Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:01:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)  (Przeczytany 25396 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Binolka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 1
Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« dnia: 08.11.2010, 21:35:41 pm »
Witam Was serdecznie ,
Bardzo sie cieszę zeudało mi sie znależć takie fajne forum podczytujeje od jakiegos czasu i postanowiłam się zalogować .

Posiadam 2 żółwiki. Teodor strszy i większy mieszka ze mną od chyba 8 lat juz dokłądnie nie pamietam został znaleziony przez moja sąsiadkę. Drugiego mam od niedawna również został znaleziony przez kogoś a teraz od niecałego miesiaca mieszka u mnie. Nie mam pojęcia ile mają lat dokładnie. Franek jest sporo mniejszy od Teosia. Dbam o nie tak bardzo jak tylko potrafię nie mają terarium zyja i chodzą sobie po całym mieszkaniu. Jedzą głównie mlecze ale również daję im koniczynkę i babke. Czasami dostają sałate i liscie kapusty ale sporadycznie głównym składnikiem ich diety jest mlecz. Czasami również lubia jesć makaron z tego co tu przeczytałam zaraz zostanę skrzyczana za to ze im daję makaron ale nie jedza one tego codziennie i po prostu lubią daje im jeszcze marchewkę jabłko czasami i uwielbiaja ogórka zielonego moze też nie powinnam im tego dawać ale Teodor to wręcz połyka go w całosci :)

Przez te 8 lat mój żółw miał 2 wypadki ubolewam nad tym starsznie :( juz dawno temu na początku kiedy do mnie przyszedł na zimę schował sie w koc i po jakimś czasie zauważyłam ze zaplatał sobie nóżkę w trocki od koca i od tamtej pory ma inną nóżke tylna.
Latem Teoś bo Franka nie miałam jeszcze wtedy jest przez cały cas na balkonie i na noc chowa sie do pudełka z kocykiem przez te całe 8 lat nigdy z niego nie spadł bo się nie mieści pod barierką jednak w te wakacje biedaczek spadł z niego bo przecisnał sie bokiem i mimo iz mieszkam na parterze i upadłna trawę złamałłapkę i teraz ona mu wisi nie wiem jak to wytłumaczyć ale tak jak u nas łokieć tak u niego w tym miejscu łapka się złamała :( żaden weterynarz w mojej miejscowosci nie pomógł bo nikt się na żółwiach nie znał i mówili że sie nie zrośnie i się nie zrosła nie boli go juz napewno ale ma ja nie sprawną :A ażboje sie mysleć co by było gdyby nikt go nie znalazł :( wiem ze będziecie mnie osądzać o to wszystko ale chciałam od razu napisać jak jest. Teraz balkon jest dokładnie zabezpieczony i nic takiego sie nie stanie. Czytajac forum znalazłam wątek o tym ze żółwik mozemieć przerośnięty dziobek i tak przygladajac sie mojemu myślę ze ma trochę długi. Nie wiem jednak co mogę z tym zrobić.

Natomiast Franek jest u mnie od niedawna widać na jego skorupce że sie rozrasta i jeden pazurek ma dziwnie wywinięty do góry ale myslę że w niczym mu to nie przeszkadza.

Problemów z brzuszkiem i jelitkami nie mają, 2 razy w tygodniu wsadzam je do wody i jelitka pracują normalnie :D po kompieli smaruję im skorupki.

Zimą śpią przy kaloryferze.

Tak wyglada historia moich przyjacół :)

Mam jeszcze psa w domu ale na szcęscie im nie zagraża Teodor był pierwszy a potem przyszedł Drops także sie z nim wychował i na Franka też nie reaguje mysle że nawet nie zauważył ze sa dwie skorupki a nie jedna :)
 
Moe pytanie brzmi czy Franek i Teodor to napwno chłopcy? Nie wiem jak mam odróznić wygladaja tak samo :)
I jeszcze jedno ważne pytanie czy to normalne że jeden drugiego gryzie? Czy to jest objaw konkurencji rywalizacji?
 

