Raport został wydany przez Wildlife Conservation Society (WCS), które to działa w powiązaniu z Turtle Conservation Coalition. Zawiera on listę 25 najbardziej zagrożonych gatunków żółwi z całego świata - siedemnaście z nich występuje w Azji, trzy pochodzą z Ameryki Południowej, trzy z Afryki, jeden z Australii, jeden z Ameryki Środkowej i jeden z Meksyku. Populacja części z tych gatunków obecnie liczy mniej niż pięć osobników.
Według autorów za ten stan odpowiadają nielegalne polowania na żółwie (mające trafić na rynek m.in jako żywność) oraz utrata naturalnych siedlisk tych zwierząt. Wiele gatunków żółwi wymrze w następnej dekadzie, chyba że zostaną podjęte drastyczne środki ich ochrony.
Lista 25 gatunków obejmuje "Lonesome George" - jedynego osobnika gigantycznego żółwia z wyspy Abdington. Choć nadal istnieje naukowy spór co do tego, czy powinien on zostać uznany za osobny gatunek, czy też jest jednym z podgatunków żółwia z Galapagos, wszyscy zgadzają się, że jest ostatnim w swoim rodzaju. Innym gatunkiem znajdującym się na skraju wymarcia jest Rafetus swinhoei (tylko cztery znane osobniki), żyjący w wodach Jangcy.
W raporcie czytamy, iż nielegalne polowania na żółwie stanowią szczególny problem. Zwierzęta pozyskiwane są w celach spożywczych (stanowią miejscową żywność), do handlu oraz do produkcji tradycyjnych azjatyckich leków.
"Polowania na żółwie nie są w żaden sposób prawnie uregulowane w całej Azji", mówi współautor raportu Brian D. Horne z Wildlife Conservation Society. "Międzynarodowy handel żółwiami i produktami z tych zwierząt wpływa w jakiś sposób na każdy gatunek tych gadów w Azji. Zaledwie na jednym rynku w Dhaka, Bangladesz, widzieliśmy blisko 100.000 żółwi przygotowanych do spożycia w ciągu jednego święta religijnego i wiemy o co najmniej trzech takich rynkach na terenie miasta.
Lista 25 najbardziej zagrożonych gatunków, uszeregowana od najbardziej do najmniej zagrożonych:
1. Chelonoidis abingdonii
2. Rafetus swinhoei
3. Cuora yunnanensis
4. Batagur baska
5. Batagur trivittata
6. Cuora zhoui
7. Cuora mccordi
8. Cuora aurocapitata
9. Cuora trifasciata
10. Astrochelys yniphora
11. Geochelone platynota
12. Chelodina mccordi
13. Chitra chitra
14. Mauremys annamensis
15. Dermatemys mawii
16. Erymnochelys madagascariensis
17. Batagur affnis
18. Batagur kachuga
19. Leucocephalon yuwonoi
20. Pseudemydura umbrina
21. Mesoclemmys hogei
22. Psammobates geometricus
23. Siebenrockiella leytensis
24. Podocnemis lewyana
25. Batagur borneoensis
Źródło: wsc.org