Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:52:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!  (Przeczytany 13056 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« dnia: 20.11.2014, 17:56:54 pm »
hej... na szczęście mam od kilku lat w domu kilka roślin którymi ponoć żywi się żółw.. ale dwóch z nich nie podaje bo się boje...
 i chciałabym abyście mi powiedzieli co i jak.. tutaj zdjęcia całego zapasu plus dwie zaznaczone " obawy"


p.s po za tym moja gadzina mimo że ma jeszcze codziennie nową dostawę polnych zielsk to je tylko roszponkę i rukolę..;/ reszta zostaje...:/ nie dawałam mu przez ostatni tydzień ani tego ani tego ale dzisiaj się zlitowałam bo zjadł tylko koniczynę...:/ może dawać mu coraz mniej tej rukoli i roszponki?? Czy co??


Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #1 dnia: 20.11.2014, 18:26:15 pm »
Te dwie niepewności - pierwsze nie wiem jak się nazywa, spróbuję poszukać, drugie wygląda na grubosza - można dawać z umiarem.
Wypatrzyłam jeszcze: trzykrotkę, aloes i bazylię, które się nadają.
Roślinka po lewej przypomina zielistkę, tylko jakąś dziwną... u mnie liście się zawsze "kładły" w dół, ta jest jakaś wysoka.
I nie rozpoznaję tych trzech co zaznaczyłam...

Offline bagsik1622

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #2 dnia: 20.11.2014, 18:30:50 pm »
Ten srodkowy, ktory zaznaczyla Doru wydaje mi sie tez byc aloesem tylko inna odmiana, przydalo by sie zdjecie z blizszej odleglosci tych niepewnych roslin to moze cos pomozemy :)

Ta po lewej natomiast na tym samym zdjeciu przypomina mi melise, moze byc to melisa cytrynowa, jesli pachnie cytryna :)

A to po prawej podam Ci jutro, bo kojarzy mi sie z pracy (pracuje w ogrodnictwie) ale nazwy nie pamietam. Jesli oczywiscie to jest to, o czym mysle, bo z takiej odglelosci reki sobie nie dam uciac.
« Ostatnia zmiana: 20.11.2014, 18:35:20 pm wysłana przez bagsik1622 »

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #3 dnia: 20.11.2014, 20:06:56 pm »
tak ten mały który zaznaczyła doru to odmiana aloesu,
po lewej to zwykła melisa :D bo czytałam że meliskę można zapodać.. a ta z tyłu to żyworódka... ponoć też można..?
choć zastanawia mnie dlaczego poszły jej w dół tak liście... może ma za zimno albo co..

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #4 dnia: 20.11.2014, 20:11:01 pm »
Melisa (jest ok) , żyworódka pierzasta (można podawać, ale sporadycznie) i eszeweria (jest ok)

http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?catID=480


PS:
Tam wyżej pojawiła się także calathea --> http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?catID=474
« Ostatnia zmiana: 20.11.2014, 20:14:32 pm wysłana przez ןคภ ๒z »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #5 dnia: 20.11.2014, 20:16:20 pm »
bardzo dziękuję za odpowiedź... czyli wychodzi że wszystko się nada w małych ilościach :)
 

Dodano 20.11.2014, 20:19:04 pm
p.s świetna strona -zabieram się za lekturę na niej :)
« Ostatnia zmiana: 20.11.2014, 20:19:04 pm wysłana przez sercehanny »

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #6 dnia: 20.11.2014, 21:36:19 pm »
O tak, TTT jest bardzo wartościowe. Miłej lektury! :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #7 dnia: 21.11.2014, 01:18:38 am »
Jeśli chodzi o żyworódkę to bezpieczniej posługiwać się nazwami łacińskimi. Żyworódka pierzasta to Kalanchoe pinnata, ta mi na nią nie wygląda. Często pierzastą nazywana jest błędnie Żyworódka Daigremonta - Kalanchoe daigremontiana. Ogólnie na TTT wszystkie Kalanchoe są niepolecane. Wiele gatunków zawiera glikozyd nasercowy, toksyczny dla wielu zwierząt. Ja bym zrezygnowała, tym bardziej że zimą powinno postawić się na susz a doniczkowe powinny stanowić niewielką część, np. 1-2 razy w tygodniu.

