Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:29:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Suszone rośliny w diecie żółwia  (Przeczytany 33540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #45 dnia: 20.08.2007, 18:28:24 pm »
Nie, nic sobie nie zrobią, chociaż ja jakieś większe badyle w razie czego oddzielam.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #46 dnia: 20.08.2007, 22:02:40 pm »
Kolce można usunąć, o ile to możliwe. Moje czasami coś skubną z kolcami, ale raczej im to nie przeszkadza. Dramat to był, jak żółwisko dorwało się przypadkiem do kaktusa...widać, że sprawiało to mu ból. Na szczęście jednak na bólu się skończyło.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #47 dnia: 21.08.2007, 06:58:17 am »
Ała!!!!!  :-\
TUPTUŚ

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #48 dnia: 22.08.2007, 22:53:00 pm »
witam:)
niewiem gdzie napisac moje "wypociny" w jakim temacie ale chyba tuaj bylby najbardziej odpowiedni,wiec,mam pytanie jaki jest wasz "przepis" na suszenie roslin na zime...wiadomo zima trudno i zieleninke wiec czy cos w tym stylu robicie?i jesli tak to co konkretnie?bo kiedys suszylem mlecza"normalnie...w pokojowej temp. na kilka dni i jakos chyba niewyszlo tak jak powinno:P:)
jakies podpowiedzi?z gory dzieki i pozdrawiam

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #49 dnia: 23.08.2007, 12:34:17 pm »
Ja wystawiam na słońce jak jest albo stoi sobie w koszu w pokoju i wysycha w porządku. Tyle, że mlecze zwykle się zmieniają w dmuchawce  ;).

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #50 dnia: 23.08.2007, 19:05:14 pm »
Ja kupuję gotowe.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #51 dnia: 27.08.2007, 16:56:13 pm »
Hmm... zajrzyj do artykułu o żywieniu żółwia zimą:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=36

tam był poruszany ten problem.  :)

Zbierać najlepiej rośliny w fazie ich rozkwitu. Z dala od dróg, kominów i miejsc zanieczyszczonych. Należy usunąć liście uszkodzone, już zwiędnięte, zaatakowane przez szkodniki itp. Do suszenia wybieramy okazy zdrowe i dobrze rozwinięte.
Ogólnie suszyć należy w cieple i przewiewie ale nie na Słońcu (wysychają ładnie ale tracą swoje cenne właściwości).
Suszymy zawsze rośliny umyte i odsączone z nadmiaru wody. Najlepiej rozłożyć je cienką warstwą na czystym papierze lub płóciennej, lnianej tkaninie. Od czasu do czasu należy je przemieszać.
Można wykorzystać piekarnik lub suszyć w pobliżu źródeł ciepła ale należy uważać na zbyt ostrą temperaturę bo rośliny zaczną się "przypiekać"...

Napisz jak wyglądało to suszenie może uda się nam wychwycić i skorygować błędy...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #52 dnia: 28.08.2007, 23:09:03 pm »
Hmm... zajrzyj do artykułu o żywieniu żółwia zimą:

http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=36

tam był poruszany ten problem.  :)

Zbierać najlepiej rośliny w fazie ich rozkwitu. Z dala od dróg, kominów i miejsc zanieczyszczonych. Należy usunąć liście uszkodzone, już zwiędnięte, zaatakowane przez szkodniki itp. Do suszenia wybieramy okazy zdrowe i dobrze rozwinięte.
Ogólnie suszyć należy w cieple i przewiewie ale nie na Słońcu (wysychają ładnie ale tracą swoje cenne właściwości).

wiec dostawalem roslinki oczywsicie z polany  zdala od tych rzeczy wymienionych wyzej...nastepnie rozkladalem ten mlecz bo mlecz mialem oraz babke szerokolistna na takich raszkach(gora od klatek)no i sobie lezaly tak kilka dni ale pozniej zaczely gnic no i musialem wyrzucic....tez myslalem nad piekarnikiem ale tego suszenia by bylo duzo ,wiec sobie podaruje wezme ze sklepu kilka paczek roslin suszonych iz robie"mieszanke":)bedzie wygodniej i szybciej....p.s ostatnio dostalem z HERBAL PETS mieszanke dla gadow...mala paczka i strasznie male kawaleczki wiec niesadze by zolw jadl...chyba ze legwan zielony bardzo maly...to tak na marginesie....herbal pets ma niezle nowe produkty jak ktos sie natknie,zakupi niech da znac co sadzi:)
pozdrawiam
Suszymy zawsze rośliny umyte i odsączone z nadmiaru wody. Najlepiej rozłożyć je cienką warstwą na czystym papierze lub płóciennej, lnianej tkaninie. Od czasu do czasu należy je przemieszać.
Można wykorzystać piekarnik lub suszyć w pobliżu źródeł ciepła ale należy uważać na zbyt ostrą temperaturę bo rośliny zaczną się "przypiekać"...

Napisz jak wyglądało to suszenie może uda się nam wychwycić i skorygować błędy...


Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #53 dnia: 29.08.2007, 16:49:46 pm »
No iiiiiii.... ?

 ???
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #54 dnia: 29.08.2007, 22:15:46 pm »
No iiiiiii.... ?

 ???

jakis chochlik sie zrobil:)
wiec powtorze to czego niewidac.....:)
zrobilem tak jak bylo napisane wczesniej tzn. zebrane lsicie zdala od tumultu na polance nad jeziorkiem,duzo lisci mleczyka i babki szerokolistnej...niestety nieplukalem,i odrzu tak jak byly polozylem je na "ruszcie" tzn. gora od klatki ...i sobie normalnie lezaly w zwyklym pomiesczzeniu,a ze to bylo lato wiec cieplo bylo...po kilku dniach to wszystko zgnilo;/,ale teraz doszedlem do wniosku ze nie ma sensu sie w to bawic.... mamy na sklepie duuuzo asortymentu suszonego  z zuzali i herbal farm...a propo herbal farm ma mieszanke dla gadow...nie wiem czy ktos widzial,stosowal...ale jak dla mnie ona nieprzemawia...bardzo drobne "elementy" prawie mial....chyba z etak powinno byc,ale w porownaniu do herbal pets o wiele gorsze....wiec pozbieram bo kilka paczek z kazdego po jednym i bed erobil salatki lisciowe:)oczywiscie niemowie ze jak sie nadarzy okazja bede dawal naturalna zielenine:D
pozdrawiam

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #55 dnia: 30.08.2007, 08:31:32 am »
Kuba, wystarczy jak idziesz do pracy zerwać garść mleczy i tyle! :D
TUPTUŚ

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #56 dnia: 30.08.2007, 13:01:40 pm »
Kuba, wystarczy jak idziesz do pracy zerwać garść mleczy i tyle! :D


Agnieszko,wiem:)ale latwo mowic gorzej zrobic....bo w centrum miasta nie ma mleczy:/ nawet po drodze,a te mlecze ktore mam to albo kolezanka z pracy z dzialki zrywa albo jak mam czas kiedys wlasnie z parku zrywam:)bo "olowianych mleczykow" niebede zrywal,a niestety mieszkam w centrum miasta...:)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #57 dnia: 30.08.2007, 17:03:24 pm »
 :)

zrobilem tak jak bylo napisane wczesniej tzn. zebrane lsicie zdala od tumultu na polance nad jeziorkiem,duzo lisci mleczyka i babki szerokolistnej...niestety nieplukalem,i odrzu tak jak byly polozylem je na "ruszcie" tzn. gora od klatki ...i sobie normalnie lezaly w zwyklym pomiesczzeniu,a ze to bylo lato wiec cieplo bylo...po kilku dniach to wszystko zgnilo;/

Może nie było dostatecznego przewiewu albo(i) zbyt duża wilgotność powietrza...

ale teraz doszedlem do wniosku ze nie ma sensu sie w to bawic.... mamy na sklepie duuuzo asortymentu suszonego  z zuzali i herbal farm...a propo herbal farm ma mieszanke dla gadow...nie wiem czy ktos widzial,stosowal...ale jak dla mnie ona nieprzemawia...bardzo drobne "elementy" prawie mial....chyba z etak powinno byc,ale w porownaniu do herbal pets o wiele gorsze....wiec pozbieram bo kilka paczek z kazdego po jednym i bed erobil salatki lisciowe:)oczywiscie niemowie ze jak sie nadarzy okazja bede dawal naturalna zielenine:D
pozdrawiam

Sklepowe suszki to niezaprzeczalna wygoda, choć paczki są dość małe. Przygotowywanie na własną rękę kosztuje dość dużo czasu. Nie stosowałam mieszanki dla gadów - zależy co jest w środku, ale to jest już duży postęp powiem Wam że ta firma otwarcie produkuje coś takiego. Zuzala wprawdzie podaje informacje na swojej www że jej produkty (część z nich) nadaje się dla żółwi, ale zasadniczo na paczkach pisze że jest to karma dla królików. A mówię o tym dlatego że to dobry znak, jak jeden, drugi i trzeci klient (a może i sprzedawca w zoologiku) zobaczy coś takiego - może coś mu się zaświeci w głowie i zweryfikuje dietę swojego żółwia...
Nawiązując do tego produktu - żółwie powinny mieć duże kawałki tego suszu, żeby miały co szarpać listwą rogową, poza tym żółw miału po prostu nie uchwyci.

Agnieszko,wiem:)ale latwo mowic gorzej zrobic....bo w centrum miasta nie ma mleczy:/ nawet po drodze,a te mlecze ktore mam to albo kolezanka z pracy z dzialki zrywa albo jak mam czas kiedys wlasnie z parku zrywam:)bo "olowianych mleczykow" niebede zrywal,a niestety mieszkam w centrum miasta...:)

To racja.  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #58 dnia: 30.08.2007, 18:24:04 pm »
Tak, racja! Ja mieszkam na Podhalu i tutaj gdzie nie zerwę to są czyściutkie. :D przewaznie idę zrywać nad rzekę.
TUPTUŚ

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Suszone rośliny w diecie żółwia
« Odpowiedź #59 dnia: 30.08.2007, 22:33:16 pm »
wlasnie dzisiaj zrobilem mega miks:) amianowicie babka lancetowata,szerokolistna,liscie malin,truskawek,nagietek,yyy...cos jesczez ale niepamietam:) i wszystko wymieszlem i jest tego duzo a powiem szczerze ze takie male paczki to nie sa,a cena wydaje sie w miare rozsadna:)wiec jesli ktos by mial ochote takz robic to polecam,polecam tez (poki co)na sasiegniecie informacji i herbal farm bo zauwazylem ze maja nowe produkty....na tej stronie mozna sobie zobaczyc co oferuja ale odrazu mowie z enie maja na stronie wszystkeigo:)
http://www.herbalfarm.pl
p.s dzieki za wskazowki:)