Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:05:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci  (Przeczytany 20038 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szczero

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« dnia: 21.11.2012, 21:46:22 pm »
Witam.
Od 5 miesiecy jestem posiadaczem żółwia nie znanego mi gatunku. Sąsiad na polu obok znalazł żółwia i oddał go mi, ponieważ wiedział, że u mnie znajdzie opieke. Niestety nie mam dla niego jedak miejsca, czytałem, że żółwie lubią duże terraria. U mnie mieszka w styropianowym pudle wyścielonym darniną (100x50cm). Karmiony głównie sałatą, kapustą, marchewką innymi warzywami.W pokoju musiałem robić przemeblowanie, żeby się zmieścił. Jest to koleje moje zwierze, co nie pasuje mojej mamie, więc muszę się niestety go pozbyć :( Poza tym już zbyt wiele obowiązków.

Zależy mi na informacji co to za żółw.
Jeżeli ktoś na forum jest zaineresowany kupnem proszę o kontakt. Sprzedam go TYLKO doświadczonemu hodowcy.

http://imageshack.us/g/1/9881164/
« Ostatnia zmiana: 21.11.2012, 21:52:39 pm wysłana przez Szczero »

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #1 dnia: 21.11.2012, 21:58:50 pm »
Witaj!

Wstaw zdjęcia żółwika - wtedy określi się jaki to gatunek :)
Im większe terrarium dla żółwia tym lepiej. Musi być też odpowiednio wyposażone. Jaki duży jest żółwik?
Nie dawaj mu sałaty i kapusty - to jedzenie nieodpowiednie dla żółwia, warzywa w większości również. Marchewka jako dodatek do zdrowej zieleniny jest ok.
Poczytaj w dziale "żywienie", albo pytaj bezpośrednio tutaj, co może jeść. Nie ma jeszcze mrozów, więc może uda Ci się w terenie znaleźć jeszcze mlecze, babkę, czy koniczynę. Jeżeli nie masz takich możliwości, to można karmić go dostępnymi w sklepach ziołami - np. bazylią, nadaje się także rukola, czy cykoria..

Skoro żółwik został znaleziony to nie masz pewnie jego dokumentów. Jeżeli wymaga CITES (papiery o legalnym pochodzeniu) to nie możesz go sprzedać...

Jeżeli jednak rzeczywiście nie możesz go zatrzymać, to skontaktuj się z "pomocnikami adopcyjnymi" na tym forum - na pewno pomogą znaleźć mu dobry dom.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #2 dnia: 21.11.2012, 22:03:08 pm »
Jak na mój gust to żółw lamparci. Aż trudno sobie wyobrazić, że już i takie gady się błąkają.
Ten gatunek wymaga trochę innej diety i dużo więcej miejsca.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj -> http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/stigmochelys-geochelone-pardalis-zolw-lamparci
« Ostatnia zmiana: 21.11.2012, 22:04:59 pm wysłana przez Dorcia »

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #3 dnia: 21.11.2012, 22:12:46 pm »
Teraz widzę, że zdjęcia doszły - wg mnie również lamparci.
Na forum z tego co się orientuję (jestem tu od niedawna) ankan świetnie się na tym gatunku zna, pomoże Ci pewnie też przy szukaniu dla niego domu.

Swoją drogą - prześliczny :)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #4 dnia: 21.11.2012, 23:07:36 pm »
Cudo! Gdzie ludzie takie żółwie znajdują?!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #5 dnia: 22.11.2012, 09:22:41 am »
Młody żółwik lamparci, prawdopodobnie samiec.
A szukałeś właściciela - moze komuś uciekł z okolicy? Bo dla nich nasz klimat jest zbyt chłodny - więc sam za długo by na tym polu nie przeżył.

I tak na marginesie - bardzo mi się nie podoba sformułowanie "pozbyć się go" - zwierzę to nie rzecz, która jak się zepsuła do kosza wywalamy.

Jeśli żółwik jest znaleziony i nie ma dokumentów to jego sprzedaż jest nielegalna - i można za to posiedzieć sobie - zarówno sprzedając jak i kupujac takiego gada.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #6 dnia: 22.11.2012, 09:39:36 am »
sliczny jest :)
mnie tez zadziwia fakt,ze taki zolwik sobie gdzies po polach biega ::) moze faktycznie zwial komus z wybiegu.5 miesiecy to jeszcze nie tak dlugo,moze popytaj kto mogl miec takiego zolwia....moze ktos nadal go szuka ;)
kwestja sprzedania,tak jak juz wczesniej pisali,raczej nie wchodzi w gre.watpie aby gadzina biegala po polach z C.I.T.E.S. a bez niego sprzedaz jest nie zgodna z prawem.mozesz oddac go do adopcji :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Szczero

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #7 dnia: 22.11.2012, 15:46:55 pm »
Co do 'pozbycia się żółwia', to po prostu źle się określiłem. Zoologia i botanika to moja pasja. Mam 5 papug, 3 akwaria w tym jedne z wymagającymi rybami - paletkami, gekona, węża, formikarium. nie liczac kota psa, oraz przeróżnych roślin, które są chyba jeszcze bardziej czasochłonne od zwierząt. Wszystkiemu poświęcam wiele czasu. Nie czuję się dobrze, gdy osądza się mnie o traktowanie zwierząt jak zabawki.

ale do rzeczy. Tak też mi się zdawało, że to żółw lamparci, przeszukałęm kilkadziesiąt gatunkow, ale cos mi nie pasowało... On nie ma tych czarnych obwódek, ale moze dlatego ze maly. Pytalem sie przez pierwszy tydzien czy komuś nie uciekł... Jest tylko pare domów obok skąd mógłby uciec. Nie mieszkam w dużym mieście. Potrzebuje więcej miejsca, wiem o tym ,ale tak jak mówie, zrobiłem co mogłem, mam około 2 metrow  w pokoju wolnch.
Cieszę się, że łądnie wygląda, mam nadzieję, że tak samo dobrze się czuje.

Więc teraz pytanie co zrobić z nim? Rozumiem, że to, że przetrzymuje go w domu też jest nie legalne... Gdzie się z nim zgłosić?
Rozumiem też, że nie mogę go teraz zarejestrować ?
« Ostatnia zmiana: 22.11.2012, 15:54:52 pm wysłana przez Szczero »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #8 dnia: 22.11.2012, 16:08:16 pm »
On jest po prostu bardzo jasno wybarwiony. Może taka uroda, a może miał mało słoneczka. Skorupę ma twardą?

Jak na takiego malucha to 100x50 może na razie być. Jak urośnie to trzeba będzie coś większego wykonać. Rosną dość szybko - mniej więcej podwajając w rok swoją wagę.
Dieta do zmiany - warzyw i owoców nie dajemy - tylko trawę i rośliny polne. I jak nie masz w terro - to wstaw mu basen - one duzo piją i chętnie wchodzą do wody.

Zarejestrować bez papierów go nie można, niestety. Natomiast w domu sobie możesz go trzymać - i nic się nie stanie, byleś go tylko nie próbował sprzedawać. Zadarza się, że niektórzy zgłaszają takie ogłoszenia na policję.
I musisz przemyśleć sprawę - jak zostaje u Ciebie - to po prostu postaraj się dobrze o niego dbać, w razie wątpliwości chętnie pomożemy. Jeśli natomiast nie możesz go zatrzymać - to możemy poszukać mu przez forum innego domu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Szczero

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #9 dnia: 22.11.2012, 16:13:34 pm »
Raczej nie mogę go zatrzymać. Chcę żeby (legalnie) trafił w dobre ręce.
Basen ma niezbyt wielki - trochę większy od niego.
Skorupę twardą?  A jak to się sprawdza?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #10 dnia: 22.11.2012, 16:19:24 pm »
Trzeba lekko pouciskać - od góry, z boków w okolicy nerek i od dołu. U takiej wielkości żółwika powinna być twarda jak kamień. Jeśli się ugina pod naciskiem palców to gadzior jest odwapniony.

Basen powinien być taki aby żółw cały się do niego zmieścił.

To przemyśl sprawę - u nas na forum szukamy domów przez takie ogłoszenia:
http://forum.zolw.info/zolwie-do-adopcji-54/
Sprawdzamy czy ktoś ma wiedzę i odpowiednie warunki do adopcji gadzinki. Można też poszukać kogoś kto już ma pardaliski i chciałby wziać jeszcze jednego.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Szczero

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #11 dnia: 22.11.2012, 16:51:36 pm »
Sprawdziłem.. Niestety czuć uginanie się od dołu najbardziej i troche po bokach. Od góry nie czuję. Nigdy tego nie robiłem, także nie czuję tego jakoś wyraźnie. W basenie się mieści. Jego skorupa od dołu ma 8-9 cm, a basen (przykrywka od pudełka na płyty) ma 15 cm srednicy.

Zatem mam teraz wystawić ogłoszenie np 'żółw lamparci do adopcji, Warszawa' ?? I jak mam sprawdzić czy 'ktoś ma wiedzę i odpowiednie warunki do adopcji'... Tego boję się najbardziej. Najchętniej oddałbym znanemu użytkownikowi forum, który swoje żółwie, ich warunki życia przedstawia na forum...

(Jest tu ktoś taki??  ;D )

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #12 dnia: 22.11.2012, 17:36:00 pm »
Chcesz oddać żółwia do adopcji:

1. Skontaktuj się z pomocnikiem adopcyjnym -> lista poniżej
2. W wiadomości napisz w miarę możliwości kilka podstawowych informacji na temat żółwia.
Będzie to bardzo pomocne w znalezieniu mu nowego domu.
- imię żółwia (opcjonalnie)
- gatunek
- płeć
- orientacyjny rozmiar lub wiek (noworodek/młody/dorosły)
- miejsce odbioru
- stan zdrowia lub czy żółw wymaga leczenia?
- dotychczasowe warunki utrzymania
- ewentualne wymagania względem osoby adoptującej żółwia
- zdjęcie żółwia
- ewentualnie dodatkowe dane kontaktowe
3. Pomocnik adopcyjny przygotuje na tej podstawie ogłoszenie, przedstawi Ci jego projekt i po Twojej akceptacji umieści je w dziale ogłoszeń. Dodatkowo będziemy monitorować zgłoszenia osób zainteresowanych adopcją i sprawdzać za pomocą ankiet ich warunki.
Wszystkich dalszych szczegółów dowiesz się od pomocnika.

Lista pomocników:

Warszawa:
- wege -
Wege przyjmuje również żółwie lądowe z warszawy do domu tymczasowego.

Łódź:
- ankan -
Ankan zajmuje się również adopcjami żółwi wodno- lądowych. Przyjmuje żółwie lądowe do domu tymczasowego.

Toruń:
- semiramida -

Kraków:
- Serpentin -
Serpentin zajmuje się żółwiami wodno- lądowymi.

Śląsk - Bytom:
- Viktoria -
Viktoria przyjmuje żółwie lądowe do domu tymczasowego

Katowice:
- Sola -
Sola przyjmuje żółwie lądowe do domu tymczasowego

- Jakub -

Opole:
- Bemilka -

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #13 dnia: 22.11.2012, 21:23:44 pm »
Sprawdziłem.. Niestety czuć uginanie się od dołu najbardziej i troche po bokach. Od góry nie czuję. Nigdy tego nie robiłem, także nie czuję tego jakoś wyraźnie.

Jak się i z boków też ugina to na pewno jest odwapniony. A masz dla niego świetlówkę UVB? One potrzebują mocnej lampy. Plus trzeba dodawać wapń do pokarmu. No i dieta odpowiednia.

W basenie się mieści. Jego skorupa od dołu ma 8-9 cm, a basen (przykrywka od pudełka na płyty) ma 15 cm srednicy.

To jest OK.

Zatem mam teraz wystawić ogłoszenie np 'żółw lamparci do adopcji, Warszawa' ?? I jak mam sprawdzić czy 'ktoś ma wiedzę i odpowiednie warunki do adopcji'... Tego boję się najbardziej. Najchętniej oddałbym znanemu użytkownikowi forum, który swoje żółwie, ich warunki życia przedstawia na forum...

(Jest tu ktoś taki??  ;D )

Mogę Ci napisać ogłoszenie i je umieścić. Ja się zgłaszają osoby to otrzymują test i ankietę. Jak przejdą tą procedurę pozytywnie to musza okazać terrarium a najlepiej i wybieg dla gadziny. I dopiero decydujemy (wspólnie z właścicielem) komu oddać żółwika. Podpisywane są też umowy adopcyjne.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Identyfikacja gatunku - znaleziony żółw lamparci
« Odpowiedź #14 dnia: 22.11.2012, 22:40:15 pm »
Śliczny maluch, chyba ciutke mniejszy od mojego.