Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:39:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rośliny dla Greka  (Przeczytany 8668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nekromantis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Rośliny dla Greka
« dnia: 12.09.2014, 12:23:53 pm »
Witam,

No więc za dwa dni dotrze do mnie młody Grek :) No więc zrobiłem mały ogródek na parapecie. Niedawno pytałem czy mogę podawać bambusa. Doczytałem, że sa dwa rodzaje bambusa. Jednego można podawać innego nie dlatego wrzucam zdjęcia, aby się Was konkretnie poradzić. Do tego mam jednego wielkiego sukulenta, którego chętnie obetnę dla żółwia. Mam nadzieje, że się nadaje.




Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #1 dnia: 12.09.2014, 12:53:34 pm »
Nie widać zdjęć, wrzuć je bezpośrednio na forum, nie przez zewnętrzny serwer.

Podawać można wszystkie rośliny z rodzaju bambus (Bambusa). Większość żółwi jednak nie będzie chciała ich jeść.
Nie można podawać tzw. Lucky bamboo - jest to nazwa handlowa Draceny Sandera (Dracaena sanderiana), która z bambusem tak naprawdę nie ma nic wspólnego.
Przy kupnie trzeba bardzo zwracać uwagę, co tak naprawdę bierzemy, najlepiej kierować się nazwami łacińskimi.

Offline Nekromantis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #2 dnia: 12.09.2014, 13:22:53 pm »
Dodaje pomniejszone zdjęcia, o które pytałem (pierwsze dwa), a prócz tego kilka zdjęć z uprawy balkonowej. Mam nadzieje, że wszystko jest jadalne :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #3 dnia: 12.09.2014, 13:33:17 pm »
1. To na 100% dracena sandera - nie podajemy.
2. Nie mam pojęcia co to może być  :P
3. Nie rozpoznaję pierwszej od lewej, babka jak najbardziej, koniczyna jako dodatek (dużo białka) mniszek też umiarkowanie (moczopędny)
4. Dwie pierwsze od lewej nie wiem, ostatni wrzos - dobry jako ozdoba, niechętnie jedzony bo zawiera garbniki i flawonoidy, niemniej jak zostanie skubnięty to nic się nie stanie (ale nie powinien być podstawą diety)

Jeśli wiesz czym są pozostałe roślinki to napisz - wtedy powiem czy są jadalne :)

Offline Nekromantis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #4 dnia: 12.09.2014, 14:11:38 pm »
Oki, czyli pseudo bambusa podawać nie będę :)

Wrzucam inne zdjęcia. Na jednym na pewno jest mięta taka ogrodowa a ta większa roślina to nazwy nie znam ale też zielsko z ogródka. Na pierwszym zdjęciu sukulent, ponoć żólwie mogą jeść. Do tego bratki i lawenda.

Posiałem także rumianek i trawę dla kota.
Chcę także posiać:

Siemię lniane
Tymianek właściwy
Szałwie lekarska
Koper włoski
Rzeżuchę
oraz soję

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #5 dnia: 12.09.2014, 14:46:55 pm »
Z tym sukulentem to pewnie wege pomoże, ja nie rozpoznaję.
Mięta - podawać można tylko miętę zieloną, nie nadaje się mięta pieprzowa i mięta polej - jeśli nie masz pewności, którą posiadasz, nie podawaj.
zdjęcie nr 3 - żółtlica - jadalna :)
Wszelkie bratki, fiołki (rodzaj Viola) - jak najbardziej (tylko bez nawozów)
Lawenda - nie zaszkodzi, ale nie jest chętnie jadana ze względu na zapach (moja greczynka ugryzła i wypluła zniesmaczona...) ale jest ładną ozdobą terrarium/wybiegu :)
Siemię lniane - absolutnie nie, są to nasiona lnu zwyczajnego, trującego dla żółwi.
Tymianek (właściwie macierzanka tymianek), szałwia - nieszkodliwe, ale niechętnie jedzone (analogicznie do lawendy)
Koper włoski (fenkuł) - nie jest zalecany, ma dużo cukrów
Rzeżucha (a tak naprawdę pieprzyca siewna, rzeżucha jest nieprawidłową handlową nazwą) - jako dodatek do diety, należy do rodziny kapustowatych - zawiera kwas szczawiowy
Soja - nie polecam, zawiera ekstremalne ilości białka (nawet 50%) które jest w żółwiowej diecie niewskazane
Rumianek - tylko rumianek bezpromieniowy, rumianek pospolity zawiera kumaryny
Kocia trawa - to w sklepach to z reguły jest owies lub jęczmień - proponuję samemu ziarenka wysiać bo raz że taniej, a dwa że do tych gotowych kocich traw czasem nawozy są dodawane...
« Ostatnia zmiana: 12.09.2014, 14:53:38 pm wysłana przez doru »

Offline Nekromantis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #6 dnia: 12.09.2014, 14:53:44 pm »
Dzięki Ci wielkie doru za pomoc :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #7 dnia: 13.09.2014, 02:27:29 am »
Ten sukulencik to Portulacaria Afra :) Jadalne nawet dla ludzi, ale ma działanie lecznicze. Nie przeginałbym.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #8 dnia: 13.09.2014, 10:13:28 am »
Wiedziałam - jeśli chodzi o sukulenty to Mateusz jest niezastąpiony ;) a teraz już z ciekawości: nie wiesz jaką substancję zawiera? Znalazłam jak działa ale zastanawia mnie co jest substancją czynną.

Offline Nekromantis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 0
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #9 dnia: 13.09.2014, 18:34:32 pm »
a jakie ma właściwości doru?, bo ja nie mogę znaleźć.
 

Dodano 13.09.2014, 19:04:20 pm
Przy okazji tego rumianku bezpromieniowego. Czy rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) nadaje się dla żólwi?
« Ostatnia zmiana: 13.09.2014, 19:04:20 pm wysłana przez Nekromantis »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rośliny dla Greka
« Odpowiedź #10 dnia: 13.09.2014, 23:31:14 pm »
Rumianek... Odrobinkę krzywdy nie zrobi, ale zawiera kumaryny z tego co pamietam. Lepiej sobie odpuścić :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)