Dodano 08.11.2010, 21:41:45 pm
chyba powinnam im zrobić zdjęcia od spodu zebysciemogli to stwierdzić

Bardzo proszę też o sprawdzenie czy prawidłowosie rozwijają czy robie cos zle :)
 

Dodano 08.11.2010, 21:50:30 pm
o kurde właśnie przeczytałam ze jak jeden gryzie drugiego tzn że sie do niego zaleca czyli moze być tak ze Teodor to chłopak a Franek to dziewczynka... kurcze a nie zrobi  nic złego? bo gryzie go po głowie i nogach :(
« Ostatnia zmiana: 09.11.2010, 16:58:40 pm wysłana przez witia »

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #1 dnia: 09.11.2010, 08:00:53 am »
Witaj

Co do płci żółwi to musiałabyś zamieścić dokładniejsze zdjęcia ogonków, bo w tej chwili raczej nie widać.
Zdjęcie dziobka też by się dokładniejsze przydało. Dziób się koryguje gdy przeszkadza żółwiowi w pobieraniu pokarmu, robi to weterynarz.
Lekki przerost sam się może skorygować gdy żółw zjada odpowiednio włóknisty twardy pokram (czyli taki jaki jadac powinien).

Dobrze by było gdyby żółwie a szczególnie te chore łapki obejrzał dobry weterynarz, przydałoby się zrobić rtg i zobaczyć co z nimi jest.
Jedna z tylnych nóżek żółwia w ogóle wygląda dziwnie albo tak mi się wydaje, bo nie widać stopki.

Niezależnie od tego że żółwie lubią jadać pewne rzeczy to jeść ich nie powinny, bo im w dłuższym czasie poważnie szkodzą.
Mam tu na myśli opisane warzywa i owoce, a szczególnie ten makaron. Żółwie stepowe to ściśli roślinożercy i do takiego typu pokarmu sie ewolucyjnie dostosowały ich organizmy. Miękki pokarm powoduje też przerost dzioba, bo szczęki nie pracują zbyt intensywnie i stale rosnący dziób się nie ściera. Żółwie żywione prawidłowo nie mają tego problemu.

Skorupek smarować niczym nie wolno!

Żółwie nie powinny mieszkać na podłodze. Powinny mieć skrzynię z odpowiednim dla nich podłożem, kryjówkami i lampy (grzewczą i UVB). Potrzebują odpowiedniej temperatury i wilgotności. Widzisz jak szukają ciepła pod tymi kaloryferami, a to nawet nie jest namiastka tego czego naprawdę potrzebują. Przebywanie na podłodze jest też bardzo szkodliwe dla ich stawów, być może dlatego jedne żółw ma problemy z łapką a nie z powodu koca. Od wiosny najlepiej żeby przebywały w zaródce w ogródku lub ew. na wybiegu balkonie (zabezpieczonym z podłożem itp).

Co do psa - pewnie moje uwagi do Ciebie nie trafią - ale przypadki zagryzienia żółwi przez psy są nierzadkie i zwykle dzieje sie to zupełnie nagle gdy nikt nie przypuszczałby że coś może się stać. I wiele razy tak ludziom piszemy i oni to wciąż bagatelizują. To jest ryzyko po prostu. Żółwie i pies nie powinny mieć kontaktu i powinny być przed dostępem psa zabezpieczone.

Jeśli jeden drugiego gryzie to chyba masz parkę i samiec tak się zaleca do samicy, żółwie stepowe takie mają zwyczaje. Ale głowy nie dam, może jednak dwa samce. Wstaw te fotki ogonków. 

