Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 00:53:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw zawiasowy  (Przeczytany 14133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Żółw zawiasowy
« dnia: 22.09.2010, 15:13:58 pm »
Witam , w przyszłym roku na wiosnę chciał bym zakupić żółwia zawiasowego .
Na razie szkolę się na jego temat ;P
Interesuje mnie jednak ile taki żółw kosztuje średnio w Polsce?
Gdzie można go nabyć w Krakowie ?
Jak utrzymać w zimie temperaturę 26 stopni C nocą .?


TomaszW

  • Gość
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #1 dnia: 22.09.2010, 18:52:29 pm »
To słuszne pytanie. :)
Popieram.
Może malwa ma jakieś doświadczenie?

Fajnie by było, gdyby na tym forum było też trochę informacji o hodowli innych gatunków żółwi. ;)

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #2 dnia: 22.09.2010, 19:19:15 pm »
No liczymy na malwe ;)
I też jeśli są jakieś słuszne uwagi dotyczące hodowli tego gatunku to bym prosił o wypowiedź .

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #3 dnia: 22.09.2010, 22:23:20 pm »
Hej, o zawiasowych szczerze trudno znalesc dobre info. Ja posiadam Bell's hinge-back.
Ogolnie to sa bardzo niesmiale zolwiki, zazwyczaj lubia sie chowac pod jakies wysokie trawy i krzaczki. Jak z samej nazwy wynika skorupa posiada zawias , wiec w razie zagrozenia zolwik potrafi zamknac tyl skorupy. Ja moim podaje raz na jakis czas mysz albo slimaczki, ddzownice tez sa dobre bo podobnie jak zabuti i lesny potrzebuja one troszeczke protein, ale tylko 1-2 w miesiacu. Ogulnie nie ma z nimi tyle zabawy co z testudo ale nie powiem ze maja swuj urok.

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #4 dnia: 22.09.2010, 22:30:40 pm »
No w sieci dużo o nich niema .
A wiesz może ile w Polsce bym dał za takiego cudaka ?  ::)
Podoba mi się ten gatunek , jest taki wyjątkowy dla tego też myślę ,że do wiosny zrobię mu terrarium i zakupie niezbędne przedmioty .
A żółwia kupie dopiero później i planował bym już takiego starszego <mam na myśli 3 letniego +>
Nie mam przekonania do maluchów po tych twoich sulcatach ;(

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #5 dnia: 23.09.2010, 22:44:08 pm »
Rzeczywiście o żółwiach zawiasowych ciężko jest cokolwiek znaleźć (po polsku), ale to chyba dlatego, że jest to gatunek dosyć ciężki w hodowli, a co za tym idzie mało popularny. Ja w sumie oprócz malwy nie znam nikogo, kto by zajmował się tym gatunkiem, a żółwiarzy trochę znam... ;)

W każdym razie żółw zawiasowy jest dla początkujących hodowców raczej odradzany, nie tylko na jego wrażliwość, ale i na warunki, które - w odróżnieniu do greków czy stepków - ciężko jest odwzorować w warunkach domowych.  A chodzi tu głównie o temperatury, jak i wilgotność powietrza, która (dla porównania) podczas lata powinna wynosić aż do 90% i to przez ok. 9 - 10 m-cy w roku. (Pozostałe miesiące to sen zimowy, podczas którego wilgotność powietrza spada do 60 %, a dzienne temp. do 20 C - 25 C). Następną sprawą są (wspomniane już) dosyć wysokie temperatury powietrza, które w sezonie letnim powinny utrzymywać się w granicach 28 C - 38 C, ze spadkiem w nocy do ok. 23 C - 25 C, bo takie właśnie warunki panują we wschodniej i zachodniej Afryce, a więc na teranch występowania żółwia zawiasowego.  

Także z tymi temperaturami to na prawdę jest ciężko, a wiem o czym mówię, bo tak się akurat składa, że mamy obecnie u nas w sklepie dwa żółwie zawiasowe i do tego całą masę techniki, która czuwa nad odpowiednim klimatem w terrarium (i choć i to nie zawsze funkcjonuje tak jak powinno być).

Jak utrzymać w zimie temperaturę 26 stopni C nocą .?

Właśnie między innymi dlatego gatunek ten nie jest łatwy w hodowli.... Musiałbyś zainstalować w terrarium jakieś dodatkowe, mocniejsze promienniki ciepła, bo nie sądzę, żeby jeden dał sobie radę.

Interesuje mnie jednak ile taki żółw kosztuje średnio w Polsce?

W Polsce nigdy nie widziałem, natomiast u mnie w sklepie z papierami (bo gatunek chroniony EU:B) ok. 125 € (a więc cenowo prawie jak greki).
« Ostatnia zmiana: 23.09.2010, 22:46:43 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #6 dnia: 24.09.2010, 06:03:03 am »
Rainok wysoką temperaturę utrzymasz poprzez zastosowanie kabla grzewczego. Kabel wkładasz do terrarium, przykrywasz go szybą i sypiesz podłoże. Co do wilgotności to ok 60-75% w zupełności wystarczy

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #7 dnia: 24.09.2010, 07:02:06 am »
Rainok wysoką temperaturę utrzymasz poprzez zastosowanie kabla grzewczego. Kabel wkładasz do terrarium, przykrywasz go szybą i sypiesz podłoże.

Mi się wydaje, że kabel też tu do końca nie pomorze, no ale wiadomo - teoria często mija się z praktyką. Musiałby wpierw to wszystko zainastalować i zobaczyć, jaki udało stworzyć mu się klimat.

Co do wilgotności to ok 60-75% w zupełności wystarczy

75 % wilgotności w sezonie letnim jeszcze byłoby ok (bo i w naturze wynosi ona ok. 70 - 90%). Natomiast 60% to już stanowczo za mało, no chyba, że w zimie.
« Ostatnia zmiana: 24.09.2010, 07:04:39 am wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #8 dnia: 24.09.2010, 09:08:16 am »
Mam znajomego, który od paru lat hoduje zawiaski. Pomysł z kablem doskonale się sprawdza pod warunkiem, ze nie dopuścimy do przesuszenia podłoża. W tym wypadku należy dwa razy dziennie obficie spryskać terrarium i raz na trzy dni podlać podłoże, ale umiarkowanie.Zamiast kabla można również zastosować specjalny panel grzewczy. Wilgotność na poziomie 90%, a nawet 100% powinna być utrzymywana w przypadku odchowu młodych zawiasków, starszym wystarczy do 75%

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #9 dnia: 24.09.2010, 10:00:14 am »
Za nim sie pobijecie kto ma racje, o ktorych Kinixys piszecie ? Bo jest ich pare i np. erosa bedzie mial inne wymogi jak belliana speki, belliana czy natalensis. Erosa wydaje mi sie ze sa najbardziej wymagajace pod wzgledem wilgotnosci , jak belliana ktore pochodza z okolic Senegalu , Somali . Moje oczywiscie ze lubia wilgotnosc ktory zolw nie lubi, z tym ze okazionalnie ,nie mosza mieszkac jak np, zabutie z blotem w terze.Co innego Erosa ten to nawet wyglada jak lisc i w takich wlasnie mokrych lisciach najlepiej sie czuje , gdzie moje wola trawska.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #10 dnia: 24.09.2010, 21:42:37 pm »
Za nim sie pobijecie kto ma racje, o ktorych Kinixys piszecie ?

Ja miałem cały czas na uwadze Kinixys belliana belliana, bo właśnie te mają największy zasięg występowania i są najczęściej spotykane w warunkach domowych. Poniżej fotki tego gatunku z mojej pracy:

 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #11 dnia: 25.09.2010, 21:57:04 pm »
Śliczne te "twoje" maluchy ;)

Mam pytanie .
Czy w nocy by temperatura była dość wysoka to mógł bym postawić terrarium obok kaloryfera ?

TomaszW

  • Gość
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #12 dnia: 25.09.2010, 22:00:40 pm »
I czy powietrze nie będzie za suche?

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #13 dnia: 25.09.2010, 22:20:44 pm »
Śliczne te "twoje" maluchy ;)

Mam pytanie .
Czy w nocy by temperatura była dość wysoka to mógł bym postawić terrarium obok kaloryfera ?

Kaloryfer nie jest dobrym rozwiazaniem, temperatura bedzie za bardzo skakac , bedzie to strasznie stresowac zolwia i moze mu sie to odbic na zdrowiu. Po za tym zawsze za nim co kolwiek zaczniesz robic poobserwuj temp. w pokoju , nie wiem jak u was ale u mojej mamy to z latwoscia jest z 25+ stopnia w zimie, ale to zalezy od domu i tego czym grzejecie.
Zawsze starj sie utrzymac rownomierny spadek temp. co wieczor tak samo z gaszeniem swiatla , bardzo zle jesli robi sie to na chybil trafil, takie rzeczy zawsze musza byc robione systematycznie .

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw zawiasowy
« Odpowiedź #14 dnia: 26.09.2010, 10:55:29 am »
Dlatego właśnie mówię, że z tymi temperaturami i z tą wilgotnością nie jest tak prosto.... Jednak żółw zawiasowy, to nie grecki czy stepowy... Nie ma co się oszukiwać, jeżeli ktoś decyduje się na żółwia afrykańskiego, to powinien mieć możliwości i przede wszystkim również i finanse to, bo wiąże się to nierzadko z wydatkami jeszcze większymi niż przy naszych europejskich gatunkach. Tutaj na prawdę potrzebna jest już większa technika (nawilżacz powietrza, dodatkowe ogrzewanie, urządzenia do regulacji wilgotności i temperatury....) bo bez tego, to ciężko jest takiemu zwierzęciu zagwarantować warunki zbliżone do naturalnych. Nie mówię oczywiście, że nie jest to niemożliwe! Ale jeśli ktoś decyduje się na hodowlę takiego żółwia, to powinno przebiegać to raczej profesjonalnie, a nie na zasadzie przenoszenia w kółko terrariów, kombinowania, a może tak, a może siak..... - no takie są niestety realia.

Z resztą niech każdy sam oceni swoje możliwości i spojrzy na sprawę czasami i z innej strony. Wziąć żółwia, to w końcu żadna sztuka, ale stworzyć mu odpowiednie warunki to jest nierzadko wyzwanie, któremu niestety większość z nas nie jest w stanie potem podołać.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl