Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:57:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: czy ktoś wie czy te rośliny można dać do jedzenia żółwiowi stepowemu?  (Przeczytany 6061 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Czy ktoś wie czy te rośliny można dać do jedzenia żółwiom?

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Na pewno można środkową- to jasnota purpurowa, żółwie ją chętnie jedzą. Ta po lewej też na jakąś jasnotę wgląda, tej po prawej nie widać dokładnie ale  na 99% to nic  trującego. Może ktoś z lepszym wzrokiem da radę ją rozpoznać.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Na żadnym z tych zdjęć nie ma jasnoty. Po środku to  głowienka, jak jasnota należy do rodziny Lamiaceae ale jasnotą nie jest. Niemniej jadalna. Po lewej coś podobnego ale kwiatostan jest za długi jak na głowienkę.

Roślina po prawej przypomina mi nostrzyk biały, nie zalecany. http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?st=true&mode=main&catID=638

EDIT: Po lewej obstawiam krwawnicę, jeśli tak - jadalna.
« Ostatnia zmiana: 21.07.2015, 20:22:06 pm wysłana przez doru »

Offline gebam

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Dzięki
To mam dwa sukcesy, bo te jadalne mam w ogródku, a nostrzyk u sąsiada  :D wiedział gdzie wzrosnąć  :laugh:

Offline GrzegorzKn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Głowienkę możesz też sobie do herbatki dorzucić. Kwiat uspokaja, a gdy przekwitnie i słychać ziarenka jest znakomita na kaszel  ;D
Jestem w szoku jak dobrze żółwie się odżywiają, a my studiując ich pożywienie i rozpoznając rośliny sami możemy zbierać dla siebie mieszanki ziołowe, zamiast kupować w aptece.