Żółwie lądowe > Historie adoptowanych żółwi

Poprawa warunków bytowych żółwi

(1/12) > >>

wege:
Dostałem od pewnej kobiety 2 żółwie: samiec grek ok.15cm samica mauretanka ok 25cm. (wiek ok 10-15lat) Skrajnie złe warunki, dieta, brak uvb, brak zimowania, przerośnięte dzioby, zła ściółka, brak wybiegu. Żółwie mają bardzo miękkie pancerze, i strasznie przerosnięte dziobki, które już doprowadziłem do porządku. Proszę o pomoc... Oto kilka fotek:










Viktoria:
ogonek samca z pierwszego zdjęcia wygląda na uszkodzony, skonsultowałabym się z weterynarzem w tej sprawie. No a poza tym to nie ma co pomóc, musisz zapewnić im teraz na prawdę dobre warunki. każdy obszerne terro (każdy musi mieć swoje terro, no i z twoim maluchem w jedym, byc oczywiście nie mogą) z nowymi lampami UV, odpowiednia wilgotność, zmiana diety, mieszanka wapienna najlepiej ostercal, węglan wapnia, skorupki jaj i sepia, bo tutaj sama sepia to zdecydowanie za mało.
Kąp je i zapewnij bdb warunki i dojdą do siebie. Ogólnie nie wyglądają jakoś bardzo źle :)

ankan:
Cóż...pogratulować wypada nowych domowników...:)

Po żółwikach widać skutki złej diety i zaniedbań hodowlanych, ale myśle, że w dobrych warunach mają szansę dojść do siebie. Póki co kąpałabym je często, bo mogą być odwodnione. Każde potrzebuje, jak już Viktoria napisała, osobnego terra z odpowiednimi lampami. Rozważyłabym zakup Ultarvitaluxa - żeby być pewnym, że gad otrzymał odpowiednią, dzienną dawkę UVB, a nie np. przesiedział dzień cały w domku. Wybrałabym się też do weta po środek na odrobaczenie, a póki co dała żółwiom tymczasowe podłoze z ręczników kuchennych. Po odrobaczeniu należy je zmienić na ziemię, włókno kokosowe itp. Konieczne jest też podanie mieszanki wapiennej. Przez parę tygodni dałabym też witaminę A + D3 w kroplach z 2x w tygodniu 1-2 krople, bo oczy mają spuchnięte, co wskazuje na niedobór wit. A.
I ogonek samca trzeba skonsultować z wetem - bo ma jakąś dziwną narośl - albo jakiś stan zapalny.

Jak będą jadły - to do wiosny powinno z nimi być już lepiej..:)

wege:
Warunki do poprawki!!! Absolutnie  <afro> Planowałem nie oddzielać ich narazie, co miały od siebie załapać to przez 10lat załapały. Wybieg dostaną i będą siedziały oddzielnie  ;D Lato będą mieszkały na balkonie, zimą w lodówce. Kupię ultravitaluxa, nie będę stosował u nich w terra lamp uvb. Mieszankę wapienną zapewnię :) Planuję następnej zimy powsadzać je wszystkie razem z moim maluszkiem do lodówki ( w oddzielnych pojemnikach) Co do wetki to postaram się być tam jutro... do dr. Maluty z SALVET  ;D Martwię się strasznie tym bardzo miękkim pancerzem...

ankan:
Wege - masz bardzo dobrego weta...:) Na pewno pomoże żółwikom.
Jak pancerze sa bardzo miękkie to być może zajdzie konieczność podawania wapnia w zastrzykach. Ale póki co się nie martw.
I napisz co z gadzinkami jak wrócisz od weta.

Ja używam Vitaluxa ponad 2 lata i uważam, że jest lepszym rozwiązaniem niż UVB w terro. Natomiast w terrarium mam UVB 2,0 - dla ładnego, jasnego światła.
Tylko uważaj na odległość - min. 70 cm od żółwia, 10 min/dziennie. I zamontuj w oprawie ceramicznej - plastikowa się stopi - ta lampa ma 300Watt.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej