Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 09:01:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zła dieta polecana w książkach  (Przeczytany 3501 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline delta.axa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Zła dieta polecana w książkach
« dnia: 08.10.2007, 14:54:59 pm »
Cześć- Parę dni temu trafiłam do Was i teraz mam masę pytań i wątpliwosci. Otóż 3 lata temu do naszego domu trafił malutki żółwik grecki.Nazwalismy go Dinarek i zaczęliśmy zbierać wszelkie możliwe informacje na jego temat,żeby zabezpieczyć mu jak najlepsze warunki.Między innymi szukalismy też w internecie. Tam trafilismy na instrukcje żywieniowe w których napisano, że oprócz wszelkich roślin,te żółwie jadają również biały ser, warzywa z wyjątkiem strączkowych i kalafiora, owoce, a głównie to sałate i pomidory. Teraz czytam ,że absolutnie nic poza roślinami łąkowymi /przy czym w dodatku mnóstwo jest trujących/ i ewentualnie siano. Czy wobec tego cały czas żle go karmiliśmy ? Chcę powiedzieć że wyglądał na zdrowego i "wesołego" żółwia, przesypiał kolejne zimy i nic nie wzbudzało naszych podejrzeń.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zła dieta polecana w książkach
« Odpowiedź #1 dnia: 08.10.2007, 15:52:26 pm »
Cześć. Witamy Cię na forum!   :D
Niestety to prawda - żółwik był źle karmiony. W wielu publikacjach czy to internetowych czy książkowych jest masę takich błędów. Żółwiki odżywiamy wyłąćznie zieleninką. Pomodor, sałata, ser biały, kalafior to jedzonko nadajace sie dla ludzi a nie dla żółwika, który ma zupelnie inny uklad pokarmowy. Ale nie przejmuj się, ja mojego Tusia też miałam od maleńkości i też faszerowałam go bananami, serem i sałatą. Na szczęscie to przeszłość. Poprostu zmien mu dietę i zacznij karmic go prawidłowo. Poprosimy też o fotki żółwika - ocenimy jak wygląda, czy nie ma za duzych przyrostów, itp.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Zła dieta polecana w książkach
« Odpowiedź #2 dnia: 10.10.2007, 07:47:29 am »
Witaj
No poprzednie żywienie było złe, nie z Twojej winy tak kiedyś podawano, że żółw może jeść prawie to co człowiek, ale tak nie jest.

Na stronie głównej masz artykułu jak i czym karmić, więc się dowiesz co teraz powinnaś dawać żółwiowi do jedzenia, a pozatym dowiesz się wszystkiego terrarium oświetleniu i wielu innych ważnych sprawach.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zła dieta polecana w książkach
« Odpowiedź #3 dnia: 10.10.2007, 20:56:46 pm »
Na tego typu "porady" tarfiał chyba nieomal każdy z nas. Do rzadkości należą szczęsliwcy, którym od razu udało się dotrzeć do aktualnych i prawidłowych informacji. Niestety do tej pory wiele żówłi wciąż żyje na podłodze i je obierki zagryzając serem i mięsiwem i ten stan rzeczy jest nie do wytępienia, chyba pokolenie musi minąć.

Najważniejsze to jednak w porę przestawić się na stworzenie żółwiowi dobrych warunków i właściwą dietę. Lepiej późno niż wcale, a im prędzej tym lepiej - zasada banalna i oczywista także w tym przypadku.

A że po żółwiu stosunkowo długo nic nie widać (lub widac ale hodowca nie jest świadom) to już inna kwestia. Na żółwia trzeba popatrzeć w jednym apekcie jak na człowieka - pod katem długości życia. Dlatego absurdem jest twierdzenie jakoby żółw umarł ze starości po kilkunastu czy nawet dwudziestukilku latach.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU