Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 15:45:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stepowy czy grecki? [wydzielony]  (Przeczytany 7396 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ruperto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • żółw grecki (Testudo hermanni)
Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« dnia: 18.07.2008, 19:33:34 pm »
Czy żółw stepowy jest łatwiejszy w utrzymaniu od greckiego, jaki ma wady i czy mu pasuje akwarium o wielkości 160cmx50cmx60cm??

Z góry dzieki
pozdrawiam ruperto

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 18.07.2008, 23:22:12 pm »
Co nieco było tutaj na ten temat:
http://forum.zolw.info/index.php/topic,429.0.html

Ogólnie każdy żółw jest trudny, bo to gad o zupełnie innych potrzebach niż ssaki, a żółw stepowy jest bardzo wymagającym żółwiem. Bardziej poleca się początkującym hodowcom podgatunek wschodni żółwia greckiego - t.h.boettgeri, głownie ze względu na mniej surowe środowisko klimatyczne w którym żyje.

Wymiary które podałeś na terrarium są w zasadzie w porządku, choć im większe tym lepsze. Jeśli jednak nie masz możliwości stworzyć wybiegu na zewnątrz i warunków do zimowania - odradzam zakup żółwia.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline ruperto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • żółw grecki (Testudo hermanni)
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 18.07.2008, 23:38:05 pm »
Miejsce na wybieg mam i to dość spory :) a miejsce do zimowania też. Tylko nie wiem jeszcze jaką kupić grzalkę i i lampę UVB.
pozdrawiam ruperto

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #3 dnia: 19.07.2008, 00:36:44 am »
W takim razie zachęcam do lektury niniejszej stronki  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Sarcia:*

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #4 dnia: 19.12.2008, 14:24:39 pm »
Jabym polecala zolwia stepowego, bo go mam i przywiazalam sie do niego, ale zdania sa rozne... :-\
Sara i Karolek:)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #5 dnia: 19.12.2008, 17:50:12 pm »
A ja wolę Greckie, sama musisz zdecydować, które Ci sie bardziej podobaja.
TUPTUŚ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #6 dnia: 19.12.2008, 18:20:01 pm »
Greckie są jednak łatwiejsze w hodowli niż stepowe, aczkolwiek ich hodowla również do prostych nie należy. Trzeba naprawde to kochać i przykładać się do tego.
Terro jest ok, ale tak jak już Beata powiedziała - wybieg jest bardzo ważny.
Tak więc jeśli masz wybieg, czas na czytanie i uczenie się o gadzie, a potem na zajmowanie się nim, masz niemało oszczędośći (skoro terro masz to z większych kosztów pozostaje tylko UV) to jak najbardziej zachecam do kupna tego wspaniałego zwierzaka :)
Pamietaj że to jest obowiązek na całe życie, więc niech to nie będzie 'słomiany zapał'!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #7 dnia: 19.12.2008, 18:58:46 pm »
Nie zgodzę się że Greki są łatwiejsze w hodowli, powiedziałabym, że wręcz odwrotnie. Greki są delikatniejsze i wrażliwsze np. szybciej przeziębiają się.
TUPTUŚ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #8 dnia: 19.12.2008, 22:37:50 pm »
ja miałam i greka i stepa. mam porównanie. we wszystkich źródlach można wyczytać że stepowe są znacznie trudniejsze w hodowli. greckie są często polecane dla początkujących, z kolei stepowe raczej zadko, jak juz to przez niedoswiadczone osoby.
może i greki są bardziej delikatne, ale nasz kimat jest bardziej zbliżony do ich klimatu niż do klimatu stepów....


może zacytuje frgment z pewnej książki:
"" ..... hodowla następujących gatunków: .... ż gwieździsty, ż. plamisty, ż. stepowy .... z uwagi na osiągalne przez zwierzeta rozmiary z czym wiąże się niezbędna przestrzeń i nakład pracy oraz niepewną przyszłość powinna być zastrzezona tylko dla doświadczonych hodowców. .... pozostają więc 3 gatunki (dla odpowiedzialnych, początkujących hodowców): ż śródziemnomorski (t. greaca), ż. grecki (t. hermani) i ż obrzezony (marignata)."
".....ale i wśród nich są podgatunki trudne w pielegnacji" !!!


no jak kto uważa... ja myśle że najlepsze byłby gatunki niezimujące, zwłaszcz jeśli ktoś ma duży ogród i miejsce na duze terro. takie tropikalne żółwie to mnijszy problem z karmieniem, no może dla niektórych większy.. owoce troche pokarmu zwierzecego. Tyle że wyzsze wymagania środowiskowe - temp i wilgotnosc.

Można by o tym rozmyślać bardzo długo, ale myśle że jest wiele podzielonych zdan na ten temat.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #9 dnia: 20.12.2008, 18:59:59 pm »
Hmm, nie wiem...
TUPTUŚ

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #10 dnia: 20.12.2008, 19:42:35 pm »
Każdy ma swoje zdanie w tym temacie. To co dla jednych jest sufitem, dla innych jest podłogą. Dla mnie stepowe są trudniejsze, a dla XYZ bedą to greckie.
Napwno nie ulega wątpliwości że żółwie te są zupełnie różne i potrzebują odmiennych warunków. Zupełnie różnią się aktywnością (miałem porównanie)
Jeden i drugi potrzebuje zimowania i to nie powinno być problemem w ich porównaniu.
Więcej problemu może być z dietą, choć jak ktos się uprze to i stepowym będzie dawał owoce.
Osobiście uważam że większym wyzwaniem jest utrzymanie/hodowla stepowców, choćby z tego powodu że nawet na wybiegach zewnętrznych trudniej jest o utrzymanie odpowiednio suchego podłoża, co u tego gatunku jest niemal wymogiem, nie wspominając juz o tym że trzeba bardzo powściągliwie podchodzić do kwestii żywienia.
Także czas niezbyt długiej aktywności żółwia stepowego zarówno w dzień jak i w ciągu roku może być co dla niektorych sporym problemem.
Greki to bardzo ładne żólwie, o ciekawszym usposobieniu niż stepowe. Te za to są mistrzami upartości i wspinaczek, co bardzo cieszy oko.



"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Stepowy czy grecki? [wydzielony]
« Odpowiedź #11 dnia: 20.12.2008, 21:18:36 pm »
Każdy gatunek jest na swój sposób trudny. Greki uchodzą za łatwiejsze w hodowli w odniesieniu do Europy od innych gatunków z uwagi na stosunkowo najbardziej zbliżony klimat i biotop.

Ciekawa dyskusja o tym była już kiedyś:
http://forum.zolw.info/ogolny/gatunek-a-trudnosc-hodowli/
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU