Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:21:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise  (Przeczytany 9079 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotrek94

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • double-headed-->dziwny przypadek
Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« dnia: 22.11.2008, 09:04:39 am »
Byłem niedawno w sklepie zoologicznym. Nie było Agrobsa, a sprzedawca polecił mi karmę dla żółwi firmy Exo Terra - tortoise. Mówił że jest specjalnie przeznaczona dla żółwi stepowych. Czytałem skład i wydaje mi sie ze nie ma tam nic nieodpowiedniego. Ale wiadomo jestem początkujący i sam nie mam pojęcia. Mało tego kupiłem Podam skład:
zboże, drożdże, wyciągi roślinne, DL-metionina (???), algi
Zawiera 25mg/kg miedzi (w postaci siarczanu miedzi), witaminy A 12000 j.m. /kg. D3 600 j.m./kg, E 220 j.m./kg. Zawartość witamin gwarantowana do daty waznosci. (...)
Co o tym sądzicie? Nie znalazłem tu białka, tylko witaminy i ta ,,miedź". Czy ta karma będzie dobra?
Imie:
Totalny brak pomysłów! Pomocy!

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #1 dnia: 22.11.2008, 10:36:27 am »
nie wydaje mi się to odpowiednie na podstawe diety ... dlaczego nie nasuszyłeś ziółek? Nawet jeśli ich nie masz to można kupić w zoologu, nie koniecznie agrobsa, on jest w polsce w zoologach chyba niedostępny. Ale są różne suszone mieszanki ziołowe, które pewnie wyszłyby taniej niż to    coś. Nie wiem, ja bym nie kupowała takiej karmy.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #2 dnia: 22.11.2008, 12:31:23 pm »
zboże, drożdże, wyciągi roślinne, DL-metionina (???), algi
Zawiera 25mg/kg miedzi (w postaci siarczanu miedzi), witaminy A 12000 j.m. /kg. D3 600 j.m./kg, E 220 j.m./kg. Zawartość witamin gwarantowana do daty waznosci. (...)
Co o tym sądzicie? Nie znalazłem tu białka, tylko witaminy i ta ,,miedź". Czy ta karma będzie dobra?

Nie sądzę.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #3 dnia: 22.11.2008, 13:04:24 pm »
Hejka ja uzywam czasami "zoo med"natural grassland tortoise food , rozpuszczam je w z woda i zeczywiscie sa to suszone trawska, nie polecm oczywiscie uzywania tego na codzien ale one lubia jak czasami zmieszam im w to troche swiezej trawy . Sprawdz czy twoje granulki tez potrzebuja zmieszania z woda bo inaczej jak zjedza suche to napecznieje im w zoladkach i moga byc tylko po tym chore.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #4 dnia: 22.11.2008, 14:40:10 pm »
Nie mogę znaleźć dokładnego składu ale już po zbożach i drożdżach widzę ż nie jest to karma na bazie suszu roślinnego. Dodatek sztucznych witamin też budzi moje wątpliwości.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #5 dnia: 22.11.2008, 15:59:05 pm »
Ja tam nie lubię takich nowinek. Mlecz i tyle.
TUPTUŚ

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #6 dnia: 22.11.2008, 16:03:00 pm »
Nie rozumiem ludzie po co utrudniacie? ::)
O wiele lepsze od tych wszystkich sztuczności jest zasuszony mleczak albo jakaś inna roślinka.
 

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #7 dnia: 22.11.2008, 16:13:22 pm »
No tak macie racje , ale czasami i takie urozmaicenie pokarmu zima tez jest dobre, nie mam dostepu do kwiatkow jak latem ,a jedzenie przy niektorych gatunkach mosi byc inne prawie codziennie.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #8 dnia: 22.11.2008, 16:51:35 pm »
Większość gotowych karm jest po prostu zbyt obfita w białko, a uboga w błonnik. Ta karma akurat ma skład daleki od naturalnego więc obawiam sie że może być wysokobiałkowa i źle zbilansowana. Nie wiadomo też jak wygląda Ca/P.
Żółwie stepowe jadają bardzo "ascetycznie", ale te niepozorne roślniki zawierają bogactwo składników we właściwych proporcjach.
Szczególnie zimą trzeba uważać na to by pokarm nie był zbyt wysokobiałkowy.

