Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 08:52:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Identyfikacja płci żółwi i ich agresja  (Przeczytany 8056 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vAgAv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Identyfikacja płci żółwi i ich agresja
« dnia: 03.02.2010, 20:13:26 pm »
 Zaczne od tego że mam 2 żółwie. Starszy (mam go od ok. 4 lat) ma 18 cm długości i jest to samiec, "Ferdek"  ;D. 9 miesiecy temu dołączył do niego drugi, mniejszy, teraz ma 12cm(nie znam dokładnej płci[chyba samica], ale wkleje zdjęcia). Wszystko było ok, nie gryzły się, nie przeszkadzały sobie... Od jakiegoś czasu zauważyłam że mniejszy większość czasu spędza w "grocie", tymczasem duży grasuje po całym terrarium. A kilka dni temu zauważyłam że Ferdek gryzie małego/małą gdy tylko wyjdzie, po nogach, skorupie, wszędzie gdzie się da, a nawet taranuje. Dziwne jest to, że gdy zobaczy małą/małego dosłownie do niego biegnie żeby go torturować. Nie jest to "łagodne gryzienie", oczywiście je oddzieliłam. Nie wiem co robić... Czy to mogą być gody??? Gdy mały był mniejszy nie było problemów... Zrobiłam zdjęcie żeby porównać wielkości żółwików, ale oczywiście Ferduś złapał małemu całą nogę i szarpał, dlatego zdjęcie jest niewyraźne bo musiałam spieszyć z pomocą. Słyszałam że podczas godów samce podgryzają samice, ale ten robi to tak że nie puszcza i szarpie. Pomóżcie!!!!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Identyfikacja płci żółwi i ich agresja
« Odpowiedź #1 dnia: 03.02.2010, 21:01:22 pm »
Witaj. Rzeczywiście jednym z zachowań typowo godowych jest zastraszanie samicy w postaci gryzienia, taranowania, uderzania bokiem pancerza. W naturze samice i samce żyją na dużej przestrzeni więc tylko okresowo wchodzą sobie w drogę mają też długie okresy spoczynku związanego z porą jesienno-zimową. Takie zaloty są stresujące i męczace dla samicy, dlatego w sztucznych warunkach samce i samice, jak też samce wzgledem siebie powinno się separować trzymając w osobnych terrariach i wypuszczając na osobne wybiegi. Łączy się je jedynie na krótko w celu rozmnożenia.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Identyfikacja płci żółwi i ich agresja
« Odpowiedź #2 dnia: 03.02.2010, 21:29:58 pm »
Żeby stwierdzić płeć musisz wstawić zdjęcia żółwi od spodu - dokładnie ogona.
Mogą to być, jak napisała Beata zachowania godowe. Albo możesz mieć 2 samce - i większy atakuje mniejszego. W obu jednak przypadkach żołwie należy bezwzględnie rozdzielić, bo większy-dominujący zamęczy i zastraszy mniejszego.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Identyfikacja płci żółwi i ich agresja
« Odpowiedź #3 dnia: 03.02.2010, 21:34:25 pm »
Witaj na forum  :) Dołączam się do tego co powiedziała Beatka. Żółwie trzeba będzie raczej rozdzielić, bo jest to mimo wszystko dla nich męczące, szczególnie dla tej samiczki. A propos płci, to nie musi ona wcale być samiczką. Takie (godowe) zachowanie występuje również pośród samych samców, szczególnie jeśli ma się właśnie tylko dwa osobniki na małej powierzchni (terrarium itp.) - znam to między innymi z własnego doświadczenia... :D  Musiałabyś jeszcze wstawić fotki plastronu tej (rzekomej) samiczki, żeby można było to sprecyzować.  
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Identyfikacja płci żółwi i ich agresja
« Odpowiedź #4 dnia: 03.02.2010, 21:51:12 pm »
Wreszcie mi się wszystkie foty wyświetliły. Jeśli drugie zdjęcie od góry jest plastronem mniejszego żołwia to wygląda na samicę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Identyfikacja płci żółwi i ich agresja
« Odpowiedź #5 dnia: 03.02.2010, 22:15:13 pm »
Wreszcie mi się wszystkie foty wyświetliły. Jeśli drugie zdjęcie od góry jest plastronem mniejszego żołwia to wygląda na samicę.

Mi również dopiero teraz wyświetliły się wszystkie fotki i ja też uważam, że póki co to wszystko (ogonek i układ tarczek) wskazuje na samiczkę. Jednak to się jeszcze może zmienić, ponieważ żółwik jest młody. Układ tarczek może ulec w najbliższym czasie zmianie, ogonek może się wydłużyć przez co będzie noszony na bok - i tak będziesz miała kolejnego chłopaka  ;D
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Identyfikacja płci żółwi i ich agresja
« Odpowiedź #6 dnia: 05.02.2010, 19:04:39 pm »
mi też się wydaje że samica ale może to sie zmienić bo jeszcze nie jest zupełnie dorosły
Pozdrawiam Jakub