Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:29:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Granulaty [wydzielony]  (Przeczytany 9140 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Granulaty [wydzielony]
« dnia: 15.08.2010, 14:17:07 pm »
A mam pytanie co do granulaty był bym wdzięczny jak byście mi doradzili jakiś dobry ponieważ chcę już powoli przyzwyczajać swojego żółwia do suchego a nie chce go truć jakimiś podróbkami

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 15.08.2010, 14:21:20 pm »
Ja nie uznaję granulatów. Dla mnie to tylko zostało stworzone, żeby kasę na tym zarobić. Nawet nieraz skład tych granulatów pozostawia wiele do życzenia... Wolę naturalne karmy i podłoża.
« Ostatnia zmiana: 15.08.2010, 14:27:08 pm wysłana przez Gallad »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 15.08.2010, 19:17:30 pm »
Podzielam zdanie Gallada. Większość dostępnych granulatów na rynku nie nadaje się dla żółwi lądowych w ogóle. Ich skład powoduje bowiem, że wpływają one niekorzystnie na organizm żółwia (zawierają często bardzo duże ilości białka).

Co ci mogę polecić, to ewentualnie granulat firmy Agrobs (Testudo Herbs) lub ZooMed (Natural Grassland Tortoise Food)- te są dla żółwi bezpieczne i zawierają dużo cennego błonnika.

Poza tym dobre są również suszki - suszone rośliny polne własnej roboty lub kupcze ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Marekpro2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 4
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #3 dnia: 15.08.2010, 22:19:11 pm »
Hodowca od którego kupowałem żółwia mówił mi o dobrym granulacie sprowadzanym z Niemiec tylko nie znam nazwy może wiecie jak sie on nazywa i gdzie go można dostać ?

Offline meurycy

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #4 dnia: 16.08.2010, 09:20:56 am »
« Ostatnia zmiana: 16.08.2010, 09:24:56 am wysłana przez meurycy »

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #5 dnia: 16.08.2010, 09:47:15 am »
Agrobs ? http://www.agrobs.de/de/


Tak, to jeszcze się mi też znośne wydaje, gdyż po przeczytaniu ich opisu produktu widzę, że wiedzą że w pokarmie dla żołwia nie powinno mieć białka. Oni o to zadbali a to już dużo ;)  Skład pozostały też nie wygląda mi źle. Trochę przeraża mnie to podejście "100% natury", bo pracowałem kiedyś w pewnej firmie o takiej reklamie...no a oni byli 50:50 naturalni(baza składników naturalna, ale konserwanty sztuczne), ale może to już tylko moje złe skojarzenie... Bardzo dobrze, że są to też zioła. Należy jednak pamiętać, że to dodatek do pożywienia żółwia a nie faszerować go tym non stop, bo np bardzo mu smakuje... Trzeba różnicować dietę, tak jak w przypadku każdego zwierzęcia.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #6 dnia: 17.08.2010, 22:20:24 pm »
Agrobs jest jak najbardziej bezpieczny, ale tak jak susznie wspomniał Gallad każdy granulat powinien być co najwyżej uzupełnieniem diety, a nie jej podstawą.

Ja sam używam niekiedy Agrobs - został mi on polecony na niemieckojęzycznym forum i tam ludzie też są z niego bardzo zadowoleni. 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #7 dnia: 01.11.2010, 21:06:04 pm »
Muszę powiedzieć że przy okazji pisania artykułu, który niebawem powinien ukazać się na stronie wzięłam pod lupę tę karmę ZooMedu i mimo początkowego entuzjazmu chyba jednak wycofam się z pierwszych pozytywnych opinii na jej temat. Bilans składników odżywczych jest ok, natomiast moje zastrzeżenie wzbudził skład. Lista składników jest długa i trudno niektóre z tych nazw przetłumaczyć ale nie wygląda to ani zbyt naturalnie ani nawet tak jakby miało być dobrze wg analizy. Jej skład to dużo różnych produktów zbożowych (co z kwasem szczawiowym?), mnóstwo sztucznych dziwolągów a ziół jak na lekarstwo. Dodatkowo znalazła się tam mocno kontrowersyjny:
Menadione Sodium Bisulfite Complex

http://cats.about.com/od/catfoodglossary/g/menadionesodium.htm 

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #8 dnia: 10.12.2010, 17:57:49 pm »
Witam was wszystkich. Z góry proszę o nie krzyczenie na mnie za to pytanie, ale po prostu zaczęło mnie to nękać. A mianowicie:
Przyszła do mnie paczka ze sklepu internetowego dla królików. Wśród produktów znalazł się również granulat firmy JR Farm - Grainless Complete. Jest to granulat dla królików miniaturowych w 100% wytworzony z ziół. Ja z reguły zwierzakom nie daje śmieci, a ten granulat znajduje się w czołówce dostępnych w Polsce. Królik bardzo go lubi. A moje rozmyślania sięgają nawet do wydedukowania sobie że sądząc po składzie ten granulat jest 100 razy lepszy od większości suchych karm dla żółwi. Nie ma w niej żadnych składników specjalnie dla królików. Oczywiście jest dużo twardszy więc żółw musiałby go dostać po rozmoczeniu. Ale zaznaczam że nie podałem granulatu żółwiowi i raczej nie podam, ale chcę zaspokoić moją ciekawość. Poniżej wstawiam skład granulatu:

Skład: tymotka łąkowa, kupkówka, wiechlina łąkowa, babka lancetowata, koniczyna łąkowa, kostrzewa łąkowa, przywrotnik, płatki grochu, marchew w kostkach, płatki bobu, pasternak w kostkach, mięta, koper włoski, jabłko w kostkach, siemię lniane, liście mniszka lekarskiego, burak ćwikłowy w kostkach, liście pokrzywy, kwiaty rumianku, czarnuszka, witaminy. Surowe proteiny 11,1%, surowy tłuszcz 2,9%, surowe włókna 21,5%, wapń 0,5%, fosfor 0,3%. Składniki dodatkowe/kg: wit. A 10.000 i.E., wit. D³ 1.000 i.E., wit. C 250 mg, wit. E 40 mg;
Pozdrawiam Jakub

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #9 dnia: 10.12.2010, 18:55:09 pm »
Jakby wyrzucić: groch, bób, siemię, buraka, jabłko, pasternak i dodatki witaminowe to mógłby być całkiem niezły...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #10 dnia: 10.12.2010, 21:00:06 pm »
No tak ale chciałem sobie to tak porównać do suchych karm dla żółwi np. Grassland Tortoise Food. Jest to najprawdopodobniej najlepsza Polska karma dla żółwi a ta dla królików jest o niebo tańsza i o niebo lepsza.
Pozdrawiam Jakub

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Granulaty [wydzielony]
« Odpowiedź #11 dnia: 11.12.2010, 13:17:07 pm »
W tym roku skończył mi się agrobs i zakupiłam tego właśnie ZOOMEDA grassland tortoise food i  przyznam, że się na nim nie zawiodłam (abstrachując od tego co ma w środku – na naklejce z przetłumaczonym składem figuruje... mączka rybna) bo dobrze regulował żółwiowe wypróżnienia – a na tym mi przede wszystkim przed zimowaniem zależało. Także technicznie, że tak się wyrażę mi się sprawdził.