Co o tym sądzicie? Nie znalazłem tu białka,

Bo to nie ten opis. To co podałeś to lista składników. Oprócz tego powinna być tabelka z procentowym udziałem białka, tłuszczu, błonnika itp. Jeśli jej nie ma to tym gorzej.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Piotrek94

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • double-headed-->dziwny przypadek
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #9 dnia: 07.12.2008, 10:36:53 am »
Dzięki za odpowiedzi. I tak żółwik nawet nie chciał tego tknąć ;). A mimo że jest 7 grudnia u mnie 7 stopni wiec ma  pod dostatkiem świeżego ,,papu". A jak już bedzie (porządna) zima to sie wybiore po jakies susze bardziej odpowiednie. I przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi :p
Imie:
Totalny brak pomysłów! Pomocy!

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #10 dnia: 11.12.2008, 20:18:19 pm »
Mój franklin też narazie wcina mlecz. Ale on ma apetyt na wszystko. Uwielbia rucolę i cykorię. Rucolę ma świerzutką bo kupuję w doniczkach w hipermarketach.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #11 dnia: 11.12.2008, 20:36:04 pm »
Te z hipermarketów są zazwyczaj tak aż rażąco zielone prawda? A wiesz dlaczego? Bo są tak naszpikowane chemią. Jak już koniecznie chcesz te z marketu to pozwól im sie chociaż troche zregenerować i zostaw je na parapecie czy gdzieś przez chociaż tydzień i podlewaj samą wodą..

Lepiej kupić nasiona w ogrodniczym takie w paczuszkach i samemu sadzić. Troche więcej roboty i nerwy niszczy, ale warto ;)

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #12 dnia: 11.12.2008, 20:41:28 pm »
no fakt, te rosnace są bardzo zielone to fakt, ale są też rucole cięte, importowaną z włoch i rzeczywiscie są blado zielone. W mieście ciężko o idealną ekologiczną zieleninkę. Spalin pełno wszędzie. Zasieję coś napewno,mam już nawet skrzynkę. Sprawia mi ogromną przyjemność kąbinowanie dla franklina świerzego jedzonka.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #13 dnia: 11.12.2008, 20:53:26 pm »
Sprawia mi ogromną przyjemność kąbinowanie dla franklina świerzego jedzonka.

no i o to chodzi. Też lubie się bawić w mieszanie różnych składników dla moich zwierzaków. Jak coś zasadzisz i Ci wyrośne ładne, duże i zilone to ogromna satysfakcja, serio. ja miewam problemy nawet z wysadzeniem koniczyny ^^ ale powoli (mam nadzieje) wprawie się w ogrodnictwo ;)
Te importowane (w paczkach są, o te chodzi?) są dużo ciemniejsze niż te w doniczkach rosnące. Ja mam teraz oregano z marketu, ale raczej unikam podawania tego zwierzakom. Sam wysadziłam melise, ale stanęła w rozwoju, na bardzo malutkim etapie więc ją taką skarmiłam. Ale opłaca się samemu tworzyć zarełko, gwarancja swieżości i ekologicznej czystości ;)

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Sucha karma (na zimę) - Exo Terra Tortoise
« Odpowiedź #14 dnia: 11.12.2008, 20:57:29 pm »
Muszę się wybrać do ogrodniczego sklepu wybadać jakich roslinek są dostępne nasiona. I spróbuję posadzić. Nawet jak nie wurośnie jak na obrazku to nic  :)...ważne,żeby były zjadliwe.