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #8 dnia: 21.11.2014, 10:29:44 am »
na szczęście nie dawałam jej Stefano-Stefani .. :) dziękuję idzie na półkę do innego pokoju :D
A co do suszu...owszem ususzone dostaje pomieszane z nieususzonymi- tyle ze suchych nie je .. stopniowo chcę mu/jej zmniejszać ilość świeżych liści :) śniegu jeszcze ani widu u mnie więc robie zapasy :D apropo... jakoś konkretnie to ziele polne trzeba ususzyć ?! -.- ja mam w pudełku niedaleko kaloryfera..l ślicznie wszystko pomalutku schnie :)NIE GNIJE.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #9 dnia: 21.11.2014, 18:19:59 pm »
A po co dajesz rukole czy roszponke jak jeszcze jest tyle zielska na dworze? :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #10 dnia: 21.11.2014, 18:39:44 pm »
Z tego co przeczytałam dostaje mieszankę zielska z rukolą/roszponką i wyjada zostawiając polne ;) Wrzuć tylko polne, głód do tyłka zajrzy to zje :) z suchym możesz spróbować patentu z ogórkiem - wymieszać susz ze startym na drobnych oczkach kawałeczkiem ogórka - na moją tylko to podziałało, nie jadła nic 3 dni a i tak suszu inaczej nie ruszyła. Do suszenia nadaje się w sumie wszystko co je na świeżo, tylko trzeba uważać z koniczyną - z tego co pamiętam to suszone kwiaty któregoś gatunku wydzielają toksyczne substancje.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #11 dnia: 21.11.2014, 22:05:33 pm »
Suszone kwiaty koniczyny białej są toksyczne, podobno. Choć z drugiej strony krowa je zimą siano też z koniczyną i żyje, więc nie jestem tego do końca pewna. Dla pewności nie suszę w ogóle koniczyny - tylko tyle co w sianie jej jest.
Co do kalanchoe - to moje żyworódki rąbią aż miło od lat. Mam całą hodowlę - objawów zatrucia tym nie obserwowałam. Jedzą także kalanchoe blossfeldiana (to "zwykłe" - najczęściej sprzedawane w sklepach, kwitnące różnokolorowo). Oczywiście są one dodatkiem do pożywienia a nie podstawą.
Co do suszenia - to ja rozkładałam rośliny na papierze pakowym, starych bannerach itp. Na "płasko" w ciepłym pomieszczeniu w 3-4 dni Ci uschną.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #12 dnia: 21.11.2014, 22:23:52 pm »
Viktoria- tak jak pisałam dostarczam codziennie świeżych polnych zielsk, RAZ ZA CZAS daję rukolę i roszponkę bo moja gadzina ma problem zjeść cokolwiek innego  , nie martwcie się nie dostaje ich codziennie :)
Koniczynę zbieram TYLKO tą rożową.. no i tak jak pisałam- po malutku przerzucam ją na suszki.. ale z tym jest tak kiepsko .. serce pęka i się lituje.. ale na pewno spróbuję z tym ogórasem.

Dla tych co kojarzą moje posty - nowa gadzina na szczęscie w zimę nie ma problemu z jedzeniem suszu więc może ten maluch się czegoś nauczy :D albo będzie zazdrosny i też zje wiecie jak to jest :D
będę informować :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #13 dnia: 21.11.2014, 22:30:24 pm »
To akurat często się zdarza - że jak jest jeden żółw to grymasi, a jak jest ich więcej to ten niejadek też się przekonuje, nawet do wcześniej średnio lubianego pożywienia. Bo prostu uczy się, że jak się będzie za długo namyślał, to miska może być już pusta.... ;D
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Zapas na zimę ale czy wszytsko dobre?!?!?!?!
« Odpowiedź #14 dnia: 21.11.2014, 22:32:14 pm »
Właśnie na to liczę Anna :D  :P