Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:20:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Księgi zakazane  (Przeczytany 18239 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Księgi zakazane
« dnia: 23.03.2011, 20:21:37 pm »
Postanowiłem dodać ten temat ponieważ stwierdziłem, że jest on dosyć potrzebny. Proszę o zamieszczanie tu tytułów książek zawierających treści szkodliwe dla żółwi. Mam nadzieję, że to się przyda. Pozdrawiam!

Katalog książek:

Książki, którch nie powinniśmy czytać, a tym bardziej nie powinniśmy się sugerować ich treścią w hodowli:
1. Podręcznik hodowcy autorstwa Marko Szparkow-Orłowskiego - "Żółwie lądowe". Zawiera porady, które w ostateczności doprowadzają do choroby i skracają życie naszych żółwi.
2. "Żółw stepowy", autorstwa Jana Marcina Gorazdowskiego, zawiera karygodne, wręcz absurdalne porady dotyczące odżywiania żółwi.

Książki zawierające poprawne i niepoprawne porady (należy je czytać "przez palce"):
1. "Żółwie w domu", autorstwa J. Gosławskiego i A. Hryniewicza. Zawiera sporo przydatnych i wiarygodnych treści. Zawiera jednak niewłaściwe porady dotyczące odżywiania żółwi różnego rodzaju białkiem zwierzęcym.
2. "Moje żółwie", autorstwa Janiny Siwkowskiej. Książka może nas jedynie nauczyć czułości w opiece nad naszymi gadami. Jej autorka opisuje w książce karmienie żółwi np. sałatą i hodowlę podłogową, którą z powodu swojego niedoświadczenia i braku możliwości prowadziła. Nie należy powtarzać jej błędów, ale książkę, ocenzurowaną przez naszą wybiórczość tekstu, polecam.
« Ostatnia zmiana: 08.04.2011, 20:46:03 pm wysłana przez Jakub »
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #1 dnia: 23.03.2011, 21:23:19 pm »
Na pewno ta autorstwa Marko Szparkow-Orłowskiego, tytułu nie pamiętam

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #2 dnia: 24.03.2011, 21:44:43 pm »
Warto by dodać książkę "Żółw Hobby", czy jakoś tam. Któryś z użytkowników o niej pisał. Podobno wg. niej można karmić żółwie makaronem, twarogiem, jajkami i przetworami. A żółwie na zdjęciach mają piramidki. Zgroza!
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline pendesa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 0
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #3 dnia: 24.03.2011, 21:57:33 pm »
http://allegro.pl/zolw-stepowy-konin-nowa-i1501633952.html chyba chodzi o tę książkę...a ludzie wciąż ją kupują...:(

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #4 dnia: 25.03.2011, 03:04:50 am »
"Żółwie w domu" J. Gosławski, A. Hryniewicz

Jest tam dużo dobrych rad, ale niestety również informacje o uzupełnianiu roślinnej diety gotowanym jajkiem, surowym mięsem, wątróbką, serem, etc. Autorzy odradzają także zimowanie żółwia, twierdząc że nie wpływa ono na stan zdrowia ani na długość życia.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #5 dnia: 25.03.2011, 15:54:09 pm »
Pozwolę dodać sobie książkę "Moje żółwie" autorki, której nazwiska zapomniałem i nie mam możliwości sobie przypomnieć. Książka nie jest poradnikiem. Napisała ją osoba hodująca żółwie jeszcze przed wojną, a w tamtych czasach nikt jeszcze nie wiedział, jak poprawnie hodować żółwie. Zapewne w dzisiejszych czasach zapewniłaby swoim żółwiom wielki komfort (bo swoje żółwie bardzo kochała), ale wtedy puszczała je po podłodze i karmiła sałatą etc. Nie należy naśladować niektórych zachowań autorki.
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

