Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 16:21:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy - podgatunki  (Przeczytany 17284 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Żółw stepowy - podgatunki
« dnia: 17.12.2009, 20:41:57 pm »
Wyróżnia się w tej chwili 3 podgatunki żółwia stepowego - Testudo horsfieldii:
•   Testudo horsfieldii horsfieldii
•   Testudo horsfieldii kazachstanica
•   Testudo horsfieldii rustamovi


W artykule pozostawiam dodatkowy podgatunek - Testudo horsfieldii baluchorium, aczkolwiek najprawdopodobniej nie istnieje.
Samce żółwia stepowego mają znacznie dłuższy i grubszy ogon niż samice oraz nie dosrastają do tak dużych rozmiarów. Długość życia żółwi tego gatunku ocenia się na ok 60lat.
Charakteryzują się posiadaniem czterech pazurów na każdej łapce.

t.h. baluchorium:
(Większość źródeł nie uznaje w tej chwili tego podgatunku. )
Karapaks - jego sklepienie ma podkład jasno żółty i bardzo duże, czarne plamy. Głowa i nogi są jasno brązowe i czarne.

Wielkość:  samica: 20cm, samiec: 18

t.h. horsfieldi: Skorupa jest spłaszczona a z  tyłu pancerza można zaobserwować stromy spadek. Pancerz jest okrągły, szerokość i długość niemalże ta sama. Karapaks koloru brązowo-zielonkawego. Tarczki na karapaksie posiadają proministy wzór.  Na pierwszej tarczce (vertebralia) od strony głowy posiada guzek, wypukłość.
  Forma zachodnia:
spłaszczony i gładki karapaks (który sprawia wrażenie bardziej okrągłego w porównaniu do innych podgatunków) wzdłuż środka czarne znaki na tle jasno brązowych lub brązowo-oliwkowy lub na kolorze oliwkowo-żółtym. Głowa i nogi są koloru popielato-brązowego.
Wielkość:   23cm samice, 20 samce

  Forma wschodnia:
Karapaks ubarwiony intensywnym kolorem pomarańczowym i ma wyraźne plamki lub kropki. Głowa i nogi częściej  koloru brązowego.
Wielkość: samice 20 cm, samce 18cm.

t.h. balduchorium i t.h. horsfieldi zamieszkują  piaszczyste lub gliniaste stepy, obrzeża pustyń lub okolice  trawiaste. Są aktywne od kwietnia do lipca.  Kopią głębokie nory (do 2m), gdzie spędzają czas spoczynku zimowego. Latem korzystają z nor unikając zbyt wysokich temperatur. Zapadają w sen letni spowalniając metabolizm, ponieważ w tym okresie brakuje wody oraz pożywienia.
t.h. baluchorium można spotkać na obszarze Baluchistanu, natomiast t.h. horsfieldi w Armenii, Azerbejdżanie, Kirgiskanie, Tadżykistanie, Iranie, Afganistanie i Pakistanie do zachod. Xinijang w  Chinach.


t.h. kazachstanica:
Karapaks wydaje się trochę bardziej skrzywiony (falisty) niż przy pozostałych podgatunkach.  Jest też bardziej płaski, ma kształ okrągły - dlugość i szerokość mają podobny wymiar. Z tyłu karapaksu stromy spadek. Brak promienistych wzorów na karapaksie, jest on żółto - czarny, często symetryczny. Na plastronie występują czarne, rozmazane plamki. Głowa i nogi są ciemne.
Zamieszkuje Kazachstan, Turkmenie, Uzbekistan. Można go spotkać na terenach górzystych, na polach i wydmach. Preferuje chłodniejsze środowisko niż inne podgatunki. Aktywne są od maja do września, nie zapadają w sen letni.
Kopią głębokie nory - do 3 metrów, w których spędzają zimę.
Wielkość: 21cm samica, 18 cm samiec

t.h. rustamovi:
Karapaks wydaje się trochę bardziej płaski, węższy i dłuższy niż  u innych podgatunków. Pancerz jest przede wszystkim koloru czarnego z żółtymi obramowaniami. Na pierwszej tarczce (vertebralia) od strony głowy posiada guzek, wypukłość. Głowa i nogi są również koloru czarnego lub brunatnego.
Wielkość: samice 17cm, samce 15cm




Pierwsze publikacje o podgatunkach:
•   T. h. horsfieldii (Gray, 1844) – Afghanistan/Pakistan i Centralna Azja
•   T. h. kazachstanica Chkhikvadze, 1988 – Kazakhstan/Karakalpakhstan
•   T. h. rustamovi Chkhikvadze, Amiranschwili & Atajew, 1990 – południowo-zachodni Turkmenistan


Bibliografia:
Niestety nie jestem w stanie podać wszystkich źródeł, bo informacji szukałam już dawno i wiele z tych adresów jest nieaktualnych.
http://www.kurthralf.de/  - sprzed kilku lat, niestety adres nieaktualny
http://reptile-database.reptarium.cz/species?genus=Testudo&species=horsfieldii
http://russiantortoise.org/subspecies.htm
http://www.tortoiseforum.org/thread-63800.html

[edycja] 18.03.2014 - Trochę uzupełniłam, jest sporo sprzeczności niestety w opisach w różnych źródłach. Będę szukała dalej nowszych informacji i będę uzupełniała :)
Niestety nie posiadam w tej chwili zdjęć poszczególnych podgatunków, dlatego zachęcam wszystkich do wysyłania zdjęć swoich żółwi stepowych jeśli są z odłowu ( chodzi o zachowanie czystości podgatunku). Może uda się rozszyfrować podgatunek i uzupełnić artykuł :)


« Ostatnia zmiana: 18.03.2014, 17:09:15 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #1 dnia: 14.02.2010, 13:14:37 pm »
Próbuję rozpoznac swojego..kiepsko to wychodzi  ;)
Pozdrawiam
Alicja

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #2 dnia: 14.02.2010, 15:07:31 pm »
świetny artykuł powinien zostać przyklejony
Pozdrawiam Jakub

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #3 dnia: 14.02.2010, 15:33:37 pm »
Ja mam tego kazachstanica ..

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #4 dnia: 14.02.2010, 15:39:01 pm »
No świetny.Szczególnie,że nigdzie tego nie można znaleźć. Mój żółwik mi tego pierwszego przypomina,ale z opisu pasuje do ostatniego. Szkoda,że nie ma więcej informacji jeszcze o tym.
Alicja

Offline glossopteris

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • zolw grecki (testudo hermanni)
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #5 dnia: 14.02.2010, 15:53:15 pm »
Swietny artykul.
Nie wiedzialem ze tyle zolwi stepowych itnieje! ;)
Bernard

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #6 dnia: 15.03.2010, 20:51:24 pm »
Szczególnie,że nigdzie tego nie można znaleźć.

Racja, szkoda, że informacji na ten temat jest tak niewiele... ale temat bardzo mnie zainteresował, więc obiecuję że kiedy zdobędę więcej danych to się podzielę :P
ciekawe jest to, że uogólnia się 'żółw stepowy żyje tu i tu, na takim i takim podłożu itp' a tak na prawdę co podgatunek to inne warunki. nawet nie każdy zapada w spoczynek letni... bardzo dużo jest różnic, dobrze by było żeby zwróciły na to uwagę osoby posiadające osobniki z odłowu - bo te są 'czyste rasowo', a te rozmnożone w niewoli to raczej mieszańce, bo wątpie żeby ktoś tu pilnował podgatunków... ;) a szkoda.
ciekawa jestem też czy w ich diecie są jakieś większe różnice... w końcu żyją w różnych środowiskach, jakby nie było ;)

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #7 dnia: 15.03.2010, 21:04:56 pm »
Viktorio no właśnie z tych powodów byłam tym bardzo zainteresowana i grzebałam brzydko to ujmująć wszędzie,szukałam wszystkiego o terenach pochodzenia mojej Pięknulki.A kiepsko mi to poszło.. :(  Szkoda,że nie ma opracowań o tym więcej. Wiesz nawet jak chcesz coś  polskiego znaleźć na ten temat - to lipa.Wdzięczna byłabym każdemu co coś sensownego w tym temacie podpowie i wyszuka.
Pozdrawiam  :)
Alicja

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #8 dnia: 15.03.2010, 21:16:54 pm »
no my kiedyś pamiętam z Malwą się zastanawiałyśmy i szukałyśmy, ale tylko na niemieckojęzycznej stronie pojawiła się wzmianka o tym,  i to tyle co tu zamieściłam przetłumaczone. W książkach też raczej rzadko o tym piszą...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #9 dnia: 15.03.2010, 21:24:48 pm »
Niewiem czy znacie badania dotyczące żółwi zamieszkujących rejon Djeiron w Uzbekistanie.
Przygotowałam kiedyś polskie opracowanie tych publikacji:

http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/zolw-stepowy-testudo-horsfieldii/cykl-zyciowy-i-dieta-w-srodowisku-naturalnym

Jest m.in. o zjadanej przez nie roślinności.
Innych badań niestety nie znam, a przynajmniej o ile kiedyś szukałam to nic nie znalazłam.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #10 dnia: 15.03.2010, 21:42:44 pm »
super, można się 'bawić' w dokładniejsze odwzorowywanie naturalnego środowiska, poprzez modyfikacje diety czy spryskiwanie terra (podwyższanie wilgotnośći), zmiany temperatur w danych okresach roku, według tych danych. i tu właśnie dobrze by było wiedzieć coś więcej bo jednak czy to Kazachstan czy chiny czy Iran czy Azerbejdżan to zapewne różnic jest niemało w trybie życia danych podgatunków.
Ciekawy artykuł, Beato, muszę przyznać że nie czytałam go wcześniej

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #11 dnia: 16.03.2010, 05:48:34 am »
To jak uważacie,skoro moja Pięknula wygląda jak baluchorium , a ma kraj pochodzenia Tadżykistan. To zawędrowała tam?  Przewieziono Ją ?
Najpierw nastawiłam się na Tadżykistan, postawiłam,na to ,że 2/3 kraju to góry.Naczytałam się o tamtym klimacie,itd. A potem znalazłam artykuł Viktorii. Ale Baluchorium występuje w Pakistanie. Na takim wydawałoby się ograniczonym wielkościowo terenie.
Więc ? Gatunek się rozszerzył w naturze ? Przeniósł ? Czy Mu w tym pomogli ?
Alicja

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #12 dnia: 16.03.2010, 07:13:35 am »
Chyba pomogli, bo żółwie są trochę leniwe, ale też strategicznie myślą. :)

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #13 dnia: 16.03.2010, 16:21:31 pm »
Moze mi pomozecie, bo ja jakos nie moge mojego Pazurcia nigdzie dopasowac ::) Najbardziej to mi kazachstanca przypomina, ale nie pasuja mi tu nozki-Pazurek nie ma czarnych. Przednie ma koloru brazowego, hmmm, tzn bardziej te luski sa brazowe a skora na przednich i tylinich lapkach jest oliwkowo-zolta, moze z delikatna domieszka szarosci. Wiec juz sama nie wiem...

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw stepowy - podgatunki
« Odpowiedź #14 dnia: 16.03.2010, 16:36:25 pm »
jak dla mnie wschodnia forma th hofsfieldi. kazachstanice są okrąglejsze, mają wyżej wysklepiony karapaks i raczej z niewielkimi wypukłościami, a Twój jest gładziutki na skorupie i dość płaski
oczywiście głowy za to nie daje, ale takie jest moje zdanie  ;)
 

Dodano 16.03.2010, 16:42:24 pm
zmierz jeszcze ile ma cm bo jeżeli to rzeczywiście thh to zachodnia forma (samiec) ma 20cm, a wschodniej 18cm, to też może być pomocna informacja ;)
« Ostatnia zmiana: 16.03.2010, 16:42:24 pm wysłana przez Viktoria »