Żółwie lądowe > Gatunki

Żółw stepowy - podgatunki

(1/4) > >>

Viktoria:
Wyróżnia się w tej chwili 3 podgatunki żółwia stepowego - Testudo horsfieldii:
•   Testudo horsfieldii horsfieldii
•   Testudo horsfieldii kazachstanica
•   Testudo horsfieldii rustamovi

W artykule pozostawiam dodatkowy podgatunek - Testudo horsfieldii baluchorium, aczkolwiek najprawdopodobniej nie istnieje.
Samce żółwia stepowego mają znacznie dłuższy i grubszy ogon niż samice oraz nie dosrastają do tak dużych rozmiarów. Długość życia żółwi tego gatunku ocenia się na ok 60lat.
Charakteryzują się posiadaniem czterech pazurów na każdej łapce.

t.h. baluchorium:
(Większość źródeł nie uznaje w tej chwili tego podgatunku. )
Karapaks - jego sklepienie ma podkład jasno żółty i bardzo duże, czarne plamy. Głowa i nogi są jasno brązowe i czarne.

Wielkość:  samica: 20cm, samiec: 18

t.h. horsfieldi: Skorupa jest spłaszczona a z  tyłu pancerza można zaobserwować stromy spadek. Pancerz jest okrągły, szerokość i długość niemalże ta sama. Karapaks koloru brązowo-zielonkawego. Tarczki na karapaksie posiadają proministy wzór.  Na pierwszej tarczce (vertebralia) od strony głowy posiada guzek, wypukłość.
  Forma zachodnia:
spłaszczony i gładki karapaks (który sprawia wrażenie bardziej okrągłego w porównaniu do innych podgatunków) wzdłuż środka czarne znaki na tle jasno brązowych lub brązowo-oliwkowy lub na kolorze oliwkowo-żółtym. Głowa i nogi są koloru popielato-brązowego.
Wielkość:   23cm samice, 20 samce

  Forma wschodnia:
Karapaks ubarwiony intensywnym kolorem pomarańczowym i ma wyraźne plamki lub kropki. Głowa i nogi częściej  koloru brązowego.
Wielkość: samice 20 cm, samce 18cm.

t.h. balduchorium i t.h. horsfieldi zamieszkują  piaszczyste lub gliniaste stepy, obrzeża pustyń lub okolice  trawiaste. Są aktywne od kwietnia do lipca.  Kopią głębokie nory (do 2m), gdzie spędzają czas spoczynku zimowego. Latem korzystają z nor unikając zbyt wysokich temperatur. Zapadają w sen letni spowalniając metabolizm, ponieważ w tym okresie brakuje wody oraz pożywienia.
t.h. baluchorium można spotkać na obszarze Baluchistanu, natomiast t.h. horsfieldi w Armenii, Azerbejdżanie, Kirgiskanie, Tadżykistanie, Iranie, Afganistanie i Pakistanie do zachod. Xinijang w  Chinach.


t.h. kazachstanica:
Karapaks wydaje się trochę bardziej skrzywiony (falisty) niż przy pozostałych podgatunkach.  Jest też bardziej płaski, ma kształ okrągły - dlugość i szerokość mają podobny wymiar. Z tyłu karapaksu stromy spadek. Brak promienistych wzorów na karapaksie, jest on żółto - czarny, często symetryczny. Na plastronie występują czarne, rozmazane plamki. Głowa i nogi są ciemne.
Zamieszkuje Kazachstan, Turkmenie, Uzbekistan. Można go spotkać na terenach górzystych, na polach i wydmach. Preferuje chłodniejsze środowisko niż inne podgatunki. Aktywne są od maja do września, nie zapadają w sen letni.
Kopią głębokie nory - do 3 metrów, w których spędzają zimę.
Wielkość: 21cm samica, 18 cm samiec

t.h. rustamovi:
Karapaks wydaje się trochę bardziej płaski, węższy i dłuższy niż  u innych podgatunków. Pancerz jest przede wszystkim koloru czarnego z żółtymi obramowaniami. Na pierwszej tarczce (vertebralia) od strony głowy posiada guzek, wypukłość. Głowa i nogi są również koloru czarnego lub brunatnego.
Wielkość: samice 17cm, samce 15cm




Pierwsze publikacje o podgatunkach:
•   T. h. horsfieldii (Gray, 1844) – Afghanistan/Pakistan i Centralna Azja
•   T. h. kazachstanica Chkhikvadze, 1988 – Kazakhstan/Karakalpakhstan
•   T. h. rustamovi Chkhikvadze, Amiranschwili & Atajew, 1990 – południowo-zachodni Turkmenistan


Bibliografia:
Niestety nie jestem w stanie podać wszystkich źródeł, bo informacji szukałam już dawno i wiele z tych adresów jest nieaktualnych.
http://www.kurthralf.de/  - sprzed kilku lat, niestety adres nieaktualny
http://reptile-database.reptarium.cz/species?genus=Testudo&species=horsfieldii
http://russiantortoise.org/subspecies.htm
http://www.tortoiseforum.org/thread-63800.html

[edycja] 18.03.2014 - Trochę uzupełniłam, jest sporo sprzeczności niestety w opisach w różnych źródłach. Będę szukała dalej nowszych informacji i będę uzupełniała :)
Niestety nie posiadam w tej chwili zdjęć poszczególnych podgatunków, dlatego zachęcam wszystkich do wysyłania zdjęć swoich żółwi stepowych jeśli są z odłowu ( chodzi o zachowanie czystości podgatunku). Może uda się rozszyfrować podgatunek i uzupełnić artykuł :)


Alicja:
Próbuję rozpoznac swojego..kiepsko to wychodzi  ;)
Pozdrawiam

Jakub:
świetny artykuł powinien zostać przyklejony

rainok:
Ja mam tego kazachstanica ..

Alicja:
No świetny.Szczególnie,że nigdzie tego nie można znaleźć. Mój żółwik mi tego pierwszego przypomina,ale z opisu pasuje do ostatniego. Szkoda,że nie ma więcej informacji jeszcze o tym.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej