Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 16:54:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Karmienie zimą  (Przeczytany 6530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Karmienie zimą
« dnia: 16.02.2009, 18:17:26 pm »
Cześć. Czym karmić moje żółwie teraz, zimą?? (stepowe testudo). Muszę dodać, że nie mam suszonych roślin bo wszystko zostało już zjedzone...;/ I teraz jestem w kropce.

Pozdrawiam

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #1 dnia: 16.02.2009, 18:20:33 pm »
Proponuję kupić suszki w zoologu, jest dużo do wyboru. Możesz kupić przecież zioła w doniczkach- są w wielu sklepach. czasem trochę cykorii. posadź rzeżuchę- rośnie bardzo szybko. Możesz kupić aloes, opuncję- obrac z kolców i masz świetne jedzonko dla żółwika.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #2 dnia: 16.02.2009, 18:43:09 pm »
Poza tym co Świetlik już napisała możesz też hodować sam kiełki ( przy okazji sam coś zyskasz  ^-^ ). Specjalna kiełkownica jest do kupienia w sklepach np ze zdrową żywnością, koszt to ok 20zł a potem paczuszki nasion na kiełki to kwestia kilku zł. Pyszne i zdrowe  :P

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #3 dnia: 16.02.2009, 19:16:10 pm »
Dokładnie...
- suszki z zoologa
- donica i nasionka
- w doniczkach od razu, to mi się wydaje, że mogą być wszystkim nafaszerowane, żeby szybciej rosły (no ale coż)

Jeżeli żółwik nie chce ci jest suszków z zoologa, to zmocz mu je, chętnie zje... ;)

Pozdrawiam i życzę smacznego (dla zółwika oczywiście), ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #4 dnia: 16.02.2009, 20:02:22 pm »

- w doniczkach od razu, to mi się wydaje, że mogą być wszystkim nafaszerowane, żeby szybciej rosły

to na pewno dlatego najlepiej mieć swoją plantacje zioła  ;D
a jak już kupujemy w doniczkach w marketach to najlepiej żeby ta roślinka postała jakiś tydzień na parapecie podlewana samą wodą bez nawozów i wtedy ewentualnie podać. Ale te marketowe zioła są aż rażąco zielone, takie sztuczne.
Ja ostatnio kupowałam ruccole w pudełkach, takich plastikowych, import z włoch i była super, niczym nie nawożona i ciemno zielone - bez porównania z tymi doniczkowymi. W Lidlu, chyba :)

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #5 dnia: 16.02.2009, 20:05:03 pm »
No to jest prawda- mam na myśli to nafaszerowanie... Mój Kapsel lubi np. bazylię, którą ja posadziłam. Taką młodziutką, rosła strasznie długo, ale nie pachnie aż tak mocna, jest świeża, niska, ale za to ją wcina. Taką kupioną- niekoniecznie.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #6 dnia: 16.02.2009, 20:10:13 pm »
A ja jeszcze wtrące co do rukoli. Naprawdę polecam, także do samodzielnego wysiewu, bardzo szybko mi urosła. Melisa i bazylia troche kiepsko rosły więc skarmiłam młodziutkie. A ruccola szybko rośnie, a żółw ją uwielbia.
Ale też trzeba pamiętać, że to nie pora wysiewu tych roślinek była. Rukola jest na marzec, ale niektóre zioła powinno wysiewać się w lipcu dopiero, więc nawet w mieszkaniu można mieć problem z ich wyhodowaniem. Ale próbować warto :)

Offline sysunia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 2
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #7 dnia: 16.02.2009, 21:09:04 pm »
Podsumowując, jest wiele sposób na "dokarmianie" żółwi zimą...
Ja polec szuszki... tak jak już wcześniej pisałem. Mój je uwielbia, tak samo jak rukolę, bazylię, melisę... Bardzo łatwo wyhodować zioła....


Pozdrawiam 8)

Offline Piotrek94

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • double-headed-->dziwny przypadek
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #8 dnia: 28.02.2009, 11:00:25 am »
A ja posadziłem rzeżuchę (ale niezbyt chętnie jadł), więc potem wybrałem się na podwórko i do wielkiej doniczki wyciąłem troszke korzeni mleczaków (z 6) i ładnie i szybko rosły. 2 dni i już mogły być jedzone. W w tym 1 dniu, przerwie od mlecza, musiał jeść trawkę i czasem sie na mnie patrzył z wyrzutem że mleczaka nie dostał :D
Imie:
Totalny brak pomysłów! Pomocy!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Karmienie zimą
« Odpowiedź #9 dnia: 28.02.2009, 13:57:21 pm »
Mój Tusiek najbardziej zadowolony jest z rucoli  ;)
TUPTUŚ