Z jakiej miejscowości jesteś?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #2 dnia: 09.11.2010, 16:07:27 pm »
Ale popuchnięte oczy... to niedobrze... No i z tą nogą jak już Beata wspomniała wygląda okropnie, jakby stracił fragment stopy, pazury...
Co do warunków w jakich powinny żyć to już Beata Ci powiedziała - wszystko znajdziesz tu na forum. Jeśli to dwaj chłopcy lub parka to konieczne będzie zrobienie im dwóch osobnych terrariów lub oddanie w dobre ręce jednego  z żółwików.
Pozdrawiam i mam nadzieje że szybciutko zmienisz ich warunki na lepsze i gady będą się cieszyły długim i zdrowym życiem u Ciebie ;)
Ps. obydwa bardzo ładne skorupki mają

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #3 dnia: 09.11.2010, 20:44:32 pm »
Zdjęcie 4te od góry - to tam za oknem one powinny być  :)

Offline Binolka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 1
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #4 dnia: 11.11.2010, 11:54:59 am »
Je4żeli chodzi o to za oknem :) to tak tam siedza sobie przez całe lato i sie grzeja na słoneczku tzn tak do tej pory Teos siedział a teraz pewnie razem z Frankiem będą siedzieć tylko niech sie znowu lato zrobi :)

Co do oczek to nie mają napuchniętych napewno o oczka dbam najbardziej wiec napewno nie są podpuchnięte :)

Co do zdjeć ogonków czekam na dobry aparat żeby wszysko dokładnie uchwycić bo mam tylko w telefonie wiadomo nie najlepszy :) i zrobię dokładne zdjecia ze wszystkich stron żebyście zobaczyli czy wszystko gra oprócz tych łapek. Ta tylna łapka taka jest juz kilka lat i to właśnie przez ten kocyk tak sobie zawinął i faktycznie nie ma tam pazurków ale nic sie z nóżką nie dzieje oprócz tego że jest inna.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #5 dnia: 11.11.2010, 12:00:34 pm »
Żówie muszą mieć terrarium z odpowiednim podłożem (zimia/ torf / ziemia+glina +piasek...), lampami... uwierz że podłoga się dla nich nie nadaje (zwyrodnienie stawów od niewłaściwych, śliskich powierzchni - bardzo bolesne schorzenie), przeciągi - poważne powikłania jak zapalenie płuc, katar itp, inne zwierzęta jak psy, koty, ludzie który mogą je nadepnąć, kopnąć, detergenty, którymi myjesz podłogę, koce w które mogę się zawinąć i stracić pół nogi... ;) w każdym razie podłoga na pewno nie nadaje się dla żółwia!
Co to znaczy, że dbasz o oczy....??? Jakoś sobie nie mogę wyobrazić o co chodzi. Opuchlizna oczu u żółwi jest efektem wewnętrzych problemów, może być oznaką bardzo wielu poważych problemów i nie należy jej lekceważyć! Np niedobór wit. A, pasożyty itd.

Offline Binolka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 1
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #6 dnia: 11.11.2010, 14:04:14 pm »
Dodaję lepsze zdjecia samych żółwików i ich ogonków do wyjaśnienia sprawy płci .
Jeżeli chodzi o terarium już sie tym zajmuję powoli narazie zebrałam informację mam juz miejsce wyznaczone tylko muszę poszukać odpowiednich narzędzi i desek albo płyty .
 
« Ostatnia zmiana: 12.11.2010, 07:00:02 am wysłana przez witia »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #7 dnia: 11.11.2010, 23:24:11 pm »
Jak dla mnie to samiczki...:)
Trzeba im obciąć tylne paznokcie i skorygować dzioby.
Ten miejszy - Franek ma opuchnięte oczy.
Kiepsko też wyglada tylna lapa Teodora, jakby nie miał fragmentu z pazurami. To po tym wypadku? On na niej w ogóle staje, zgina ją?
Po Teodorze widać tez skutki zbyt wysokobialkowej diety - bo żółwik jest gruby i tył mu się "wylewa" ze skorupy.
Pilnie musisz im zorganizować terra i lampy oraz podawać rosliny polne do jedzenia.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #8 dnia: 12.11.2010, 08:09:01 am »
jest otyły albo napuchnięty

