Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:32:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co to za roślina?  (Przeczytany 17876 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Co to za roślina?
« dnia: 12.06.2014, 21:55:28 pm »


Kupiłem nasionka na ebayu specjalnie dla zolwi i takie coś mi wyrosło. Liście mają takie włoski / igiełki i zastanawiam sie czy zolwie nie podrażnia sobie nic w pyszczku.

Offline Tomasz-W.

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • To już 22 lat z żółwiami!!! :)
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #1 dnia: 12.06.2014, 23:43:17 pm »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #2 dnia: 13.06.2014, 09:10:53 am »
A możesz wrzucić fotkę całej? To roślina ogrodowa, polna, leśna?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #3 dnia: 07.07.2014, 12:41:54 pm »




Wiecie co to może być za roślina? Kupiłem ten mix nasion: http://www.ebay.co.uk/itm/Shelled-Warriors-FLOWER-MIX-1000-SEEDS-No-Weeds-Tortoise-Lizard-/191083817206?pt=UK_Pet_Supplies_Reptiles_Spiders_Insects&hash=item2c7d7ba8f6

ale te liście bardziej przypominają mi sałatę niż jakikolwiek kwiat podany w opisie aukcji...
Jakby ktoś rozpoznał to proszę o odpowiedź, moje żółwie zajadają się tymi liśćmi ale nie wiem czy są one w 100% bezpieczne.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #4 dnia: 07.07.2014, 14:01:36 pm »
Faktycznie trochę jak sałata... Na 100% nie powiem ale z tej mieszanki uważaj na sparcetę (sainfoin) - jest wysokobiałkowa.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #5 dnia: 07.07.2014, 15:24:15 pm »
wyglada na :Lattuga canasta  ::) czyli jedna z odmian salaty...choc w spisie nie moge sie jej doczytac.tylko to wyroslo z tej mieszanki?
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #6 dnia: 07.07.2014, 15:30:14 pm »
Jeszcze wyrosły dwie rośliny z pierwszego postu z małymi kwiatami koloru niebiesko fioletowego. Napisalem maila do tych z ebaya i zobacze co mi odpiszą. Nibybardzo dobry sklep itp ale zobaczymy co z tego wyjdzie.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #7 dnia: 07.07.2014, 15:33:20 pm »
a nie masz dostepu do ogrodu,czy innego miejsca zeby nazbierac swierzej zieleninki? zawsze to pewniejsze i mozesz robic diete urozmaicona a w doniczkach wysiewac juz sprawdzone kwiaty :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #8 dnia: 07.07.2014, 15:44:17 pm »
Czytałem że pewnosc ma sie tylko jak sie zna na roslinach lub wysieje sprawdzone rosliny wiec wysialem kilka doniczek za domem. Serio ta roslina wyglada jak  Lattuga canasta, groźne jest to dla zolwi? Bo moje dostają ja od kilku tygodni. Wszystko jest z zolwiami wporzadku tylko maja trochę bradziej rzadką kupę niz jak jedli rukole.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #9 dnia: 07.07.2014, 16:01:41 pm »
mi to wlasnie na ta lattuge wyglada  ::) ogolnie salaty nie podajemy poz zadna postacia,zawiera kwas moczowy wiec dla zolwia odpada.na samej rukoli tez zyc nie moze..rukola moze byc stosowana jako dodatek do diety ale nie jako jej podstawa.musisz zrobic diete tak urozmaicona jak bedzie to najbardziej mozliwe :) jesli chodzi o rosliny to faktycznie podajemy tylko te sprawdzone na 100% a jest ich naprawde duzo.teraz jest okres letni i chwastow jadalnych jest wszedzie pelno,szkoda tego przegapic bazujac na rukoli ;) jesli masz watpliwosci w zwiazku z jakas roslina zrob jej zdjecie i wstaw tu na forum,postaramy sie pomoc czy jest ona jadalna czy nie.masz tez do dyspozycji dzial o zywieniu.jest tam spory zbior roslin ktore mozna podawac,zapoznaj sie z nim :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #10 dnia: 08.07.2014, 09:11:06 am »
Tej ostatnie zdjęcia mi się nie wyświetlają. Jeśli to sałata, a ona się dla żółwi nie nadaje. Ma zły stosunek wapnia do fosforu. Jak ta jest Twojej produkcji i nienawożona to jakiś liść od czasu do czasu możesz im rzucić, ale nie karm ich nią codziennie i w monodiecie.
Ewent. mogłaby to być cykoria sałatowa - bo cykorię masz w zestawie roślin. Ona jest mniejsza i liście są bardziej sztywne niż sałaty.
Drobne, niebieskie kwiatki miałaby niezapominajka z zestawu nasion, ale liście na pierwszym zdjęciu nie przypominają tych jakie ona ma.

A nie możesz jakiegoś przewodnika po roślinach polnych kupić i poszukać czegoś jadalnego samodzielnie?
« Ostatnia zmiana: 08.07.2014, 09:22:44 am wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #11 dnia: 08.07.2014, 09:24:36 am »
ogolnie salaty nie podajemy poz zadna postacia,zawiera kwas moczowy wiec dla zolwia odpada

raczej kwas szczawiowy niż moczowy - kwas moczowy jest produktem metabolizmu np. żółwi :)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #12 dnia: 08.07.2014, 15:12:53 pm »
ale wpadka  :o faktycznie szczawiowy!!! co mi sie jakis "moczowy" nawinol :-[
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #13 dnia: 09.07.2014, 02:16:02 am »
Napisałem już do gościa z ebaya maila wraz ze zdjęciami teraz muszę czekać aż łaskawie odpisze.
Mieszkam w północnej Irlandii i mimo ze to niby zielona wyspa to oprócz mleczu i koniczyny nie widziałem żadnych roślin o których czytałem na forum dlatego też postanowiłem wyhodować swoje własne.
Ogolnie mam cyrk z tym drugim żółwiem, wydaję mi się że mógł się odwodnic;/ przez tydzień schudl ok 6g. Pierw ciągle spał i jadł a teraz od 2 dni jest strasznie aktywny wspina sie po ścianach jakby chciał wyjść z terrarium a warunki ma odpowiednie. Wydaje mi sie ze ma lekko zapadniete oczka a wiem że to mogą być objawy odwodnienia. Do tego ma strasznie małe dziurki od nosa i czasem wydaje mi sie ze ciężko sie mu oddycha i wydaje cichy dźwięk przy oddychaniu tak jakby "pufał"

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Co to za roślina?
« Odpowiedź #14 dnia: 10.07.2014, 11:38:43 am »
Jeśli żółwie mają prawidłowe warunki - odpowiednie podłoże, dostęp do wody, to nie wiem jak Ci się mógł odwodnić. 6 gr różnicy w wadze w ciągu tygodnia to może być błąd ważenia, zrobione siku czy kupa albo różnica w ilości pokarmu w żołądku.

A przewodnika po miejscowych roślinach nie możesz jakiegoś kupić? Nie ma nic innego na pewno - babki, pokrzyw, jasnoty, jakiś krzewów ogrodowych typu porzeczeczka, malina, poziomka?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