TomaszW

  • Gość
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #6 dnia: 25.03.2011, 16:40:10 pm »
Autorka książki "Moje żółwie" to Janina Siwkowska.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #7 dnia: 27.03.2011, 08:47:21 am »
Po namyśle zdecydowałam się napisać, że krytyka i negacja musi mieć także niezbite dowody.
A takich tu nie ma.
Bo trzeba pamiętać, że te wszystkie książki są też, z drugiej strony, doskonałe.
Znam je wszystkie, ich kolejne wydania, i ja jestem nimi ciągle zachwycona.
Spróbujcie poczytać je ponownie, ale inaczej. :)

PS.
Teraz, gdy to tutaj piszę, moje żólwie budzą się od prawdziwych promieni słonecznych mroźnego marcowego ranka - a więc ja nie stosuję się do zaleceń hodowlanych zawartych w tych książkach.
Ale widzę w nich ogrom pożytecznych i cennych rzeczy, powielanych tu po latach, na internetowych forach.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #8 dnia: 27.03.2011, 20:45:22 pm »
Basiu masz rację, np. w tej książce o której pisałam jest dużo prawdziwych i cennych uwag, pomimo rad całkowicie nietrafionych. Jeżeli o tym się wie, lektura może jedynie pomóc, bez szkód. Może temat wątku powinien brzmieć: "czytać rozsądnie" :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #9 dnia: 28.03.2011, 20:44:49 pm »
Wkrótce w pierwszym poście skataloguję wszystko z opisami. A co do tej książki, masz rację, z resztą starałem się napisać prawdę jak najlepiej i mam nadzieję, że mi się w miarę udało.
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #10 dnia: 04.04.2011, 21:32:13 pm »
No więc, z powodu, że nie mogę edytować mojego pierwszego posta, tu zamieszczam katalog Ksiąg:

Książki, którch nie powinniśmy czytać, a tym bardziej nie powinniśmy się sugerować ich treścią w hodowli:
1. Podręcznik hodowcy autorstwa marko Szparkow-Orłowskiego, tytuł nie znany. Zawiera porady, które w ostateczności doprowadzają do choroby i skracają życie naszych żółwi.
2. "Żółw stepowy", autorstwa Jana Marcina Gorazdowskiego, zawiera karygodne, wręcz absurdalne porady dotyczące odżywiania żółwi.

Książki zawierające poprawne i niepoprawne porady (należy je czytać "przez palce"):
1. "Żółwie w domu", autorstwa J. Gosławskiego i A. Hryniewicza. Zawiera sporo przydatnych i wiarygodnych treści. Zawiera jednak niewłaściwe porady dotyczące odżywiania żółwi różnego rodzaju białkiem zwierzęcym.
2. "Moje żółwie", autorstwa Janiny Siwkowskiej. Książka może nas jedynie nauczyć czułości w opiece nad naszymi gadami. Jej autorka opisuje w książce karmienie żółwi np. sałatą i hodowlę podłogową, którą z powodu swojego niedoświadczenia i braku możliwości prowadziła. Nie należy powtarzać jej błędów, ale książkę, ocenzurowaną przez naszą wybiórczość tekstu, polecam.
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #11 dnia: 06.04.2011, 10:34:36 am »
Książka Siwkowskiej mnie urzekła m.in. tym , ja żólwie polowały na owady  :laugh:

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #12 dnia: 06.04.2011, 19:33:33 pm »
Muszę wrócić do tej lektury. Zadziwiły mnie w niej stosunki koleżeńskie między żółwiami i ich batalie o miejsce do spania.  :laugh:
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #13 dnia: 08.04.2011, 17:15:25 pm »
Książka Szparkow - Orłowskiego nazywa się "Żółwie lądowe"

PS. Spocco rocco jak chcesz to mogę nazwy tych książek przenieść do 1 postu.
Pozdrawiam Jakub

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Księgi zakazane
« Odpowiedź #14 dnia: 08.04.2011, 18:09:42 pm »
O, to będzie bardzo dobrze. Szkoda, że nie mogę tego aktualizować. Chyba tym się będziesz musiał zająć. (żeby spis był w pierwszym poście) Oczywiście, ja będę wszystko pisał, a ty przeniesiesz tylko.
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!