Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 12:13:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Poprawa warunków bytowych żółwi  (Przeczytany 66416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Poprawa warunków bytowych żółwi
« dnia: 07.12.2010, 21:37:40 pm »
Dostałem od pewnej kobiety 2 żółwie: samiec grek ok.15cm samica mauretanka ok 25cm. (wiek ok 10-15lat) Skrajnie złe warunki, dieta, brak uvb, brak zimowania, przerośnięte dzioby, zła ściółka, brak wybiegu. Żółwie mają bardzo miękkie pancerze, i strasznie przerosnięte dziobki, które już doprowadziłem do porządku. Proszę o pomoc... Oto kilka fotek:










« Ostatnia zmiana: 12.12.2010, 16:48:34 pm wysłana przez Viktoria »
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #1 dnia: 07.12.2010, 21:56:09 pm »
ogonek samca z pierwszego zdjęcia wygląda na uszkodzony, skonsultowałabym się z weterynarzem w tej sprawie. No a poza tym to nie ma co pomóc, musisz zapewnić im teraz na prawdę dobre warunki. każdy obszerne terro (każdy musi mieć swoje terro, no i z twoim maluchem w jedym, byc oczywiście nie mogą) z nowymi lampami UV, odpowiednia wilgotność, zmiana diety, mieszanka wapienna najlepiej ostercal, węglan wapnia, skorupki jaj i sepia, bo tutaj sama sepia to zdecydowanie za mało.
Kąp je i zapewnij bdb warunki i dojdą do siebie. Ogólnie nie wyglądają jakoś bardzo źle :)
« Ostatnia zmiana: 07.12.2010, 21:59:43 pm wysłana przez Viktoria »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #2 dnia: 07.12.2010, 22:17:34 pm »
Cóż...pogratulować wypada nowych domowników...:)

Po żółwikach widać skutki złej diety i zaniedbań hodowlanych, ale myśle, że w dobrych warunach mają szansę dojść do siebie. Póki co kąpałabym je często, bo mogą być odwodnione. Każde potrzebuje, jak już Viktoria napisała, osobnego terra z odpowiednimi lampami. Rozważyłabym zakup Ultarvitaluxa - żeby być pewnym, że gad otrzymał odpowiednią, dzienną dawkę UVB, a nie np. przesiedział dzień cały w domku. Wybrałabym się też do weta po środek na odrobaczenie, a póki co dała żółwiom tymczasowe podłoze z ręczników kuchennych. Po odrobaczeniu należy je zmienić na ziemię, włókno kokosowe itp. Konieczne jest też podanie mieszanki wapiennej. Przez parę tygodni dałabym też witaminę A + D3 w kroplach z 2x w tygodniu 1-2 krople, bo oczy mają spuchnięte, co wskazuje na niedobór wit. A.
I ogonek samca trzeba skonsultować z wetem - bo ma jakąś dziwną narośl - albo jakiś stan zapalny.

Jak będą jadły - to do wiosny powinno z nimi być już lepiej..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #3 dnia: 07.12.2010, 22:38:45 pm »
Warunki do poprawki!!! Absolutnie  <afro> Planowałem nie oddzielać ich narazie, co miały od siebie załapać to przez 10lat załapały. Wybieg dostaną i będą siedziały oddzielnie  ;D Lato będą mieszkały na balkonie, zimą w lodówce. Kupię ultravitaluxa, nie będę stosował u nich w terra lamp uvb. Mieszankę wapienną zapewnię :) Planuję następnej zimy powsadzać je wszystkie razem z moim maluszkiem do lodówki ( w oddzielnych pojemnikach) Co do wetki to postaram się być tam jutro... do dr. Maluty z SALVET  ;D Martwię się strasznie tym bardzo miękkim pancerzem...
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #4 dnia: 07.12.2010, 22:45:20 pm »
Wege - masz bardzo dobrego weta...:) Na pewno pomoże żółwikom.
Jak pancerze sa bardzo miękkie to być może zajdzie konieczność podawania wapnia w zastrzykach. Ale póki co się nie martw.
I napisz co z gadzinkami jak wrócisz od weta.

Ja używam Vitaluxa ponad 2 lata i uważam, że jest lepszym rozwiązaniem niż UVB w terro. Natomiast w terrarium mam UVB 2,0 - dla ładnego, jasnego światła.
Tylko uważaj na odległość - min. 70 cm od żółwia, 10 min/dziennie. I zamontuj w oprawie ceramicznej - plastikowa się stopi - ta lampa ma 300Watt.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #5 dnia: 07.12.2010, 23:06:38 pm »
Gdzie i za ile kupię ultravitaluxa?? Jak nazywają się preparaty witaminowe na oczka w aptece??? Jak sądzicie, trzymac je razem do wiosny to dobry pomysł biorąc pod uwagę, że są razem ok 10lat???
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #6 dnia: 07.12.2010, 23:47:51 pm »
Trzymaj je razem, i od razu zwróć uwagę na kupy u tego z zaczerwienionym ogonem -czy ma biegunkę?
Ja pójdziesz do salvetu to tam ci wszystko powiedzą.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #7 dnia: 08.12.2010, 00:26:02 am »
Witamina A+D3 w kroplach. Kupisz w aptece. Tylko naprawdę dawaj te 1-2 krople - nie więcej, bo przedawkujesz.

Lampę to najlepiej przez internet. Sprawdź allegro i sklepy wysyłkowe wpisując "Osram Ultra Vitalux". Koszt ok. 200 zł.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #8 dnia: 08.12.2010, 00:57:12 am »
Basiu, moczyłem tego samczyka godzinkę w wodzie ciepłej - zrobił twarda kupę... było tam mnóstwo marchwi :-\  Jak mam te krople podawać??? Doustnie, bezpośrednio na język czy jakoś z pokarmem? co ile dni dawać im 2 krople tego preparatu?
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #9 dnia: 08.12.2010, 08:24:22 am »
Mojemu Pazurkowi rok temu weterynarz również zapisał krople witaminowe na oczka. Mówił, żeby kropić na jedzenie. Ale ja, żeby mieć pewność, że kawałek np cukinii pokryty kropelką witaminy został zjedzony a nie np wtarty w miseczkę z jedzeniem, dawałam mu ten jeden kawałek prosto do dziobka. A że cukinia jest bardzo chętnie zjadana, nie było problemu z ich podawaniem ;)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #10 dnia: 08.12.2010, 09:28:50 am »
Ja tak czasem  myśle, ile takich żółwi siedzi po domach... Na pewno sporo ich jest i bedziemy tu czytać.
A teraz jest spora odwilż i pod grubym śniegiem przetrwały liście babki w 2 rodzajach, tasznik, i stokrotki i da sie nazbierać od strony południowej tych liści. Trzebaby je wymyć i można dawać. I nawet zasuszyć się da.


Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #11 dnia: 08.12.2010, 13:46:28 pm »
Daj z pokarmem - nakrop 1-2 krople na kawałek czegoś lubianego i daj z ręki. Max. podaj je 2 razy w tygodniu. Jak zobaczysz po ok. 2 tygodniach, że oczy są lepsze, to zmniejsz do 1x tydzień jeszcze przez jakieś 2-3 kolejne tygodnie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #12 dnia: 08.12.2010, 21:47:03 pm »
 <afro> Kolejne kroki w stronę lepszej kondycji moich nowych żółwi:
1. Odrobaczone zostały środkiem o nazwie fenbendazol ( żel doustny )

2.kupiłem ostercal + sepia, posypuję tym opuncję, trzykrotkę, rukolę, roszponkę. ( samica wcina jak opętana, samiec grek jeszcze nic od wczoraj nie zjadł  :-\ )

3.Po konsultacji z Lek. Wet, podaje witaminę A ( bez D3 )

4.Oba żółwie dostają doustnie Heparenol, ziołowy syrop na nerki. ( Nie zaszkodzi, a w przypadku chorych nerek pomoże. Chore nerki to w tym przypadku niemalże pewnik, po latach na złej diecie)

5. żółwie dostały wapń w zastrzykach

Bardzo martwię się ty że żółw grecki (samiec) nic nie je... Jest mniej ruchliwy, niż samiczka mauretańska :(
Co myślicie o moich poczynaniach? Jakieś uwagi, sugestie? Co robić by samczyk zaczął jeść? Jak samiczka z dziką roskoszą pałaszowała obsypane mieszanką wapienną zielsko, byłem taki szczęśliwy, że w końcu mają dobre warunki i odpowiednie jedzonko... Cholernie się cieszę, że mogę im pomóc  <angel>
« Ostatnia zmiana: 08.12.2010, 21:52:31 pm wysłana przez wege »
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #13 dnia: 09.12.2010, 10:53:13 am »
Wege, jak on nic nie jadł to kup mu cykorię, a jak nadal się nie skusi, to zajrzyj mu do pyska czy ma tam różowo czy różnie. Do tego przygotuj sobie lampkę biurkową.

One lubią też rukolę.
No i leć zaraz do parku po te liście co pisałam z babki bo zaczyna padać śnieg, i wraca znowu wielka zima. Nazbieraj dużo babki dla niego. I wtedy zobaczysz ostatecznie co z nim, bo musisz też wziąć jego stres pod uwagę, i nawet zaczekać  z tydzień  na to jego jedzenie.

Jesli po tygodniu sam nie zacznie to ty muisz go karmić ręcznie. Link o karmieniu ręcznym dałam ze strony czeskiej na tym forum, tzn.jak otwierać pysk.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Poprawa warunków bytowych żółwi
« Odpowiedź #14 dnia: 09.12.2010, 11:21:28 am »
Basiu, nie masz żadnych zastrzeżeń co do podjetych kroków?
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)