Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:55:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw śródziemnomorski  (Przeczytany 6111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Reti

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Żółw śródziemnomorski
« dnia: 20.03.2008, 15:47:28 pm »
Witam,
Dziś byłam w sklepie zoologicznym, gdzie znalazłam żółwie śródziemnomorskie. Wyglądały zupełnie jak stepowe, ale może się mylę. Kosztowały 690 zł. Chciałabym się dowiedzieć czegoś na temat tego gatunku.
O dziwo wyglądały one bardzo dobrze. Nie miały piramidek. Nawet nie widziałam u nich sałaty, ani warzyw. Były karmione czymś co przypomina mi wysuszone krewetki (O___o') i sama nie wiem, co mam o tym sądzić. Terrarium miały ewidentnie za małe, a była w nim na wierzchu kora i siano, a pod spodem drobne kamyczki. To chyba niezbyt dobrze, ale wg. mnie i tak miały tam w miarę dobrze.
Z góry dzięki za pomoc :3.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw śródziemnomorski
« Odpowiedź #1 dnia: 08.04.2008, 11:37:26 am »
Ciężko w zwięzły sposób scharakteryzować ten gatunek, ponieważ istnieje co najmniej kilka, a niektórzy wyróżniają nawet kilkanaście podgatunków tego żółwia, które mocno różnią się obszarem występowania. Nawet poszukując informacji warto zawęzić obszar poszukiwać do danego podgatunku np. testudo graeca ibera, ponieważ wtedy można znaleźć bardziej precyzyjne informacje.

Ogólnie gatunek ten zamieszkuje obszary od północnej Afryki aż po Bliski Wschód a także częściowo Bałkany.

Jest dość łatwy do odróżnienia od żółwia stepowego bo w przeciwieństwie do niego ma bardziej wysklepiony karapaks i inne ubarwienie. Znacznie bardziej podobny jest do niego żółw grecki.
Być może widziałaś jednak stepowe?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU