Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:48:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dalsze losy żółwia Leona  (Przeczytany 14375 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TurtleFighter

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
Dalsze losy żółwia Leona
« dnia: 11.11.2011, 13:13:45 pm »
Witam ;) chcę wam przedstawić nowego członka mojej rodziny tj. adoptowanego z waszego forum żółwia Leona. Leon jest bardzo sympatycznym, ruchliwym i żarłocznym żółwiem. Mieszka w terrarium mojej skromnej produkcji o wymiarach 112 cm x 57cm i wysokość 50cm. Podłoże do w części wilgotnej ziemia z piaskiem a na tym darń, w części Suchej kora sosnowa pomieszana z kostką bukową, głębokość podłoża do w każdym miejscu 20 cm tak by Leon mógł się zakopać. Terrarium wyposażone w miseczkę z wodą, żarówkę grzewczą (40W), dwie świetlówki jedna Rept Gol10.0 15W oraz Power Gol 15W, pozatym korzeń i kryjówka. Żywienie to głównie cykoria, rośliny polne (niestety Leon jakoś Stara się je omijać), raz w tygodniu trochę Marchewki ew. pomidora i jeden dzień w tygodniu głodówka, pozatym od czasu do czasu pokarm posypywany sepią. Raz na jakiś czas całe wnętrze spryskuję wodą. Tak mniej więcej wyglądają warunki jakie puki co zapewniłem żółwiowi. Proszę o opinie i uwagi także te krytyczne. Mam jeszcze kilka spostrzeżeń z którymi chciał bym się z wami podzielić mianowicie:
- Leon ma niby 20 cm podłoża, ale wo gule się nie zakopuje - zastanawiam się czy nie zmniejszyć ilości do np. 10cm/15cm aby w ten sposób Leon nie widział szyby.
-Nie widziałem żeby Leon pił wodę ( co to oznacza mam go jakoś nauczyć pić czy co? - boję się żeby mu się nerki nie zniszczyły)
- czy dieta składająca się z głównie cykorii jest dobra (rukoli w ogóle nie tkną)
-Zimowanie heh  po wielu przemyśleniach i zgryzotach postanowiłem tej zimy od tego odstąpić, po niewarz po pierwsze jest to mój pierwszy żółw i nie mam doświadczenia po 2 niewiem w jakich warunkach dokładnie Leon był utrzymywany wcześniej a czytając różne wiadomości dowiedziałem się iż tak naprawdę żółwia do zimowania należy przygotowywać już od Sierpnia tak aby zgrom,radził odpowiedznie zasoby tłuszczu. Uznałem iż tej zimy nabiorę doświadczenia, porobie pomiary temperatur w lodówce i odpowiedno się przygotuję tak aby za rok wszystko było dopięte na ostatni guzik. Pozdrawiam !!!

-
 

Dodano 11.11.2011, 13:15:27 pm
zdjęcia
 

Dodano 11.11.2011, 13:16:36 pm
cd
 

Dodano 11.11.2011, 13:26:34 pm
cd.
 

Dodano 11.11.2011, 13:28:09 pm
cd.
« Ostatnia zmiana: 11.11.2011, 13:28:10 pm wysłana przez TurtleFighter »

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Dalsze losy żółwia Leona
« Odpowiedź #1 dnia: 11.11.2011, 13:43:43 pm »
Ładnie mu to wszystko wykończyłeś :) Cieszę się, że żółwik się zaaklimatyzował. Marchewkę podawaj sporadycznie a z pomidora zrezygnuj całkowicie.

- Leon ma niby 20 cm podłoża, ale wo gule się nie zakopuje - zastanawiam się czy nie zmniejszyć ilości do np. 10cm/15cm aby w ten sposób Leon nie widział szyby.

Greki tak mają, że z reguły nie zakopują się tak jak stepki. Możesz ukształtować podłoże tak, że w niektórych miejscach, powiedzmy gdzieś z tyłu będzie grubsza warstwa podłoża, a pod szybkami podłoża będzie mniej.

Cytuj
-Nie widziałem żeby Leon pił wodę ( co to oznacza mam go jakoś nauczyć pić czy co? - boję się żeby mu się nerki nie zniszczyły)

Zmusić do picia go będzie ciężko, niech ma stały dostęp do wody, jeżeli będzie miał potrzebę to na pewno z niej skorzysta, tak więc tym się nie przejmuj.

Cytuj
- czy dieta składająca się z głównie cykorii jest dobra (rukoli w ogóle nie tkną)

Sama cykoria może być dodatkiem, ale nie powinna stanowić jedynego składnika diety. Staraj się robić sałatki z cykorii, suszków i tego co jeszcze na zewnątrz znajdziesz. W końcu powinien przekonać się do roślin polnych.

Cytuj
-Zimowanie heh  po wielu przemyśleniach i zgryzotach postanowiłem tej zimy od tego odstąpić, po niewarz po pierwsze jest to mój pierwszy żółw i nie mam doświadczenia po 2 niewiem w jakich warunkach dokładnie Leon był utrzymywany wcześniej a czytając różne wiadomości dowiedziałem się iż tak naprawdę żółwia do zimowania należy przygotowywać już od Sierpnia tak aby zgrom,radził odpowiedznie zasoby tłuszczu. Uznałem iż tej zimy nabiorę doświadczenia, porobie pomiary temperatur w lodówce i odpowiedno się przygotuję tak aby za rok wszystko było dopięte na ostatni guzik. Pozdrawiam !!!

Masz rację, historii żółwia nie znasz, dostałeś go niedawno, jedna zima w terrarium szkodliwa nie będzie, a w przyszłym roku odpowiednio żółwia przygotuj i do lodówki. A tymczasem możesz ograniczyć mu czas nagrzewania.

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Dalsze losy żółwia Leona
« Odpowiedź #2 dnia: 11.11.2011, 18:14:30 pm »
Śliczne przestronne terrarium, ładnie  wyszło :)
Mam tylko takie pytanie czy te kawałki, które są w terra to takie z tekturowych pudełek? Czy mi się wydaje tylko ;)
Bardzo podobają mi się fotki Twojego żółwika w kąpieli, wygląda na bardzo zrelaksowanego, a gdzie został zakupiony ten basenik?Fajny :D
Pozdrawiam Beata :)

Offline TurtleFighter

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
Odp: Dalsze losy żółwia Leona
« Odpowiedź #3 dnia: 11.11.2011, 18:30:47 pm »
ta tektura to tylko na chwilkę była w terra i w tym sianko, bo on pod tym spał jak pod namiotem, zanim  kryjówka nie była gotowa. Ale teraz ma już kryjówkę zrobioną ze styropianu + atlas + pigment. Wanienkę kupiłem w Tesco była w takim dziale rzeczy przecenionych :P:P:P:P.
   W takim razie zacznę go nakłaniać do tej zieleniny polnej bardziej :P w końcu go złamię !!:P a pomidora wykreślam z menu :P (chociaż do tychczas dałem mu tylko jeden plasterek odkąd u mnie jest )

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Dalsze losy żółwia Leona
« Odpowiedź #4 dnia: 11.11.2011, 18:58:40 pm »
Bardzo ładny żółwik i widać, że dobrze mu u Ciebie. Tak jak Batusi, ogromnie podobają mi się zdjęcia Leona w kąpieli. Jeśli tak sobie leży w wodzie, to może nie odczuwa potrzeby picia, żółwie wchłaniają wodę także przez kloakę.
Na pewno zacznie w końcu jeść właściwe pokarmy. Jeśli był do tej pory karmiony różnymi preparatami, to musi potrwać, zanim się przestawi.
Z tym zakopywaniem się to też sprawa ciekawa: moja stepówka Antolka zagrzebała się raz na wybiegu na 20 cm w głąb, z wielkim trudem ją znaleźliśmy. Ale stepowe w ogóle chętnie kopią, greki za to rozmaicie. Mój grek Benedykt zakopywał się tak gdzieś do połowy ciała i zasypiał z tylną częścią wystawioną na świat. Twój Leon może w ogóle nie wpadł jeszcze na to, żeby się zakopać, jeśli do tej pory żył np. na podłodze i nie miał takich możliwości.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Dalsze losy żółwia Leona
« Odpowiedź #5 dnia: 12.11.2011, 14:11:44 pm »
Żółwik dobrze trafił, super warunki mieszkaniowe :) dziwi mnie tylko ta świetlówka akwarystyczna Power-Glo, wydaje mi się że dla uzyskania bardziej naturalnego oświetlenia w terrarium lepsza byłaby Repti-Glo 2.0.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Dalsze losy żółwia Leona
« Odpowiedź #6 dnia: 12.11.2011, 15:31:22 pm »
Widok żółwia, który trafił w dobre ręce zawsze cieszy, tak też jest w Twoim przypadku. :)

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Dalsze losy żółwia Leona
« Odpowiedź #7 dnia: 12.11.2011, 17:58:48 pm »
Gratuluje, śliczny żółwik.
Ma wspaniałe terrarium, i ciesze się że trafił do Ciebie.
pozdrawiają hela i parys

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Dalsze losy żółwia Leona
« Odpowiedź #8 dnia: 12.11.2011, 23:27:47 pm »
Cieszę się, że dobrze trafił ;) Bardzo fajne i przestronne terra :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)