Offline Binolka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 1
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #9 dnia: 12.11.2010, 11:57:40 am »
Po wypadku Teodor ma złamaną łapkę z przodu (na zdjęciu lewa) tą tylna zawinął sobie kiedyś bardzo dawno temu w trocki od koca i tak ma już od kilku lat ogólnie Teodor nie chodzi normalnie jak żółw tylko odpycha sie łapkami ale skorupkę ma na podłodze :( co do terrarium dla nich juz mam rozplanowane miejsce a co do oczek to zakrapiam im kropelkami i przemywam rumiankiem. Pazurki tylne przytnę i dziobek też sie postaram przyciąć ale wydaje mi sie że Franek nie ma problemu z dziobem tylko Teodor i jeszcze mam pytanie zrobiłam zdjecie spodniej części korpusu Franka i jest jakby taka podziurawiona przetarta a Teodor tak nie ma nie wiem czy to normalne czy nie. A i jeżeli chodz o dietę już daję tylko same roślinki czasami marchewkę

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #10 dnia: 12.11.2010, 20:36:00 pm »
Wiesz nie wiadomo u kogo ten żółw był i jakie miał warunki - jak podłoże było nieodpowienie to mógł sobie plastron właśnie tak powycierać. Normalne to nie jest - ale jeśli się dalej nie łuszczy, nie odpada, nie jest miękkie - to żółwiowi w niczym nie zagraża. 

Szybko zorganizuj im terra i nie dawaj Teodorowi tyle jedzenia. Przydałoby się też ku wszelkiemu iść do weta i zrobić badania pod kątem nerek - żeby się nie okazało, że to nie tłuszcz tylko opuchlizna - sugerujaca właśnie chorobę tych narządów.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Binolka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 1
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #11 dnia: 12.11.2010, 22:17:01 pm »
poszukamjakiegos weterynarza w Częstochowie bo u mnie tonikogonie ma niestety a tearium jest juz zaplanowane nawet mam rysunek he he he wkleję dokłądnie opisany żebyscie zobaczyli czy tak będzie dobrze i czy cos poprawic najwiecej mam problemów z deskami nie wiem czy mogę z nich zbudować i wyłozyć folią na dnie czy zrobić to z czegoś innego bo akwarium takiego duzego nie mam :)
 

Dodano 12.11.2010, 22:35:01 pm
mam pytanie co do żarówek z tego co czytałam to polecacie grzewczą 40W i UVB czy w moim przypadku również beda one dobre? I czy kupuje sie je w zologicznym czy normalnie w sklepie ? tak mam nadzieję będzie wyglądało terarium tylko nie wiem gdzie mogę znależć taki duzy kamień na 2 żółwie lub kilka mniejszych zeby były płaskie do kupienia w zologicznym czy nie bardzo ? bo nie widziałam
« Ostatnia zmiana: 12.11.2010, 22:35:03 pm wysłana przez Binolka »

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #12 dnia: 13.11.2010, 07:40:38 am »
idź na stronę główną jak też w odpowiednie wątki i czytaj o tym, o tym już było

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #13 dnia: 13.11.2010, 11:20:10 am »
Zamień miejscami korę i drewien ka z mchem. Wymiary terrarium też powinny być duże bo na 2 okazy 100cm nie wystarczy. A żółwie mogą być razem bo to 2 samice :D
Pozdrawiam Jakub

Offline Binolka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 1
Odp: Teodor i Franek czy to na pewno chłopcy? :)
« Odpowiedź #14 dnia: 13.11.2010, 16:20:21 pm »
jeżeli chodzi o korę to chciałam żeby nie było im mokro w tyłki jak będą spały :) a mech chciałam dać na ziemie żeby się bardziej utrzymał może w bardziej wilgotnym miejscu :) a terarium będzie miało dł 2 m i szer 70 cm musi być prostokontne bo tylko w tym miejscu mi sie zmieści.
 

Dodano 13.11.2010, 16:22:47 pm
Myślę że Teodor jest dominatorem a właściwie Teodora bo czasami gryzie Franię :D ale mam nadzieję ze nie będzie to ciągłe i będą mieć osobne domki zrobię tak zeby Teodora nie mogła wejść do domu Frani bo jest większa :)
« Ostatnia zmiana: 13.11.2010, 16:22:47 pm wysłana przez Binolka »