe na zbyt niską/wysoką temperaturę, niską/wysoką wilgotność i przeciągi.
Jak nie miałaś dotychczas do czynienia z żółwiami to szukałabym większego osobnika.

I nie wiem - czy przy małych dzieciach nie lepiej poczekać z zakupem, jak dzieciaki podrosną. Bo żołwia dotykać nie będą mogły - po pierwsze dlatego, że mogą mu zrobić krzywdę, a po wtóre żołw przenosi różne choroby m.in. salmonellę i dzieciak sie może zarazić.

Czy faktycznie są one takie wrażliwe na zmianę temperatur? Ankan a jak długo masz te żółwie?

Owszem - nie tolerują skoków temperatur. W nocy nie mniej niż 22. Inaczej z rana nie chcą wstawać.

Jednego mam 1,5 roku, a drugiego 9 miesięcy.


CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #8 dnia: 22.01.2010, 19:40:01 pm »
Malwa, ty nie wywyższaj żółwi lamparcich ponad gryzonie jeśli idzie o małe dzieci w domu.
Bo małe dzieci zamęczą jedno i drugie. I tylko kot może od nich uciec i na szafę wskoczyć.

Ja staję tu w obronie gryzoni będących maskotkami dla dzieci. I mocno gorąco wzywam żółwiowych forumowiczów do równego traktowania pet'sów.

(tylko nie mówcie mi, że wszystko od rodziców zależy itp., itd. bo to by było nie na temat :D )

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #9 dnia: 22.01.2010, 22:12:03 pm »
Mi się wydaje że dzieci i żółw nie wykluczają się nawzajem. Oczywiście podstawą jest żeby żółw miał terrarium z którego nie będzie wyjmowany a dzieciom zostanie wytłumaczone że żółw to nie zabawka. Ja też mam żółwia lamparciego i jest to cudowny gad. Zastanów się jednak poważnie czy będziesz miała miejsce dla niego. Za kilka lat będziesz miała sporego żółwia. Jeden dorosły osobnik żółwia lamparciego będzie potrzebował przestrzeni ok 2x3m. Czy masz tyle miejsca w domu na terrarium lub ogródek w którym możesz zrobić wybieg?
Stefanka

Offline helix2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: -4
  • Mam żółwia stepowego.
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #10 dnia: 23.01.2010, 09:27:40 am »
Lepiej sobie kup żółwia stepowego - jest super :laugh: ^-^
Dajesz żółwiowi sałatę? - ty jedz wodnisty papier.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #11 dnia: 23.01.2010, 09:41:14 am »
O każdym żółwiu można powiedzieć, że jest super i każdy gatunek żółwia ma swoich faworytów ;D. Natomiast, jak już pisali poprzedni forumowicze- wybór zależy od możliwości zarówno przestrzennych, jak i finansowych.  :)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #12 dnia: 23.01.2010, 13:24:23 pm »
zależy czy możesz sobie pozwolić na drogiego żółwia bo lamparci zawsze droższy niż step czy grek
Pozdrawiam Jakub

Offline helix2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: -4
  • Mam żółwia stepowego.
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #13 dnia: 23.01.2010, 13:33:10 pm »
Na szreku maluch lampart kosztuje 80cm - ale to nic bo gwieździsty lub promienisty (nie pamiętam) kosztuje 2500 :o :o
Dajesz żółwiowi sałatę? - ty jedz wodnisty papier.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw lamparci - trudność hodowli
« Odpowiedź #14 dnia: 23.01.2010, 13:42:33 pm »
Witam.Mam okazję kupić żółwia lamparciego.Chciałam się dowiedzieć czy trudna jest jego hodowla.Może ktoś posiada i mógłby się podzielić doświadczeniami :D

Witaj. Gatunek piękny, strasznie pociągający z uwagi na docelowe rozmiary ale jednocześnie z tego samego wzgledu i z racji wymagań klimatycznych moim zdaniem bardzo trudny i wymagający.

Młode są bardzo wrażliwe, niejednokrotnie padają, nie aklimatyzują się. Dorosłe dorastają do dużych rozmiarów i wprawdzie to nie problem na teraz ale trzeba liczyć się z tym że genetycznie taki żółw ma zaprogramowane by stac się kilkudzieisęcicentymetrowym gigantem. Wówczas potrzeby jest im spory wybieg, dobrze nasłoneczniony. A w porze jesienno-zimowej spore wiwarium wielkości pokoju, ogrzewanie i oswietlenie - tylko drogie i prądożerne lampy rtęciowe.

Ich dieta musi w dużej mierze składać się z różnorodnych gatunków traw. Nie toleruja też zbyt wilgotnego podłoża. Trzeba im zasymulować warunki sawannowe co jest niezwykle trudnym wyzwaniem.

Owszem te wszytkie lata starań, kosztów i wyrzeczeń i przy odrobinie szczęścia zrekompensuje Ci po latach piękny przechadzający się ogrodem osobnik i naprawdę jest wtedy na czym oko zawiesić i jest to niebywała atrakcja mieć takiego domownika. Ale domownik to niezwykle wymagający.

Ja ogólnie uwielbiam gatunki afrykańskie, chyba najbardziej ze wszystkich. Drugie z gigantów - sulkatki jak i mnijesze ale wg mnie cudowne angulatki z RPA i ich dalecy kuzyni - g.yniphora.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU