Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:10:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwie - poradnik?  (Przeczytany 7696 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline balbinka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Żółwie - poradnik?
« dnia: 12.09.2012, 09:53:09 am »
Poszukuję jakiegoś nowego poradnika dotyczącego żółwi (na prezent) i znalazłam coś takiego: Żółwie zwierzęta w domu i Żółwie wodno-lądowe Hodowla i choroby ... ale wydają mi się coś za tanie. Myślicie że mają wystarczająco dobrą treść? czy może lepiej szukać czegoś innego?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwie - poradnik?
« Odpowiedź #1 dnia: 12.09.2012, 10:00:53 am »
Nigdy nie widziałam tego poradnika, ale sądząc po autorze będzie wartościowy i wiarygodny :)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Żółwie - poradnik?
« Odpowiedź #2 dnia: 12.09.2012, 14:02:41 pm »
Wszystko zależy od tego jaką funkcję ma pełnić prezent.

Pozycja 1, Żółwie, zwierzęta w domu autorstwa Wilke, Anders jest na pewno książką bardzo ładnie wydaną ;)
Co do strony merytorycznej mam już pewne wątpliwości. Na pewno znajdziesz w niej ciekawe rozwiązania terrarium (choć więcej dla wodniaków) jednak nie podoba mi się propozycja piasku na podłoże, trudno też wyłuskać informację o lampie uvb. Autor zaleca również stosowanie mat grzewczych, co akurat jest kiepskim pomysłem. Rozdział o żywieniu zaczyna się obiecująco, ale im dalej w las tym gorzej. Generalnie mówi o chwastach, ale jak najbardziej widzi też w diecie żółwi lądowych sałatę, szpinak, liście buraka, kalarepy itp. Pod koniec rozdziału znajdziesz również informację o mięsie czy ryżu. Wszystko potwierdza zdjęciami, gdzie to żółwie zajadają się sałatą czy też sałatką pomidorowo-owocową. Żywienie wodników też nie jest idealne. No i nie do końca podoba mi się rozdział o zabawie z żółwiem i minitresurze.
Nie można jednak powiedzieć, że cała książka jest taka, bo sporo w niej i dobrych informacji. Osobiście mam trochę wrażenie jakby momentami była niespójna, bo niby w jednym miejscu jest to a w innym jakby inne zdanie Autor nagle miał, plus wtrącenia niektóre :/

Pozycja 2, Żółwie wodno-lądowe. Hodowla i choroby A. Maluty jest książką bardzo dobrą. Autorka jest i wyspecjalizowanym w tym kierunku lekarzem jak i hodowcą. Ogólnie krótko, zwięźle, na temat i co najważniejsze poprawnie opisane są podstawy hodowli ogólnie jak i z podziałem na najpopularniejsze gatunki. Z tym że książka ta jest tylko o wodniakach.

Offline thebrokendream

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 0
Odp: Żółwie - poradnik?
« Odpowiedź #3 dnia: 12.06.2013, 18:28:03 pm »
dostałam tę książkę na urodziny i nie polecam!! jest tam między innymi napisane żeby karmić żółwia sałatą i pomidorem i to mi wystarczyło żeby dalej nie czytać, stek bzdur